·
Okunma
·
Beğeni
·
2558
Gösterim
Adı:
Kader
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055143060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Şehrin bir ucundan, diğerine birbirlerinden habersiz yaşayan, her kesimden insanın, hiç ummadıkları bir zamanda yolları kesişiverirse ne olur?

Yarın için ne planlar kurarız kendi kendimize. Ama en ince yapılmış planlar bile kaderin önünde yerle bir olur. Kaderi okurken misafir olduğumuz kimi yerlerden, soluğumuz kesiliyormuş gibi kaçmak, kiminde de, yaşanan mutluluğun bir parçası olabilmek için hep orada kalmak isteyeceksiniz.

Bazen Zehrayla kederlenip, bazen de Lamianımla kahkahalar atacak, gündelik yaşamımızın olağanlığı içinde olağanüstü anlar yaşayacak ve sonunda tüm çirkinliklere karşın güzelliğin kazandığına inanacaksınız.

Ve...

Dinimizin güzelliklerinin, değişik kesimlerde ne kadar farklı algılandığını bir kez daha düşüneceksiniz.
768 syf.
·6/10
İnsanın 'bu kadar da olur mu' dediği tevafuklarla dolu, dizi-film gibi bir roman. Yani insanın yaşamadan anlayamayacağı türden bir kurguya sahip.
768 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kitap çok sürükleyici fakat bazen öyle satırlar denk gelecek ki şaşkınlıktan durup bir nefes alma ve düşünme ihtiyacı duyacaksınız. Kitabın içindeki bazı karakterlerden nefret edeceksiniz, " Bu nasıl insan(!), ne lanet biri " dieyeceginiz yerler olacak. Fakat kitaptan etkilenmeme sebep olan en önemli şeyde gerçek yaşanmış bir hikaye olması.
768 syf.
·Beğendi·10/10
Kader'e bir kez daha inandırdı. Hayatım da ilk defa bu kadar uzun bir kitap okuyorum normalde sıkılırım ama kitabı elinize aldığınız an sürüklüyor sizi. Merak ediyorsunuz ama bitmesini de istemiyorsunuz ama bitiyor her güzel şey gibi...
Birbirinden iyi ve kötü karakterlerin kaderle nasıl bağlandıklarına, kadınların ne kadar kötü bir hayat yaşadıklarına ve onların acılarına tanık oluyorsunuz. Hayatın ne kadar acımasız olsada sonun da sizi gün ışığına çıkardığını fark ediyorsunuz. Sayfasına bakmadan alın okuyun ve okutturun. Mutlaka kitaplığınızda yeri olsun.
768 syf.
·47 günde·Beğendi·9/10
elime ilk aldığım zaman çok kalın gelmişti kader bitiremem diye düşündüm ama başlayınca elimden bırakamadım.
768 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitabın çok kalın olması gözünüzü korkutmasın her sayfa merakla okunuyor, yer yer kopmalar aman ne gerek vardı dediğiniz sayfalar oluyor ama bütünüyle bende merak uyandırdı. Her karakterin sonunu ve nasıl yollarının kesişeceği ve ilişkilerinin nasıl nihayete ereceği.. en etkilendiğimde ettiğimiz yanlış duaların nelere vesile olduğunu anlatması. ben severek ve özenle okudum, yazarın üslubu, anlatım sekli kurgusu gayet başarılı bundan sonra elime başka kitabı geçerse mutlaka değerlendiririm..
768 syf.
·21 günde·Puan vermedi
öncelikle bu kadar uzun bir romanı hic mantık hatası yapmadan kurgulayabilsen yazari yürekten tebrik ediyorum. kitapta cok fazla karakter olduğu icin başlarda adapte olmakta biraz zorlansam da kitabı elimden bırakamadım. beni kitabın konusundan daha çok, zekice kurgulanmış olan olay örgüsü etkiledi.
768 syf.
·8 günde·7/10
Zehra ölürse mezarıma anam gelmesin...

Zehra, çok güzel bir isim. İlerde kızım olursa adını Zehra koymak en büyük hayalim...

80'li yıllar, aynı dünya aynı yaşam, bir de Zehra var. Kara gözlü kara kaşlı. Nerden bilebilirdi ki küçük yaşta, kanunların ve yaşamın 'çocuk' olarak nitelendirdiği bir beden en büyük acıyı yaşayacağını? Cahillik ne büyük canavar ki girdiği yeri, mekanı en büyük kederlere sürüklüyor. Düşünceleri en umulmaz uçurumlara, geri dönüşü olmayan yanlışlara sevkediyor. Ensest ilişki şüphesiz insanlık tarihinin en karanlık tablolarından bir tanesidir. Dram, acı, hüzün hepsi birleşmiş, yaraladığı insanı ömür boyu, bedenen, en çok da ruhen harap ediyor.

