İcatlarım (Bir DahinKaleminden Yaşam Öyküsü ve İcatların Ortaya Çıkışı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
25,7bin
Gösterim
Adı:
İcatlarım
Alt başlık:
Bir DahinKaleminden Yaşam Öyküsü ve İcatların Ortaya Çıkışı
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608147
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Döneminin çok ilerisinde olan Tesla, dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza atarak dünya tarihine yön verdi. En önemli buluşu olarak görülen "Elektriğin kablosuz olarak taşınabileceği" fikrini Londra fuarını aydınlatarak ispatladı. Bugün bilinen tüm iletişim sistemlerinin, uzay teknolojilerinin ve kablosuz iletişimin temelini attı.

Edison için çalıştığı dönemde verimsiz çalışan motor ve jeneratörleri düzeltirse, kendisini 50.000$’la ödüllendirileceği söylenmişti. Tesla, istenileni yerine getirdi. Sıra hak ettiği ödülü almaya gelmişti. Ancak Edison, "Bu vaat, Amerikan kültüründe bir mizahtır" dedi. Tesla, duydukları karşısında bir hayli sinirlenmişti. Evet, afalladı; ama kendine çok çabuk geldi ve istifa etti. Colorado Springs'te kendi laboratuvarını kurdu.

Geliştirdiği alternatif akımla çalışan elektrikli aletler, Edison'un DC sistemini dahi yıkıp geçmişti. Amacı dünya genelinde ücretsiz kablosuz elektrik sağlamaktı. Bu süreç, Tesla ve Edison'un dünya bilim tarihine "Akım Savaşları" olarak geçecekti.

Tesla'nın kaleme aldığı bu eseriyle Tesla'nın gözünden dünyayı keşfetme fırsatı elde edeceksiniz.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Giriş Not: Çocukları lütfen kendi yetenek ve istekleriniz üzerine yönlendirmeyin. Yetenek ve isteklerine göre yönlendirin.

“Çocuklar boyama kitabı değildir, 
onları en sevdiğin renge boyayamazsın."

{ Uçurtma avcısı - Khaled Hosseini }


Ailesi Nikola Tesla'yı papaz olma yolunda zorlamışlar. Devamlı baskı oluşturmuşlar. Bunu aldırış etmeyen Nikola Tesla tanıdığımız mucit yolunda ilerlemiş. İyiki ilerlemiş.

Niko Tesla'nın babasının doğuştan filozof, şair, yazar tarzı biri olması Nikola Tesla'yı etkilemiş, geliştirmiş, düşündürmüş katkı sağlamıştır.

Annesi köklü bir aileden gelmiştir. Annesinin babası hem de büyük babası tarım alanında geliştirici araç gereç mucitler ortaya koymuştur.

Nikola Tesla çocukluktan gelen hastalık mı denir? özel güç mü denir? Bilmiyorum ama doktora gitmiş psikolojik desdek almış fakat hepsi sonuçsuz kalmış çare bulunamamıştır. Nikola Tesla kafasında herhangi bir şey düşündüğünde soyut olan düşünceler somut olarak gözler önüne geldiğini yazmıştır. Hayatı boyunca bundan kötü yönde etkilenmiştir.

17 yaşına kadar kafasında seyahatler ettiğini. Yeni yerler, şehirler ve ülkeleri aklındaki düşünceleriyle gezdiğini söylüyor. Çok ilginç gerçekten.

Hayatı boyunca bu olaydan kötü etkilenmiş olabilir fakat Nikola Tesla bunu iyi yönde kullanmıştır. Mucit olma yolunda kafasında oluşturduğu fikirleri fazla deneyler yapmadan hatta tek bir düşünme ile hiç bir şeye dokunmadan geliştirip mükemmelleştirmiştir. Tek seferde somut haline geçirmiş ve olumlu sonuçlar almıştır.

Nikola Tesla bizler gibi okuduğu kitaplardan etkilendiği yazarlar olmuş ve bu yazarlardan özgüven almıştır. Korktuğu kaçındığı noktaları okuduğu yazarlar sayesinde etkilenip korkularının üstüne üstüne gitmiştir.

Genç yaşta 2 defa boğulmaktan kendi bilimsel görüşü soyut düşünceyi somuta aktarmasıyla kurtulmuştur.

Covid-19 gibi o yüzyıllarda ki virüs hastalığı çıkmıştır. Nikola Tesla'ya bulaşan virüs Nikola Tesla'yı 1.5 yıl kötü etkilemiştir. Deneylerden geri ve uzak durmasına sebep olmuştur.

