Hallac'ı Mansur 1. Cilt Darağacında Miraç

9,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
713 gösterim
Bu eser, bir şehit-sufinin hayat ve düşüncelerini anlatmaktan çok daha fazla bir şeydir. Eserde, Hallac-ı Mansur'un çileli hayatı münasebetiyle İslam düşünce ve siyaset tarihinin alışılmışa hiç uymayan bir tahlili yapılmıştır.

Müslüman dünyanın öz dinine ihanetleri; riyakarlıkları, kırılmaları ve nihayet düşüşü hiçbir statüko hesabına prim vermeden incelenmiştir. Ruhunu kendisini ezenlere satmış bir kitlenin, kurtarıcı şuura düşmanlığı dindarlık sanan bir toplumun serüveni kırk yıllık bir çalışmanın ürünü halinde sunulmuştur.

Kitapta, sadece aşk ve aydınlanma şehidi bir benliğin dramına değil, bin yılı aşkın bir zamandan beri riyakarlığı dinleştirmiş dinciliiğin dramına da tanık olacaksınız.

Hallac'ın hayatı ve mücadelesi, aynı misyon ve imanla tarih yaratarak şehit olmuş İmamı Azam'ın hayat ve mücadelesine çok benzemektedir. İkisi de aynı değerler için savaştı, ikisi de aynı ihanetlere uğradı, ikisi de aynı zulüm imparatorluğunun halifeleri tarafından katledildi.

Eserde ayrıca, Hallac'ın sahabe içindeki prototipi büyük sahabi ebu Zer'le Hallac arasındaki Kur'an kaynaklı örtüşmeleri ve bu örtüşmelerin musallat egemen güçler tarafından nasıl saklandığını göreceksiniz.

Bu eser okunmadan, Kur'an mesajına tarih boyunca ve bugün musallat olmuş egemen güçleri ve onların İslam'a ve insanlığa yaptıkları kötülükleri deşifre etmek imkansız denecek kadar zordur.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  414
 • ISBN:
  978 975 6779 55 2
 • Yayınevi:
  Yeni boyut yayınları
 • Kitabın Türü:
Susamber Kara 
18 Eyl 2014 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Tanıtımına baktım. Wolfgang Günter Lerch'in yazdığı, Hallac-ı Mansur ile aynı. Yaşar Nuri hoca da dini konularda tam bilgiye sahip. Aslında onun yazdığını da okumak gerekir...

Kitaptan 1 Alıntı

Tuco Herrera 
13 Haz 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hallac-ı Mansur
"Bütünümle bütün sevgini sardım
Sanki içimdesin ey mukaddesim
Yönelir de kalbim bazen gayrına
Korkuyla titrerim, tutulur sesim
Ürpererek yine dönerim sana
Anılarım : Sen yoksan kimsesiz kaldım!
Şimdi ben uzakta , yapayalnızım
Hayat mahpesinde bitmiyor sızım
Yüce Mevla , şudur senden niyazım :
Bu hapisten çağır beni yanına !

Hallac'ı Mansur 1. Cilt, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 383 - Yeni Boyut 4. baskı 1997)Hallac'ı Mansur 1. Cilt, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 383 - Yeni Boyut 4. baskı 1997)