Irk,Tarih ve Kültür

7,0/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
612 gösterim
"Kurtarılması gereken çeşiklilik olgusudur; yoksa her tarihsel dönemin ona verdiği ve hiçbirinin kendisinini ötesine geçemediği tarihsel içerik değil. Dolayısıyla, uç veren buğdaya kulak kabartmak, gizli kalmış potansiyelleri yüreklendirmek, tarihin saklı tuttuğu tüm bir arada yaşama eğilimlerini dürtüklemek ve ayrıca alışılagelmiş şeyler sunması kaçınılmaz olan bütün bu yeni toplumsal ifade biçimlerini şaşırmaksızın, tiksinmeksizin, karşı çıkmaksızın karşılamaya hazır olmak gerekmektedir."

"Hoşgörü, olmuş ya da olan her şeyin bağışlandığı hülyalı bir durum değildir. Hoşgörü, önceden görmeye, anlamaya ve isteyeni istediği yere yükseltmeye dayanan dinamik bir tutumdur. Kültürlerin çeşitliliği ardımızdadır, çevremizdedir, önümüzdedir. Bu konuda talep edebileceğimiz tek şey, bu çeşitliliğin., her biçimin diğerleri için alabildiğine cömert bir katkı oluşturacağı bir türde gerçekleşmesidir. bu ise her birey için bu talebe denk düşen yükümlülükleri gündeme getirir."

-Claude Lévi-Strauss
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  178
 • ISBN:
  9789753420617
 • Orijinal Adı:
  Race et Histoire
 • Çeviri:
  Arzu Oyacıoğlu, Haldun Bayrı, Işık Ergüden, Reha Erdem
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Bu kitap ilk Türkçe baskısını 1985 yılında yapmış. Orijinal Fransızcası ise 1959 yılındadır. Aslında kitabın içeriği üç ayrı bölümden meydana gelir ki bu bölümler birbirinden bağımsız olarak farklı tarihlerde yayınlanmışlardır. İlk iki bölüm olan "Irk ve Tarih" ve "Irk ve Kültür" birer makaledir. Üçüncü ve son bölüm ise Levi-Strauss ile Georges Charbonnier tarafından yapılmış bir radyo söyleşisidir. Kitabın genel anlamda anlattığı şey ırk kavramının biyolojik bir tanımı ve dayanağı olmadığıdır. Kültürün tanımı, kültürler arası etkileşimler ve birbirine bakışlarının nedenleri gibi derin konular da var. Etnolojik araştırmalara ilgi duyanlar için eski fakat temel kabul edilen yazılardandır. Kitap hakkındaki olumsuz eleştirim çevirisi ile ilgilidir. Sonradan uydurulmuş felsefe terimlerinin çok yoğun kullanılması okumayı zorlaştırıyor.