Esrar ve Rumuz

9,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
472 gösterim
"Esrar ve Rumuz, İkbal'in Fars dili ile kaleme aldığı ilk eseridir. Müslümanlığın her türlü hurafe ve taassuptan âzâde, ilim ve tefekkürle aydınlanmış bir ruhtaki akislerini gözlerimizin önüne seren bu şaheser, insan benliğinde ne muazzam kudretlerin gizli olduğunu, benlikten geçen bir ruhun mensup olduğu cemiyet için ne derece değerli bir varlık olacağını bize anlatır. Bu eser, Müslümanlığın ruhundaki büyük fazilelerin bir destanıdır; yurttaşlarını esaretten kurtarmak, onları harekete geçirmek için büyük bir fikir liderinin açtığı bayraktır. Bütün insani meziyetleri sinesinde toplayan mukaddes dinimizin ve onun üzerinde kurulan ve bir tefekkür sistemi olan tasavvufun hakiki çehresini bu eserde heyecanla temaşa edebiliriz."
-Ali Nihat Tarlan-

Kitap'tan;

Benim asrım, sırları bilen bir asır değildir. Benim Yusuf'um, bu pazar için değildir.
Ebedî hayatın sırrını istiyorsan gel; hem yeri, hem de göğü istiyorsan gel.
Aşk beni yonttu, adam oldum
Aklın sermayesi korku ve şüphedir. Aşktan azim ve yakin asla ayrılmaz. O, viran etmek için bina eder. Bu, imar etmek için viran eder.
Bu yeni asrın sana telkin ve kabul ettirmek istediği aldatıcı prensiplere karşı uyanık bulun. Ey yolcu, aklını başına al; yoksa sonra eşkıya yolunu vurur.
O Efendimiz, sen benden değilsin, derse eyvah bize, eyvah bize... Ne zamana kadar yıldızlar gibi yaşayıp varlığını seher vakitlerinde kaybedeceksin?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786050811391
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü: