Kader

8,4/10  (23 Oy) · 
50 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.404 gösterim
Şehrin bir ucundan, diğerine birbirlerinden habersiz yaşayan, her kesimden insanın, hiç ummadıkları bir zamanda yolları kesişiverirse ne olur?

Yarın için ne planlar kurarız kendi kendimize. Ama en ince yapılmış planlar bile kaderin önünde yerle bir olur. Kaderi okurken misafir olduğumuz kimi yerlerden, soluğumuz kesiliyormuş gibi kaçmak, kiminde de, yaşanan mutluluğun bir parçası olabilmek için hep orada kalmak isteyeceksiniz.

Bazen Zehrayla kederlenip, bazen de Lamianımla kahkahalar atacak, gündelik yaşamımızın olağanlığı içinde olağanüstü anlar yaşayacak ve sonunda tüm çirkinliklere karşın güzelliğin kazandığına inanacaksınız.

Ve...

Dinimizin güzelliklerinin, değişik kesimlerde ne kadar farklı algılandığını bir kez daha düşüneceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  768
 • ISBN:
  9786055143060
 • Yayınevi:
  Panama Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Beyza 
 30 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanın 'bu kadar da olur mu' dediği tevafuklarla dolu, dizi-film gibi bir roman. Yani insanın yaşamadan anlayamayacağı türden bir kurguya sahip.

Hicret 
 08 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok sürükleyici fakat bazen öyle satırlar denk gelecek ki şaşkınlıktan durup bir nefes alma ve düşünme ihtiyacı duyacaksınız. Kitabın içindeki bazı karakterlerden nefret edeceksiniz, " Bu nasıl insan(!), ne lanet biri " dieyeceginiz yerler olacak. Fakat kitaptan etkilenmeme sebep olan en önemli şeyde gerçek yaşanmış bir hikaye olması.

hatice kuru 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle kitabın çok kalın olması gözünüzü korkutmasın her sayfa merakla okunuyor, yer yer kopmalar aman ne gerek vardı dediğiniz sayfalar oluyor ama bütünüyle bende merak uyandırdı. Her karakterin sonunu ve nasıl yollarının kesişeceği ve ilişkilerinin nasıl nihayete ereceği.. en etkilendiğimde ettiğimiz yanlış duaların nelere vesile olduğunu anlatması. ben severek ve özenle okudum, yazarın üslubu, anlatım sekli kurgusu gayet başarılı bundan sonra elime başka kitabı geçerse mutlaka değerlendiririm..

zeliha dönmez 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 9/10 puan

elime ilk aldığım zaman çok kalın gelmişti kader bitiremem diye düşündüm ama başlayınca elimden bırakamadım.

İsmail | Synergy 
04 Şub 19:48 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

https://www.youtube.com/watch?v=XADyvc4QHmY
Zehra ölürse mezarıma anam gelmesin...

Zehra, çok güzel bir isim. İlerde kızım olursa adını Zehra koymak en büyük hayalim...

80'li yıllar, aynı dünya aynı yaşam, bir de Zehra var. Kara gözlü kara kaşlı. Nerden bilebilirdi ki küçük yaşta, kanunların ve yaşamın 'çocuk' olarak nitelendirdiği bir beden en büyük acıyı yaşayacağını? Cahillik ne büyük canavar ki girdiği yeri, mekanı en büyük kederlere sürüklüyor. Düşünceleri en umulmaz uçurumlara, geri dönüşü olmayan yanlışlara sevkediyor. Ensest ilişki şüphesiz insanlık tarihinin en karanlık tablolarından bir tanesidir. Dram, acı, hüzün hepsi birleşmiş, yaraladığı insanı ömür boyu, bedenen, en çok da ruhen harap ediyor.

Kadınlar... Taciz, tecavüz, dayak, cinayet... Bütün kötülükler en çok onları yakalıyor, en çok onları yargılıyor adeta, bitiriyor bedenleri. Küsmüş Zehram, Dünya'ya, hayata, çiçeklere, bizlere... Genç yaşta omzuna binen yükler soldurmuş gülen yüzünü, ipek saçları taranmaz olmuş. Erkekler... Güçlü, paralı, heaytt diyen biz erkekler... Bırakın şu kadınları, dokunmayın onlara, düşün yakalarından!...

Ne diyebilirim ki başka? Tecavüze uğramış bir kadına neyi anlatabilirim? Erimiş kalbini nasıl hayata döndürebilirim? Elimi uzatsam ona, tutar mı sanıyorsunuz? En güzel, en güçlü sözleri, şiirleri söylesem, duyar mı sanıyorsunuz? Pahalı elbiseler, orkideler, ayakkabılar güldürebilir mi O'nu? O ve bütün kadınlar bir şey ister sadece: Sevgi... Dürüst olalım yeter...

............Zehra ve bütün acı çekmiş kadınlara gelsin.........

Senem Bayrak 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

öncelikle bu kadar uzun bir romanı hic mantık hatası yapmadan kurgulayabilsen yazari yürekten tebrik ediyorum. kitapta cok fazla karakter olduğu icin başlarda adapte olmakta biraz zorlansam da kitabı elimden bırakamadım. beni kitabın konusundan daha çok, zekice kurgulanmış olan olay örgüsü etkiledi.

Kitaptan 16 Alıntı

Beyza 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Allah bilmeden yapacağımız yanlış duaların akıbetinden korusun.

Kader, Candan ÖzerKader, Candan Özer
Beyza 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bizim için çok kötü olduğunu sandığımız, hatta neden bu benim başıma geldi diye üzüldüğümüz olaylar mutlaka başımıza gelecek çok daha güzel olaylara basamak hazırlar.

Kader, Candan ÖzerKader, Candan Özer
İsmail | Synergy 
01 Şub 22:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Dünya, yaşam kapkaraydı. Sanki sadece güzelliklerden, iyiliklerden değil renklerden de yoksundu.''

Kader, Candan Özer (Sayfa 419)Kader, Candan Özer (Sayfa 419)
İsmail | Synergy 
31 Oca 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''İnsanlar zaman içinde o kadar çok ve çabuk değişirler ki bazen kendileri bile kendilerini tanıyamazlar aynada.''

Kader, Candan Özer (Sayfa 184)Kader, Candan Özer (Sayfa 184)
Azze 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beklentilerimizin umudu bizi yeni güne baslarken cesaretlendirir.ama gece ne kadar bulutsuz olsa da yağmurlu bir sabaha uyanabiliriz.

Kader, Candan Özer (Sayfa 428)Kader, Candan Özer (Sayfa 428)
İsmail | Synergy 
31 Oca 23:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Anne sen ölmeyeceksin, değil mi? Doğru söyle ama, beni kandırma. Hastaneye giderken de akşam sana masal okuyacağım demiştin ama dönmedin ordan. Kaç yüz bin gün dönmedin. Söyle, hadi. Ölmeyeceksin değil mi?''

Kader, Candan Özer (Sayfa 292)Kader, Candan Özer (Sayfa 292)
Senem Bayrak 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

şu sıralar ihtiyacım olan şey
Şehrin yoğun sabah trafiğinden çıkmışlar, asfalt yolun iki yanında uzanan hala yeşil üzüm bağlarının arasından geçiyorlardı. Yaklaşan sonbaharın yollara savurduğu sarı, kırmızı yapraklar arabanın rüzgarından savruluyor, hışırtıları sabah serinliği ile birleşip huzur verici bir atmosfer yaratıyordu.

Kader, Candan Özer (Sayfa 140)Kader, Candan Özer (Sayfa 140)
İsmail | Synergy 
03 Şub 17:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kader denen bir şeye inanıyorsanız neden defalarca istediğiniz ya da olmasını istemediğiniz şeyler için el açıp yalvarıyorsunuz? Hangisi gerçek, kader mi, duaların gücü mü?

Kader, Candan Özer (Sayfa 636)Kader, Candan Özer (Sayfa 636)
Senem Bayrak 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insanın eger başkalarından sakladığı bir sırrı varsa onun gözlerine gözlerini dikip uzun süre bakarsan, mutlaka tedirginliğini belli ederdi.

Kader, Candan Özer (Sayfa 645)Kader, Candan Özer (Sayfa 645)
2 /