Kadınlar... Taciz, tecavüz, dayak, cinayet... Bütün kötülükler en çok onları yakalıyor, en çok onları yargılıyor adeta, bitiriyor bedenleri. Küsmüş Zehram, Dünya'ya, hayata, çiçeklere, bizlere... Genç yaşta omzuna binen yükler soldurmuş gülen yüzünü, ipek saçları taranmaz olmuş. Erkekler... Güçlü, paralı, heaytt diyen biz erkekler... Bırakın şu kadınları, dokunmayın onlara, düşün yakalarından!...

Ne diyebilirim ki başka? Tecavüze uğramış bir kadına neyi anlatabilirim? Erimiş kalbini nasıl hayata döndürebilirim? Elimi uzatsam ona, tutar mı sanıyorsunuz? En güzel, en güçlü sözleri, şiirleri söylesem, duyar mı sanıyorsunuz? Pahalı elbiseler, orkideler, ayakkabılar güldürebilir mi O'nu? O ve bütün kadınlar bir şey ister sadece: Sevgi... Dürüst olalım yeter...


............Zehra ve bütün acı çekmiş kadınlara gelsin.........
768 syf.
·64 günde·Beğendi·10/10
Yazarın ilk kitabını okuma fırsatım oldu ve bu nasıl muhteşem bir kitap diyorum. Resmen kitapta olanlar olaylar ve olay döngüsü daha bitmedi diyor ve tokat gibi iniyor yüzüme yok böyle roman kurgusu ki bu kitabı aldığınızda 3 kitap içerdiğini göreceksiniz...
768 syf.
·Puan vermedi
Kitabı ilk elinize aldığınızda çok kalın gelebilir ama bağımlısı olacağınıza eminim.
Bu kadar uzun bi kitabı hiç hata yapmadan , bitirdiğinizde kafanızda hiç soru işareti kalmayacak. ve mükemmel bir kurguyla sona gelmiş olacaksınız.
Tüm kahramanların tek tek hayatına girecek ,duygularını yaşayacak ,onlarla ağlayıp onlarla mutlu olacaksınız...

Hayal ettiğimiz hayatların aslında istediğimiz gibi olamadığını bizi başka yerlerde bambaşka hayatlar beklediğini, en ufak tesadüflerin bile hayatımıza mal olabileceği çok iyi işlenmiş.
Tamamen birbirinden farklı iki hayat nasıl birbirine karışabilir ve birbiriyle harmanlanabilir sorusu çok iyi cevap bulmuş. Birbirine bu kadar zıt karakterler nasıl bu kadar mükemmel bir şekilde bir araya gelebilir nasıl böyle olaylar bambaşka şekilde sonuçlanabilir sorusuna vereceğiniz cevaplarla tepetaklak olacaksınız...

Değerler, saygı, sevgi, nefret, korku gibi duyguları bir arada yaşayacağınız bir kitap olduğu gibi bazı karakterleri çok severken bazılarından da nefret edeceksiniz.
Bazı kahramanları sizde şok etkisi bırakırken bazılarında kendinizi bulacaksınız...

Hayatınız tam istediğiniz gibi gitmeye başladığında aslında sizi bir felaket bekliyor olabilir. Fakat bu felaket hayatınız boyunca yaşayacağınız en mükemmel yılları beraberinde getirebilir. Çok güvendiğiniz insanlar sizi yarı yolda bırakırken yolda bulduğunuz birine güvenmek isteyebilirsiniz.

Sanırım okuduğum üçüncü kalın kitap fakat şu ana okuduklarım içinden rahatlıkla ilk üçe girebilecek bir kitap.

Bir yandan saygıyı işlerken bi yandan saygısızlığın zulmünü göreceksiniz. İnsanlara aslında nasıl önyargı ile yaklaştığınızı fark edecek bu huyunuzdan belki vazgeçeceksiniz.
Kadınlara yapılan kötülüklerin nasıl fena ve can yakıcı olduğunu her iki cinste anlayacak bir yandan bir yerlerde bir merhamet bulmak isteyeceksiniz.
Kimsenin sizi tanımadığı yerlerde sizden ve siz gibi insanların saklı olduğunu bulacak ve oralara tutunacaksınız. Hayatınızın aşkını bulduğunuzu zannettiğiniz insan sizin hayatınızı alt üst edecek ve siz çok acılar çektikten sonra gerçek aşkınızı ,gerçek aşkı ilk bulduğunuzu sandığınız kişi sayesinde bulabileceksiniz.
Ve belki bir gün sizin hayatınızı mahfeden kişinin çocuğuna bile sahip çıkacak kadar büyük bir yüreğe sahip olacaksınız.


Daha önce kurgusu karışık ince ayrıntılarla dolu olan ve kalın bir kitap okumadıysanız bu sizin için bir devrim olabilir.

Belki bundan sonra kalın kitapların asla bitmemesi gerektiğini isteyecek ve eliniz sürekli büyük hikayeler arayacaktır.

Bir okur olarak çok iyi anlayabilir fakat hiç iyi anlatamam yazdıklarımdan hiçbirşey anlamasanız dahi bu gözünüz kapalı başlayabilirsiniz. Size bu güveni verecek ve devamı gelecektir . başucu kitabınız olacaktır.
Sevgiyle kalın
Kitapları sevin.
Ama kalın kitapları daha fazla sevin çünkü en ufak bi üzüntüyü ya da mutluğu dibine kadar yaşatacak olan yine o kitaplardır.🦄
•••

O gece koca şehirde, ışıkları sönse de uykusuz sabahlayan birçok kişiden hiçbiri kendi gibi yatağının içinde dönerek uykusuz sabahlayan başkalarının da olabileceğini düşünmedi bile.

•••
Candan Özer
Sayfa 107 - Panama
Emine daha birkaç saat önce kızını bembeyaz gelinliğiyle hayal ederken şimdi çaresizce elleri kucağında duvarın dibine çökmüş kızının odasına kulak kabartmışken nerden düşünebilirdi ki Lamianım da o gün, o önemli günde giyeceği beyaz krepsaten elbisenin üzerine ne renk bir eşarp takmanın daha uygun olacağının telaşında, İkbal Hanım'sa bir gün önceki gece yolculuğunda ışıklı köy evlerine bakıp onun gibi saatlerdir yollarda olmayanlan kıskandığını hatırlıyordu. Kim bilir o evlerde de kimler uykusuz gecelerin sabaha ermesini bekliyordu. Belki de hayat boyunca bir kez daha böyle bir hüsrana uğramayacaktı. Böyle hiçbir şey bilmeden beklemek çok zordu. Ne olduğunu öğrense ona göre bir çıkış yolu verirdi insanın içine Rabbi. Gecenin geri kalanında İkbal kalktı İsmail oturdu, o kalktı anası oturdu seccadeye.
Bizim için çok kötü olduğunu sandığımız, hatta neden bu benim başıma geldi diye üzüldüğümüz olaylar mutlaka başımıza gelecek çok daha güzel olaylara basamak hazırlar.
''İnsanlar zaman içinde o kadar çok ve çabuk değişirler ki bazen kendileri bile kendilerini tanıyamazlar aynada.''
''Dünya, yaşam kapkaraydı. Sanki sadece güzelliklerden, iyiliklerden değil renklerden de yoksundu.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kader
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055143060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Şehrin bir ucundan, diğerine birbirlerinden habersiz yaşayan, her kesimden insanın, hiç ummadıkları bir zamanda yolları kesişiverirse ne olur?

Yarın için ne planlar kurarız kendi kendimize. Ama en ince yapılmış planlar bile kaderin önünde yerle bir olur. Kaderi okurken misafir olduğumuz kimi yerlerden, soluğumuz kesiliyormuş gibi kaçmak, kiminde de, yaşanan mutluluğun bir parçası olabilmek için hep orada kalmak isteyeceksiniz.

Bazen Zehrayla kederlenip, bazen de Lamianımla kahkahalar atacak, gündelik yaşamımızın olağanlığı içinde olağanüstü anlar yaşayacak ve sonunda tüm çirkinliklere karşın güzelliğin kazandığına inanacaksınız.

Ve...

Dinimizin güzelliklerinin, değişik kesimlerde ne kadar farklı algılandığını bir kez daha düşüneceksiniz.

Kitabı okuyanlar 129 okur

  • yasemin genç
  • Kadriye
  • Gamze
  • Fatma Açıksöz
  • Devrim Kaya
  • Bedia yıldırım
  • NURAY YILMAZ
  • İrem şanlıer
  • Eda Sevgili
  • Kübra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%4.5
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%4.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87
Erkek
%13

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.2 (18)
9
%12.8 (5)
8
%15.4 (6)
7
%10.3 (4)
6
%7.7 (3)
5
%2.6 (1)
4
%2.6 (1)
3
%2.6 (1)
2
%0
1
%0