İleride düşünceleri ve fikirlerini somuta tamamen bilime dayalı olarak aktarmış icatlar, buluşlar gerçekleştirmiştir.

Nikola Tesla'nın kulakları normal insanlara göre 13 kat daha iyi duyabildiğini ve bu sebepten dolayı 50 km uzaklıktan geçen trenin sesini duyduğunu söylüyor. Kendi komşuları veya 1-2 sokak aşağısında gerçekleşen küçük seslerini duyabiliyormuş. Çok iyi bir şey diyeceksiniz biliyorum ama Nikola Tesla genellikle geceler boyu uyuyamadığı işkenceler içinde uyuya kaldığını söylüyor.

Nikola Tesla belli zaman geçtikten sonra kendini kanıtlamaya ve insanların dikkatimi çekmeye başlar başlamaz belli şirketlerle anlaşmıştır. Şirketlerle anlaşmasının sebebi Nikola Tesla'nın kendini geliştirmek için bireysel imkânı olmamasıdır. Parası olmadığı için alamadığı, bulamadığı imkanı, tesisatı şirket sayesinde elde etmiştir.

Edison'la tanışmıştır. Edison, Nikola Tesla'ya bu zamana kadar çalıştığım en iyi asistansın övgülerinde bulunmuştur.

Ben genel noktalarına değindim ve anlattım. Nikola Tesla " İnsan enerjisini arttırmanın üç yolu" adlı çalışmasını kitapta yazmıştır. Düşünceleri o kadar güzel ki beni çok etkiledi. 1800 yıllarının sonlarında yaptığı çalışmaları, görüşleri abartısız harikulade. O yıllara göre bakış açısı ve azimle sürekli bazı ülkeler arası gezmesi ve sürekli öğrendiklerini bildiklerini somut hale getirmesi gözler önüne sermesi bu gün onun buluşlarının temelleri ile gelişime açılmıştır.

Kitap bilimsel bilgi olarak içeriği yorucu olarak asla düşünmeyin. Nikola Tesla bilimsel bakış açısını ve buluşlarını kelimelerle çok sürükleyici bir dille anlatmıştır.

Ben genellikle kişisel gelişim odaklı kitapları, bakış açısı kazandıracak kitapları daha çok seviyorum. Sizlerin de bu kitabı okumasını tavsiye ederim.

Kitabı A101'den 4 TL aldım.
Kitabı 4 günde okudum.
Kitap belki 400 bakış açısı kazandırdı..
Kısa günün kârı :)
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Nikola Tesla'nın dilinden icatlarının anlatıldığı hemde kısa bir yaşam öyküsü özelliğinde iyi bir kitap. Özellikle Vladimir Pistalo'nun yazdığı Nikola Tesla kitabından sonra keyifle okunuyor. Tesla'nın, küçük yaşlarda tasarladığı ilginç bir o kadar da ilgi çekici icatlarını da kendi sözleri ile okumak benim için oldukça keyif verici oldu.
140 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Eğer ki bu ülkede üniversiteler de Tesla mi yoksa Edison mu diye tartışma çıkarsa o zaman gençler aydınlık yarınlar için tartışıyor derim.Güçlerin arasında kaybolan bir dahi
112 syf.
·10/10 puan
Nikola Tesla' nın kendisinin tüm yönlerini anlatmış olduğu kitaptır. Kitapta Tesla' nın hem icatlarına hem de kişiliğine yer verilmiştir. Tesla' nın mesleğim açısından ayrı bir yeri olduğu için bu kitabı zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim.
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı bir sahaf rafından pek de içeriğini bilmeden almıştım. Ancak okumaya başlayınca kitabın aslında büyük mucidin kendi kaleminden olduğunu fark ettim. İnce bir kitap olmasına karşılık içeriği fazlaca dolu. Okurken mucidin kendisiyle birlikte yaşamına yolculuk ediyorsunuz. Eğitim yıllarına, geçirdiği rahatsızlıklara ve en önemlisi de hayatını değiştiren olaylara şahitlik ediyorsunuz. Kitapta kısa kısa Edison'a da rastlıyoruz.

[Spoiler] Beni en çok şaşırtan şeylerden birisi de mucidin o dönemde günümüz icatlarını tasarlaması ama asla ciddiye alınmaması oldu. [Spoiler sonu]

Okumanızı tavsiye ederim bazı bölümlerde ki icat tasarıları gerçekten şaşırmanıza yol açacak. Oldukça da sade bir anlatımı var. Bilim adamımız kitabı herkesin anlayabileceği bir üslup ile kaleme almış.
100 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Hayatımın büyük burhan krizi içinde seninle tanışmak benim için büyük lütuftu. Zamanın ötesindeki dahi… Az kalır övgülere…

Bana hayata karşı tutunmayı, yılmadan beklemeyi, sabrı, çileyi, engelleri aşmayı gösteren ve buna tam zamanında yetişen bir yol göstericim oldu. Kitabı kendinizi motive etmek için bile alabilirsiniz.

