İyi Asker

7,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
334 gösterim
"İnsan kalbiyle alakalı hiçbir şey -hem de hiçbir şey- bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var o da yalnız -fena halde yalnız- olduğum. Kendi adıma söyleyeyim, bir daha hiçbir şömine başı dostça bir muhabbete şahit olmayacak. Bütün sigara odaları ancak halka halka dumanlar arasında kalmış bir sürü sahte silüetle dolabilecek. Bütün hayatım o yerlerde geçmiş olduğu halde, şöminenin ve sigara odasının her şeyini bilmeyeceksem, o zaman ne bilecektim ki? Sıcacık şömine dibi!"

Ford Madox Ford'un tutku ve ihanetin olağanüstü bir çözümlemesini yaptığı romanı İyi Asker, I. Dünya Savaşı öncesi iki çiftin dostluklarının çözülüşünü anlatıyor. Ford'un yaklaşık yüz yıl önce çizdiği, kendini üstün gören ve kendi hazzından başka hiçbir şey düşünmeyen ahlâksız bir toplumun portresi her ne kadar okurları öfkelendirmiş olsa da, kronolojik olmayan bir biçimde geriye dönüşler, güvenilmeyen bir anlatıcının kullanılması vb. teknikler İyi Asker'i "Tüm Zamanların En İyi 100 Romanı" arasına sokmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  295
 • ISBN:
  9786054849451
 • Çeviri:
  Gökhan Sarı
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Sema Özaslan 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hemen o anda onu avutmak için bir şeyler yapmasi gerektiğini hissetti. Kendisi de umutsuzca mutsuzdu, dünyanın en doğal şeyi gibi göründü acılarını birleştirmeleri. Oldukça da demokratikti, toplumsal konumlarının değişik olduğu düşuncesi hiç aklına bile gelmedi sanki."

İyi Asker, Ford Madox Fordİyi Asker, Ford Madox Ford
Sema Özaslan 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Biz hepimiz öylesine korkarız ki, biz hepimiz öylesine yalnızız ki, kendi değerimiz konusunda hepimiz öylesine dışarıdan gelecek güvenceye gerek duyarız ki var olmak için."

İyi Asker, Ford Madox Fordİyi Asker, Ford Madox Ford
Sema Özaslan 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Her erkek için sonunda bir kadın çıkar ortaya- ya da, hayır, yanlış dile getirdim. Her erkek için sonunda hayatının öyle bir anı gelir ki, o zaman erkeğin hayalgücüne mührünü basan kadın bu mührü sonsuzca basmış olur. Artık başka ufuklara yolculuğa çıkamayacaktır, artık bir kez daha çantasını omzuna vurmayacaktır, bu sahnelerden kopacaktır."

İyi Asker, Ford Madox Fordİyi Asker, Ford Madox Ford
Sema Özaslan 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hiçbir şey -şu dünyada hiçbir şey- bilmiyorum insan yüreğine dair. Yapayalnız olduğumu biliyorum bir tek- korkunç yalnız. Hiçbir şömine başı bir daha benim dostça ilişkime tanıklık etmeyecek. Bütün sigara odaları bir daha benim için duman çelenkleri arasında sayısız hayaletlerden oluşmuş bir kalabalıktan başka şey olmayacak. Oysa, Tanrı aşkına, bütün ömrüm bu yerlerde geçtiğine göre şömine başındaki, sigara odasındaki ömrü tanımıyorsam neyi tanıyabilirim ben."

İyi Asker, Ford Madox Fordİyi Asker, Ford Madox Ford
Sema Özaslan 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bu dünyada insanın rastgeldiği dürüstlük örnekleri de tıpkı şerefsizlik örnekleri kadar şaşırtıcı. Tam kırk beş yıl kendi türüyle kaynaştıktan sonra, kişinin türdeşleri üzerine bir şeyler bilebilme alışkanlığını edinmiş olması gerekir. Ama edinemiyor."

İyi Asker, Ford Madox Fordİyi Asker, Ford Madox Ford