1000Kitap Logosu
İnce Memed

İnce Memed

4 Cilt Bir Arada

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.5
394 Kişi
1.106
Okunma
467
Beğeni
15,7bin
Gösterim
2142 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 60 sa. 41 dk.
Adı
İnce Memed (4 Cilt Bir Arada)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 6 Mart 2018 (İlk yayınlanma: 1994) · Ciltli · 9789750824906
Orijinal adı
İnce Memed
Diğer baskılar
İnce Memed
İnce Memed
İnce Memed Seti (4 Kitap)
İnce Memed
Yaşar Kemal'in 32 yıllık bir zaman diliminde yazdığı, Yapı Kredi Yayınları'nın 4 kitap şeklinde bastığı İnce Memed romanı, Türk edebiyatının başyapıtlarından biri. Taşıma ve kullanım kolaylığı nedeniyle deri ciltli ve kutulu özel baskısını tek ciltte toplayan Yapı Kredi Yayınları, seriyi DELTA Dizisi'nden tekrar yayımlandı. Kitabın editörlüğünü Tamer Erdoğan yaptı.
9.5
10 üzerinden
394 Puan · 74 İnceleme
Furkan Ş.
İnce Memed Seti (4 Kitap)'ı inceledi.
2163 syf.
·
48 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnce Memed
14 ağustosta sen hiç hemiteye gittin mi diye bir soru geldi.. Yaşar kemalin köyuymus.. İyi gidelim dedim manzarası filan güzel diye sonra o ağır soru geldi sen ince memed okudun mu diye... Okumamıştım on yargılara mi kurban oldum yoksa merak mı duymadim bilmiyorum yaşar kemali hiç tanimadim tanımak da istemedim.. hatta biri tüm kutuphanem yok olsun ama ince memed setine bisey olmasın deyince bir okuyayım neymiş bu ince memed dedim.. Sonra ne mi oldu 1.5 ayım icim dışım herşey ince memed oldu herşey yaşar kemal oldu izlemedigim belgesel kalmadi yatıp kalkıp ince memed ve içindeki muazzam karakterlerle yaşadım öyle utandim ki bu yaşıma kadar nasıl okumamisim diye ve bugün ince memedi Yaşar Kemal'in köyü hemite de harika anılarla birlikte bitirdim hayatımda okuduğum en içten en doğal en saf en doyurucu trajikomik muazzam kitaptı teşekkür ederim üstad Yaşar kemal teşekkürler bana bu kitabı okumamı sağlayan güzel insan..
İnce Memed Seti (4 Kitap)
Okuyacaklarıma Ekle
12
Arzu
İnce Memed'i inceledi.
2142 syf.
·
76 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Keşki daha önce tanışsaydık Şahinim, İncem...
Yaşar Kemal ile bu kadar geç tanıştığıma hayıflandım. İnce Memed'i daha önce neden okumamıştım ki? Ne yazılır ne çizilir nasıl incelenir ki bu eser? Hayran kaldım. Zalimliğe, zulme karşı koyan, sessiz kalmayan, hakkı, adaleti kendince arayan, zenginden alıp fakiri fukarayı sevindiren, halkın kahramanı olan koca yürekli Memed. Tek o mu sanki onun yanında yöresinde olup onu koruyan kollayan Ferhat hoca, Kasım, Temir, Hörüce Ana, Anacık Sultan, Süleyman emmi, Sarı Ümmet Ağa, Koca Osman, Iraz Ana, ya Topal Ali hepiniz harikaydınız. Yaa eşkıyanın eşi, sevdiği olmak, ahh Hatçe, Seyran en çok da size üzüldüm. Bir de diğer tarafta hükümeti de arkasına alıp sadece kendini düşünen, gözünü toprak hırsı bürümüş, hep bana bana diyip bunu hak gören ve köylüyü halkı sefalate sürükleyen, vermeden emeği sömüren Ağalar takımı var. Abdi Ağayla başladı macera, Hamdi Ağayla devam etti, Mahmut Ağa, Şakir bey ve en sonunda Arif Saim bey ile de sona erdi. Hee bir de Topal Ali'ye nasip olan Murtaza Ağa var. Ee ama hakkettiler şimdi. Ne diyordu kitapta; bir ağa gider yerine yenisi gelir, ama Memedler de ölmez biri gider yerine yenileri gelir. Bizler daha çoğunluktayız. Hepsine yeteriz evelallah güç bizde yeneriz. Herkesin bir Memed vardır içinde. Korkmayın, karşı gelin, başkaldırın, haksızlığa boyun eğmeyin. Uğraşmak haktır demiş Atalar boşvermeyin . #okudumbitti
İnce Memed
9.5/10
· 1.106 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
15
2142 syf.
·
231 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Vay anam vay Keşki Yaşar Kemal ölümsüz olsaydı da İnce Memed serisi hiç bitmeseydi. Bir kitap ne kadar güzel yazılır, anlatılır, yaşatılır derseniz eğer İnce Memedi okuyun. Bazı kısım da içinizden Ince Memed çıkacak bazı kısımda Hürü Ana gibi gözünüz dönecek, Ferhat Hoca gibi destekçiniz olacak. Kitapta yazılan her bir karekterin kendi içinde muazzam bir yeri var. Kitabın içinde anlatılanların bir çoğu gerçek yaşanmış ve yaşanmaya devam da ediyor. İnce Memede ayrılan her bir saniyenin muazzam bir tadı damağı var. Yaşar Kemal'in dediği gibi: " Bir İnce Memed gider, bin İnce Memed gelir." Abdi ağalar olduğu sürece İnce Memedler bitmeyecek.
İnce Memed
9.5/10
· 1.106 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
14