Doğduğundan ölümüne kadar baskı altında kalmayı, kıskanılmış bir yetenek olması, insanların ön yargıları, anlayamamaları bunca hayat düzenini geri bırakmış bir insan. Şimdi diyeceksiniz neden bu kadar övgü? 300’ün üstünde patent sahibi olan bir zekaya karşı saygımda sevgimde sonsuz oluyor.

İcatların ve mucitliğin karşı çıkıldığı dönemlerde olası yaşam sizce ne kadar olurdu? Din yobazlığın küspesi altında ezilmekten son anda kurtulmuş ve bunu her defasında kanıtlamıştır. Babası ve annesi matematik dehası olmalarına karşı bu din hurafelerinden ve baskıdan kurtulamamış olmaları şaşırtıcı.

İncelemeyi kısa tutmak istiyorum çünkü bu ağzımı sulandıra sulandıra okuduğum kitabı kendi kelimelerimle boğmak ya da öldürmek istemediğimden. Sadece çıkaracağınız sonuç şu olmalı kendinizi ne zaman çıkmazda hissederseniz; kendinizden vazgeçmemeniz, irade kontrolünü kendi elinize geçirmeniz ve sağlığınızı zinde tutmanız. Gerisi çalışmak ve dirayetle kurtulabileceğiniz gerçekliktir.
112 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Bilimi yarar amaçlı kullanan ve karşılığında hiç bir şey beklemeyen sonunda beş parasız vefat eden bir mucidin hikâyesi... Tesla adı çok anılmayan unutulmuş bir mucit ama adı anılanlardan çok daha üstün. Biraz teknik terimler içerdiği için bazı yerlerin anlaşılması zor, ama mucit beynin filmlerdeki örümcek adam gibi çalışması, çağlar öncesinden yapılan ancak sırf para için kullanılmayan icatlar sizi hayrete düşürecek. Çok güzel, okuyun.
112 syf.
·3 günde·8/10 puan
Tesla'nın "Zamanın çok ötesinde bir dâhi" olduğunu gösteren,samimi bir şekilde gelişimini,sevinçlerini ,hüzünlerini, hayal kırıklıklarını anlatan roman tadında bir çalışma olmuş. Çığır açan İcatlarına ait teknik kısımlar ilgisi veya bilgisi olmayanlar için teoride karışık kalabilir. Tabi bu durum okumanızı engellemesin. Okunması gereken kitaplardan birisidir.
İnsanların büyük çoğunluğu etraflarında ve içlerinde neler olup bittiğinden hiçbir şekilde haberdar değiller ve sırf bu yüzden milyonlarcası hastalıklara yakalanıp erkenden ölüyorlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İcatlarım
Alt başlık:
Bir DahinKaleminden Yaşam Öyküsü ve İcatların Ortaya Çıkışı
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608147
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Döneminin çok ilerisinde olan Tesla, dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza atarak dünya tarihine yön verdi. En önemli buluşu olarak görülen "Elektriğin kablosuz olarak taşınabileceği" fikrini Londra fuarını aydınlatarak ispatladı. Bugün bilinen tüm iletişim sistemlerinin, uzay teknolojilerinin ve kablosuz iletişimin temelini attı.

Edison için çalıştığı dönemde verimsiz çalışan motor ve jeneratörleri düzeltirse, kendisini 50.000$’la ödüllendirileceği söylenmişti. Tesla, istenileni yerine getirdi. Sıra hak ettiği ödülü almaya gelmişti. Ancak Edison, "Bu vaat, Amerikan kültüründe bir mizahtır" dedi. Tesla, duydukları karşısında bir hayli sinirlenmişti. Evet, afalladı; ama kendine çok çabuk geldi ve istifa etti. Colorado Springs'te kendi laboratuvarını kurdu.

Geliştirdiği alternatif akımla çalışan elektrikli aletler, Edison'un DC sistemini dahi yıkıp geçmişti. Amacı dünya genelinde ücretsiz kablosuz elektrik sağlamaktı. Bu süreç, Tesla ve Edison'un dünya bilim tarihine "Akım Savaşları" olarak geçecekti.

Tesla'nın kaleme aldığı bu eseriyle Tesla'nın gözünden dünyayı keşfetme fırsatı elde edeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 1.859 okur

  • enes yontan
  • Elifsu Erdoğan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları