·
Okunma
·
Beğeni
·
879
Gösterim
Adı:
İlk
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059021814
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
Zeynep Işıklar'ın dördüncü kitabı İlk, Yarım kalmış iki hayatın, birbirini tamamlayan iki eksik ruhun, bütün ilkleri birlikte yaşayan bir adamla bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Ancak iki yarım tamamlar birbirini… Ezel, hapsolduğu karanlıkta hiç olmak istemediği birine dönüşürken Meyra, bir anda karşılaştığı dünyanın buz gibi gerçekliğiyle ilk defa yüzleşiyordu. İki yaralı, iki yalnız ruhtu onlar. Geçmişin getireceklerinden habersiz sığınmışlardı birbirlerine. Her şey güzel olabilirdi. Kader, hediyeleriyle birlikte kötü sürprizler de getirmeseydi…
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı az önce bitirdim. Normalde Wattpad kitaplarını okumayı pek tercih etmezdim fakat konusu ilgimi fazlasıyla çekti. Kitabın başlangıcından itibaren kitaba çekildim. Anlatım duru ve sürükleyiciydi. Kitaptaki ana karakterlerin güzel ve tutku dolu bir aşkları vardı. Birbirlerine olan sevgilerini ben de hissedebildim hatta bazen aşklarına imrendim doğrusu. :) Kimi zaman olacakları tahmin edebilsem de özellikle sonlara doğru artan gizem ve macera sayesinde kitabı elimden bırakamadım. Final ise bir sürprizle, ama benim de yakıştırdığım bir son ile bitti.
Kitap bende çok tatlı duygular bıraktı, yer yer güldüm yer yer şaşırdım yer yer üzüldüm, gözlerim doldu... O sebeple kitabı tavsiye ederim. :)
384 syf.
·Puan vermedi
Herkese merhabalar...
Bugün sizlere İlk kitabının yorumu ile geldim.

Bu kitaba başlamam tamamen spontane gelişen bir olaydı. Başladıktan sonra bir kaç yorum okudum kitap ile ilgili ve genel olarak beğenilen bir kitaptı. Durum böyle olunca kitaptan beklentimin altında kalan bir kitap oldu maalesef.

Baş kız karakterimiz olan Meyra 19 yaşında yetiştirme yurdundan ayrılır. Normalde bir yıl önce ayrılması gerekirdi ancak Ahmet Baba sayesinde bir yıl daha kalarak yetimhanede 19 yaşında ayrılır. Yetimhaneden ilk defa çıkan Meyra ne yapacağını bilemeden bir pansiyonda kalmaya başlar. Ahmet Baba'nın ayarladığı iş görüşmelerinden bir şey çıkmaz.


Baş erkek karakterimiz Ezel ise cafe ve restoranları olan bir iş adamıdır. Tabi işlerinin bir kısmı da yer altındadır.
Meyra ile ilk karşılaştığında onu zor durumdan kurtarmak için yardım etse de daha sonra bu durum değişir.


Şimdi kitap ile ilgili kendi yorumuma gelirsek. Kitabı beğenmedim. Maalesef kitapta hoşuma giden hiç bir karakter yoktu. Mehtap karakteri özellikle yanlış bir şey yapmamasına rağmen her olan olay sonucunda özür diledikçe ben delirdim.
Özellikle olan olayın birinde özür dilemesi kesinlikle çok saçmaydı. Özür dilemesine gerek yoktu.

Her neyse ben bu kitabı beğenmedim. Tabi bu benim kendi görüşüm elbette beğenenler vardır....

İyi okumalar... Kitapla kalın....
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
John Green adından Aynı Yıldızın Altında kitabı ile bahsettirmeyi başarsa da ilk kitabı olan Alaska'nın Peşinde ile de ödülü yakalamıştır. 2. kitabı olan İlk aşk, Aynı Yıldızın Altında'nın ününün artması ile raflarda yeniden yerini aldı.
384 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yeni bi kitap ,yeni bir yazar ve ben cok memnunum aldigima okuguma kutuphanemde yer etmesine . Adamin askina sevgisine bayildim . Ama baslarda biraz sanki hiz trenine binmisim gibi bi his yarat bende yani olaylarin akisi bi tik fazla geldi. ama sonradan rayina oturdu hersey akti gitti.... okunasi hoş bir anlatimi var keyifli . lezzetlo bi kahve gibi... okuyun sizde keyif alacaksınız bundan eminim .
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
3 yaşındayken yetimhaneye bırakılan Meyra, 19 yaşına geldiğinde mecburen oradan ayrılmak zorunda kalıyor. Elinde bavuluyla sokak sokak kalacak yer arayan genç kız bir pansiyonda kalmaya karar veriyor ama kaldığı yer pek güvenli değil. Başına gelen korkunç olaydan başrolümüz Ezel sayesinde kurtuluyor.
Ezel'se hiç istemediği karanlığa sürüklenmiş bir adam. Ezel o pansiyondan Meyra'yı da alıp çıkıyor ve ona kendi yanında bir iş veriyor. Zaten ilk görüşte birbirlerinden etkilenen karakterlerimiz birbirlerine çok fazla karşı koymuyorlar. Kitabın ilerleyen zamanlarında bir sürü gerçek ve sır ortaya çıkıyor.

Aslında kitapta bana saçma gelen noktalar olmuştu ama kitap bitince bunların hepsini unuttum. Çünkü Ezel'in Meyra'ya duyduğu sevgi o kadar güzel ki... Sadece kitap keşke biraz daha uzun olsaymış diye düşünmeden edemedim. Tekrar okunabilecek bir kitaptı. Ve ben beğendim. Bence okumalısınız.
384 syf.
·32 günde·Beğendi·8/10 puan
İlk
#okudumbitti #kitapyorumu
Merhaba herkese, Zeynep Işıklar'ın kalemini ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz artık. Hemen yorumuna geçiyorum.
İki yaralı insanın hayatı anlatılıyor.
Meyra...
Hayatında kocaman bir yalnızlık var. Artık bununla yaşamaya alışmış kırgın bir kuş. Hayata o kadar yabancı ki sokağa çıktığı ilk an ne yapacağını bilemiyor. Başına öyle bir şey geliyordu ki Meyra'yı kurtarıcısı kurtarıcı çekip alıyor
Ezel...
Dışarıdan ne kadar sert görünse de içi bambaşka. Yalnız... Geçmişin acısını yaşıyor... Ve bir gün öyle bir kadınla tanışıyor ki karanlık olan hayatı ışıldıyor, yalnızlığı siliniyor.
Ezel ve Meyra'nın birbiriyle tanışmasıyla başlayor hikayemiz. İksinin ortak geçmişini okurken birbiri için yaratılmış dedim. Ezel'in karanlık hayatının Meyra'yla beraber değişimini ve aşık adam oluşunu okuyoruz.
Heyecan ve gizem yok mu? Var tabii. Ama yazar çok farklı aktarmış her şeyi sindire sindire anlatıyor. Ezel'in geçmişte yaptığı, ailelerin sırrı, dost görünen insanların gerçek yüzü. Şunu söylemeliyim ki yazar bazı yerlerde çok güzel ters köşe yapıyor.
Yazarın diğer kitaplarını okumuş bir insan olarak bu kitapdaki Ezel ve Meyra diğerlerinden çok farklı. Okurken ikisini çok sevdim.
Mutlaka tavsiye ediyorum.
384 syf.
·2 günde·9/10 puan
Meyra 3 yaşında iken kimsesizler yurdunun kapısına bırakılmış bir kız.... 19 yaşına gelince yurttan ayrılmak zorunda kalıyor. Aslında daha 18 yaşında ayrılması lazımmış amam idare edilmiş. Şimdi sokaklar da gidecek yeri yok , kalacak yeri yok, işi yok, arkadaşları ve ya akrabası yok. Yok işte..
Bir pansiyonda kalmaya başlıyor ve iş arıyor Kaldığı pansiyonun sahibi 3. günü kapısına gelip Ona saldırıyor. Aniden odaya dalan adamlardan biri Onu kurtuluyor. Ve Onu oradan götürüyor. Ezel kızın o halini görünce Ona acıyor ve evine götürüyor.
Ezel annesini ve babasını kaybetmiş, babasının işlerinin başına geçmek zorunda kalmış ve bir de babasının intikamını almak için babasının katilini öldürmek zorunda kalmış , içine kapanık,
soğuk, yüzü gülmeyen bir adam...
Meyra, Ezel'in evinde kalmaya başlar ve Ezel Meyra'yı asistanı olarak işe alır . Artık hem işte hem evde beraberlerdir.
Tabiyi ki kaçınılmaz son gerçekleşir ve birbirlerine aşık olurlar. Gerçi Ezel daha ilk gördüğünde tutulmuştu ya neyse...
Ezel Meyra'dan gizli olarak Onu bırakıp giden ailesini bulmaya çalışır ve sonuçlar hiç ama hiç iyi değildir.
Daha fazla tiyo veremem okuyup öğrenin arkadaşlar...
İyi okumalar...
384 syf.
·1 günde·9/10 puan
Zeynep Işıklar 'ın okuduğum ilk kitabı, tıpkı kitabın adı gibi İlk . Kitabın daha en başından okuru kendine bağlayan girişi ile elinizden bırakamadan bir gecede kitabın sonuna gelebiliyorsunuz. Sürükleyici ve merak edilen kurgusu ile beğenerek okudum. Kitabın sonlarına doğru yükselen heyecanlı ve duygusal yoğunluğu pik yapan finali on numaraydı gerçekten
384 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yazarın sevdiğim ikinci kitabı oldu, tek sıkıntım kızın fazla saf olmasıydı biraz dozu aşılmıştı yani :)

Yetimhanede 19 yaşını dolduran ve oradan ayrılmak zorunda kalan Meyra, dışarıda geçirdiği ilk gecesinde, bir otel odasında başına gelen talihsizlik nedeniyle ki kız resmen direkten döndü, Ezel'le tanışıyor. Ezel karanlık işlerle uğraşan bir adam, yaşadığı hayat buna mecbur bırakmış desek daha doğru olur.

 Kitabın büyük bir kısmı sakin geçiyor, ikili arasında başlayan yakınlaşma, birbirlerinin her anlamda ilkleri olması derken aralarındaki bağ oldukça güçleniyor, ta ki Ezel'in sevdiği kadının geçmişini araştırmaya başlamasına kadar, işte orada işler karışıyor, ortalık birden hareketleniyor, geçmişten çıkıp gelen dostlar, düşmanlar, açığa çıkan sırlar, geçmişin duvarlarını bir bir yıkarken, aslında bu ikiliyi birbirine çocukluklarından bağlayan daha güçlü bağlar olduğunu öğreniyoruz, silahlarla ve kanla yoğurulmuş bir bağ.

Kitap sonlara doğru cidden hareketli sahnelerle göz doldurdu ve bu çok hoşuma gitti, sadece bir karakter vardı ki onun ölmesine cidden üzüldüm :(
"Kimsesiz birine sahip çıktın sen," dedim, bir yaş damlarken gözümden. "Sorgusuzca aldın hayatına. O kız, hayatında ilk defa şefkati tattı, güvende olma duygusunu... Tenine işleyen ikinci bir ten olan yalnızlıktan sıyırdın o kızı. Sessizliğin yerini sesinle, nefesinle doldurdun. İlk öpücüğünü çalarken ondan, kalbini senin avuçlarına bıraktı o kız. Adını koyamadığı her duygu, senin dokunuşlarınla canlandı o kızın ruhunda. Şimdi sen, o kıza, asla sahip olmadığı bir aileyi sunuyorsun. Bundan daha değerli ne olabilir ki bu dünyada? Evet, ilkim. Seninle olurum. Seninle mutlu olurum."
Zeynep Işıklar
Sayfa 167 - Müptela Yayınları
Cennetin tadını almıştım dudaklarından. Kokusunu soluyup uyumuştum onunla. Karşı koyamamış, yasak meyvenin tadına bakmış ve şimdi de büyüsüne kapılmıştım. Otuz dört sene boyunca kimseye dokunmayan dudaklarım, senelerin susuzluğuyla kapanmıştı dudaklarına. Hayat bulmuştum. Kendime koyduğum en büyük kuralı çiğnememiş, kendimi onun tatlı zehrine bırakmıştım.
Nasıl da güzeldi... Eşsiz...
Zeynep Işıklar
Sayfa 87 - Müptela Yayınları
Her şeyin ilkinin verdiği tat başkadır. Kimisini bir daha denemek istemezsin, kimisinden vazgeçemezsin.
İyi ya da kötü, ilkleri asla unutamazsın.
Güneşin tüm gün kendini gösterdiği hava bir anda değişmiş, yerini sağanak bir yağmura bırakmıştı. Böyle havaları kendimi bildim bileli seviyordum. Su hayattı. Saftı. Rahatlatıcıydı. Sanki yere düşen damlalar, öfkeli darbeleriyle kirletilen ne varsa temizliyor, izlerini yok ediyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlk
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059021814
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
Zeynep Işıklar'ın dördüncü kitabı İlk, Yarım kalmış iki hayatın, birbirini tamamlayan iki eksik ruhun, bütün ilkleri birlikte yaşayan bir adamla bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Ancak iki yarım tamamlar birbirini… Ezel, hapsolduğu karanlıkta hiç olmak istemediği birine dönüşürken Meyra, bir anda karşılaştığı dünyanın buz gibi gerçekliğiyle ilk defa yüzleşiyordu. İki yaralı, iki yalnız ruhtu onlar. Geçmişin getireceklerinden habersiz sığınmışlardı birbirlerine. Her şey güzel olabilirdi. Kader, hediyeleriyle birlikte kötü sürprizler de getirmeseydi…

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Yasemin ÇÖREK
  • Hazal
  • esra baş
  • Şelale Buyuközer
  • Ümmühan
  • ✰★✡ Elif ✡★✰
  • Merve Nisa Ünal
  • Şevval Deniz Yılmaz
  • Ziynet Abdullayeva
  • Sibel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (6)
9
%25.9 (7)
8
%18.5 (5)
7
%11.1 (3)
6
%7.4 (2)
5
%3.7 (1)
4
%3.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%7.4 (2)