Her İnsan Bir Sanatçıdır Geleneksel Sanat Felsefesi Okumaları

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
714 gösterim
Bu derleme anlamlı sanat, zanaat ve işe katılmanın bütün insanlar için geçerli bir insanî kural olduğunu; zira bunun insan tabiatının bir parçası olduğunu ortaya koyar. Bu çalışma ana hatlarıyla şu başlıkları içerir:


Din hakkında ünlü bir yazar ve geleneksel sanat şekilleri hakkında otorite olan Seyyid Hüseyin Nasr tarafından kaleme alınan bir Önsöz.
Kutsal Kitap, Antik Yunan Felsefesi (Platon, Aristoteles, Plotinus) ve ilk dönem Hıristiyan bilgeleri (Yahya ed-Dımaşkî, Aquinalı Thomas, Bonaventure, vb.) gibi aslî kaynaklardan alıntılanan sanata dair geleneksel görüşler.
René Guénon, A. K. Coomaraswamy, Frithjof Schuon, Titus Burckhardt gibi önde gelen Gelenekselci/Ezelî Hikmetçi (Perennialist) düşünürlerin katkıları da dâhil olmak üzere, sanatın tabiatı ve insan hayatındaki yerini belirleyen ilkelere dair bir araştırma.

Çok çeşitli sanatların önde gelen icracılarının (Wendell Berry ve Sir John Tavener gibi şahsiyetler de dâhil olmak üzere) görüşleri. Bu sanatçılar, insanın sanat faaliyetinin öz itibarıyla manevî olan yönünü dikkate alan bir model temelinde kendi sanat icralarını şekillendirirken, sanata dair modern beklenti ve fikirlerle yüzleşmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789755746715
 • Çeviri:
  Tahir Uluç
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Abdullah Songül 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 186 günde · Beğendi · 7/10 puan

İki yazıyı özellikle tavsiye ediyorum: DAVID JONES - SANAT VE SAKRAMENT, WENDELL BERRY - İKİ EKONOMİ! Birincisinde işaret ve anlam; ikincisinde ise Tanrı'nın Krallığı temalarına dikkatinizi çekerim!

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Abdullah Songül 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsan, kendi işine kendini vererek mükemmelliğe ulaşır...

Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 90 - insan yayınları)Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 90 - insan yayınları)
Mehmet Abdullah Songül 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zira "sahip olmadığımız ve bilmediğimiz şeyi, ne bir başkasına verebiliriz ne de komşumuza öğretebiliriz."69

69. Devlet, 377E; Şölen, 196E

Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 91 - insan yayınları)Her İnsan Bir Sanatçıdır, Kolektif (Sayfa 91 - insan yayınları)