Kadınlardan Konuşalım Kahraman Kadın / Şişman Kadın

7,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
328 gösterim
"Kahraman Kadın" Sosyal ve ahlaki değerler açısından uyuşturucu dünyasının bir perdesini aralar ve onu irdeler. Daha önce iki çocuğunu uyuşturucu nedeniyle kaybeden emekli Latince öğretmeni Carla, küçük kızının da uyuşturucu bağımlısı olması üzerine tekrar harekete geçer. Onu da kaybetmek istemez. İşportacılık yapar, gezdiği mekanlarda eroin satıcısını arar. Kızını tedavi edebilmek için dozu kendi elleriyle verir. Kızının tek kurtuluşu Liverpool diye düşünür. Çünkü uyuşturucu bağımlıları orada tedavi edilir. Ama bu düş nasıl gerçekleşecek? Öğretmen maaşıyla mı, işportacılıkla mı? Liverpool için çok para gereklidir.

"Şişman Kadın"da kadın olmanın çelişkili savını gözler önüne seren bir kişilikle, Mattea ile tanışırız... Mattea'nın toplumdaki yalnızlığını izlerken kadının en büyük "düşmanının" yine kadın olduğu tartışmalarına katılırız. Özellikle toplumun sunduğu estetik ölçülerin dışında kalan "Şişman Kadın"dan hareketle tüm kadınların sıkça yaşadığı baskı, güvensizlik, sevgisizlik ortamını ironik bir üslupla sunan yazara katılmamak olanaksız.
- Füsun Demirel -
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  105
 • ISBN:
  9789758064007
 • Orijinal Adı:
  Parliamo di donne
 • Çeviri:
  Franca Rame, Füsun Demirel
 • Yayınevi:
  Açılım Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ela yum 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında ilk defa tiyatro senaryosu okuyan biri olarak bu kitabı çok sevdiğimi söyleyebilirim. Normalde soğuk bakardım bu tiyatro kitaplarına ama yanılmışım. Çok hoşuma gitti. Ayrıca kitapda anlatılan Kahraman Kadın ve Şişman Kadın oyunlarının temelinde yatan mesajlar hoşuma gitti. Ne kadarını doğru anladım bilemem ama yinede okumanızı tavsiye ederim. Herkesin kendine göre bir şeyler bulabiliceği eğlenceli ve trajikomik oyunlar.
Bu arada ben en çok kahraman kadın'ı beğendim.. siz hangisini beğendiniz ;)