Kan Şarkısı (Raven's Shadow (Kuzgunun Gölgesi) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1804
Gösterim
Adı:
Kan Şarkısı
Alt başlık:
Raven's Shadow (Kuzgunun Gölgesi) Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753810
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blood Song
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Amazon'a göre Bilimkurgu & Fantazi türünde 2013'ün en iyi kitabı

"Pek çok adı vardı. Daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: Onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında Diyar'ın Kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında Genç Atmaca, Cumbraelli düşmanlarına karşı Karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre Büyük Kuzey Ormanı'nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da Beral Shak ur adıyla anılırdı, yani; Kuzgun Gölgesi.

Ama benim insanlarım onu tek bir isimle tanırdı ve onu iskeleye getirdiklerinde aklımda dönüp duran da bu isimdi: Umut Katili. Yakında öleceksin ve ben de bunu göreceğim. Umut Katili."Vaelin Al Sorna, annesinin ölümünün yarattığı üzüntüyü henüz üzerinden atamamışken, kendisini İtikad'ın koruyucusu Altıncı Nişan'ın kapısında, Kral'ın Savaş Lordu olan babası tarafından terk edilmiş olarak bulur. Nişan'a adım attıktan sonra ise artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır. Bu inanç koruyucusu savaş okulunda ölümcül sınavlarla boğuşurken, dövüşmenin yanı sıra kardeşliği, sadakati, karanlığı, ihaneti ve hayatta kalmayı öğrenir. Diyardaki kardeşleri ise onun tek ailesidir. On yaşında o kapıdan adım atan çocuk, genç bir adam olduğunda, Diyar'ının en tanınmış figürlerinden biri haline gelmiştir. Krallarla pazarlık yapar, ordular yönetir ve Diyar'ın kâbuslarından Karanlık'la başa çıkmaya çalışır. Artık sadece Diyar'ının değil, tüm dünyanın kaderi onun ellerindedir. Her şeyden öte, Vaelin'in zorlu hayatında böylesine yükselmesini sağlayan gizli ve karanlık bir gücü vardır: Kan Şarkısı.

"Eğer Rothfuss veya Sanderson tarzı fantastik kurgu seviyorsanız, Kan Şarkısı sizin için biçilmiş kaftan."
-Felicia Day-

"Cesur bir kurgu, kadim büyüler, amansız entrikalar ve kanlı bir macera…"
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
664 syf.
·8 günde·6/10
Uzun zamandır listemde olan bir kitaptı, fantastik kitap okumak istiyordum ve serinin tamamlandığını da görünce başladım. Bitmiş serileri okurken beklemek zorunda olmamak ve istediğim zaman okuyabilecek olmak beni mutlu ediyor.

Kan Şarkısı yazarın ilk romanı olmasına rağmen iyi bir hikayesi var ve devam kitapları için de iyi bir temel oluşturan bir giriş kitabı. Aslında kitaptaki hikaye, karakterler ve olayların gelişimi, fantastik edebiyatın içinde aşina olduğumuz şeyler, bu da çok yeni bir şey okuyorum hissi vermiyor ancak yazar hem güzel bir tempo tutturmuş hem de kitaptaki büyü şekli hoşuma gitti, ilerleyen kitaplarda daha iyi anlayacağız muhtelen bu yetenekleri.

Kitapta farklı teolojik inançları ve kültürler var, diğer kitaplarda daha büyü yetenekleri gibi bunları da daha iyi tanıyabileceğimizi umuyorum. Kitabın ilk kısımları hızlı aksa da son çeyreği özellikle çok fazla politika içinde boğuldu, bir çok isimde işin içine girince açıkçası sıkıldım biraz. Yaşanan bazı olayların sebebini pek anlayamadım, en azından sunulan sebepleri gerçekçi bulmakta güçlük çektim. Yazar daha iyi sebepler inşa edebilmeli.

Sürekli karakterlerin "kardeş, kardeş" demeleri de bana fazla samimiyetsiz geldi, çoğu cümlenin sonunu kardeşimle süslemek sırf kafiye uysun diye bir şiire saçma sapan sözcükler eklemek gibiydi. Kan Şarkısı farklı bir yetenek izlenimi uyandırsa da sınırlarını anlayamadım, eğer sadece bu kitapta okuduklarımla sınırlıysa hayal kırıklığına uğrarım çünkü üzerine bir çok şey koyup, filizlendirilebilecek bir yetenek gibi duruyor.

Yazarın hikayeyi okura sunma konusunda kendini geliştirmesi gerektiğine inansam da ilk kitap için gayet başarılı buldum ve serinin devam kitaplarını merak ediyorum.

Kitabı sevsem de okuduğum fantastik eserler arasında kendine farklı bir yer edinemedi, dört/sekiz puan vermeyi düşünüyordum ancak o kadar güçlü bir kitap değil ne yazık ki türüne göre.
664 syf.
·Puan vermedi
Hani bazı kitaplar veya seriler vardır, okuduğunuzda çok seversiniz ama çevrenizde okuyan kimseyi bulamazsınız. Çevrenizde bulamadığınız gibi, internette bile okuyan ve seven kişilere çok nadiren denk gelirsiniz. Kime bahsetseniz, “Aa duydum onu, ama okumadım,” der geçerler. İşte Anthony Ryan tarafından kaleme alınan “Kuzgunun Gölgesi” serisi de tam olarak öyle. Üstelik günümüzde az rastlanılan bir şekilde tamamlanmış olmasına rağmen.

Fantastik edebiyatın belki de altın çağını yaşadığımız, türle ilgili yeni yeni şeylerin denendiği bu döneme şahitlik ettiğimiz için sevinmemiz gerekirken, bazı yazarların “başlanan seriyi bitirememe” huyu yüzünden bunun tadını tam olarak çıkaramıyoruz. Halbuki Anthony Ryan gibi hızlı ve güzel yazan, serisini tamamlayan yazarlar da var, ama neden yeterli tanınırlığı elde edemediğini anlamak güç.

Aslen İskoç kökenli olan Ryan, hayatının büyük bir kesimini Londra’da geçirmiş ve lisans eğitimini Orta Çağ tarihi üzerine yapmış. Serinin ilk kitabı olan “Kan Şarkısı”nı 2013 yılında kendisi yayımlamasının ardından Penguin US ile anlaştıktan sonra kamudaki işinden ayrılmış ve kendini yazarlığa adamış.

Türker Beşe

Seri incelemesi: https://kayiprihtim.com/...bilinmeyen-bir-seri/
664 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Aşırı aşırı sevdiğim bir kitabın yorumuyla merhabalar. Ben de beni tanıyan birçok insan kadar şaşkınım. Uzun zamandır bu kadar güzel bir kitap okumamıştım. Öyle sevdim ki yavaş yavaş, sindire sindire okudum. Bir hafta uzak kaldım, özlemle elime almayı bekledim falan. Resmen kitapla aşk yaşadık.

Çok "popüler" bir seri olmadığı için size kısaca konudan bahsetmek istiyorum. Vaelin Al Sorna, Diyar topraklarında yaşayan meşhur bir Savaş Lordu'nun tek oğludur. Savaş Lordu bazı sebeplerden ötürü oğlunu ülkenin inancı olan İtikad'a bağlı Nişan'lardan savaşçı yetiştiren Altıncı Nişan'a bırakır ve hikayemiz böylece başlar. Geçmiş ve geleceğin güzel bir şekilde harmanlanarak verildiği, çok detaylı bir şekilde işlenmiş harika bir öyküsü var Vaelin'in. Yazar bir yandan onun eğitiminden, hayatını değiştiren olaylardan, dostluklarından ve sırlarından bahsederken diğer yandan Diyar'da yaşanan sorunlardan, diğer ülkeler ile yaşanan çekişmelerden ve dönemin insanları arasındaki farklı inançlar sebebiyle süren soğuk ve sıcak savaşlardan da bizi haberdar ediyor ve bunu gerçekten ustaca yapıyor. Okurken sevgim, heyecanım ve merakım hiç azalmadı. Ben genelde bir kitabı sevmeye ya çok çabuk başlar ya da sonuna kadar kararsız kalırım ama Kan Şarkısı elbette birinci kısma dahil.

Kitabın kurgusal detaylarından çok da bahsetmek istemiyorum çünkü okurken öğrenmek her zaman daha iyidir. Ben size bana hissettirdiklerinden bahsedeyim.

Merlin’i izlemiş miydiniz, sever miydiniz bilmiyorum ama benim için gerçekten özel olan birkaç diziden biridir. Defalarca izledim, her seferinde delice sevdim ve hep izlediğim en harika dostluk kurgularından biri olduğunu düşünmüşümdür. Tüm bunların yanında dizinin tarihi atmosferini, sadeliğini ve detaylarını da çok sevmişimdir ve Kan Şarkısı okurken şunu fark ettim: Bana, Merlin izlerken hissettiğim heyecan ve mutluluğu tekrar yaşattı. Birçok sevdiğim kitap olmasına rağmen o hissi bana veren ilk kitap Kan Şarkısı oldu.

Vaelin’i, kararlarını, çekişmelerini, duygularını okumak inanılmaz güzel. Daha fazla nasıl övebilirim bilmiyorum, çok sevince tıkanıyorum böyle. Herkese tavsiye etmek isterdim ama bence herkesin seveceği bir seri değil. Fantastik kurguları ama bunun biraz daha profesyonel halini, ciddi yazılmış versiyonunu seviyorsanız tavsiye ederim. Aşırı popüler olan bazı kitaplar gibi kurguyu yüzeysel işleyip sadece aşk ve replik üzerine bir kitap yazmamış yazarımız. Mükemmel değildi, niyeyse bunu söyleyemiyorum ama ciddi anlamda çok sevilesiydi.
664 syf.
·40 günde·Beğendi·8/10
Kitabın sizi nereye sürükleyeceğini tahmin etmeniz çok zor. Buna rağmen öyle çok şaşıracağınız bir kısım filan da yok aslında. Ama Vaelin Al Sorna'nın tatlı bir cazibesi var ve kapılmamak pek mümkün değil :)

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...by-anthony-ryan.html
664 syf.
·Beğendi·8/10
Uzun zamandan sonra okuduğum ilk kitaptı açıkcası ama şunu özellikle belirtmek gerek kitap çok akıcıydı özellikle sıfırdan kahraman hikayelerini seven benim gibi biri için. Kral katili güncesi serisini okuyan varsa kitabın başlangıcı size tanıdık gelecektir benzer şekilde açılıyor hikaye. Gelecekte Vaelin’in kendi yaşamını tarihçiye anlatıyor sonra bizde geçmişe dönüyor Vaelinin çocukluktan itibaren aldığı eğitimi yaşadığı deneyimleri zorlukları kahramanlıklarını dinliyoruz. Hikaye geçmişle gelecek arasında gidip geliyor bu şekilde. Açıkcası ben Vaelin karakterini sevdim karakter gelişimi verdiği kararlar konuşmasını çok sevdiğim kendimi bağdaştırdığım bi karakter oldu. Hikaye güzel ilerledi kılıçlar, oklar, savaşlar, alınan eğitimler, özellikle nişanlar ve gizemler hikaye içerisindeki büyü dinler ve inançlar gerçekten merak uyandırıcı şimdi ne olacak acaba diye zevkle okunan bir kitap tavsiye ederim.
664 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Bitireli epey oldu aslında ama hâlâ etkisinde olduğumu söylemeliyim. Kitabın ortalarına kadar yazarın diğer fantastik dünyalardan esinlenmelerine şahit olunurken ve diğer yarısında da kendi dünyasındaki özgünlükler fark edililiyor. Heyecan hemen hemen her zaman tempolu bir şekilde devam ediyor, olaylar akıcı ve yalın bir dille anlatılıyor. Betimlemeler akılda kalıcı, karakterlerin çoğu yerine oturmuş. Kitabın sonunda asla tahmin edemediğim bir olay bile gerçekleşti. Bittiğinde diğer kitaba geçmek içi can attım, fantastik edebiyat sevenlere kesinlikle öneriyorum.
664 syf.
·9/10
ikinci kitap tower lord, ucuncu kitap queen of fire olacak çevirilene kadar beklemeye devam.
664 syf.
·Puan vermedi
Vaelin Al Sonra
İnanın hepinizin dostu olacak bir karakter. Kimseyi yarı yolda bırakmayan bir kahraMan. Kendi hüzünleri ve hayal kırıklıklarına rağmen kanının şarkısını dinleyerek, ve herzaman doğruyu söyleyen gerçek bir kahraman. Kesinlikle okunmalı.
664 syf.
·Puan vermedi
Siz de benim gibi epik fantastik türlerini seviyorsanız Anthony Ryan’ın Kuzgunun Gölgesi üçlemesinin ilk kitabı olan ‘Kan Şarkısı’ kitabını nefes almadan okuyacaksınız. Kitabın kalınlığı, okumayı seven birisini korkutmayacağı gibi ilk kitabı bitirdiğinizde hemen bir sonraki kitaba geçip Vaelin Al Sorna’nın maceralarına devam etme isteğine kapılacaksınız. Kitap sadece Vaelin’in değil; birden fazla kişinin bakış açısıyla yazılmış. Bu yüzden ileride kafanızın karışmaması için not almanız gerekebilir. Ayrıca yazar düz bir hikaye anlatımı yerine, geçmiş ve şimdiki zamanı harmanlayarak bir olay örgüsü kullanmış. Bu da okumayı daha da zevkli hale getirmiş. Kısacası karakterlerden, kurguya kadar kitabın tüm ögeleri en ince ayrıntısına kadar planlanmış.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan Şarkısı
Alt başlık:
Raven's Shadow (Kuzgunun Gölgesi) Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753810
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blood Song
Çeviri:
Barış Tanyeri
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Amazon'a göre Bilimkurgu & Fantazi türünde 2013'ün en iyi kitabı

"Pek çok adı vardı. Daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: Onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında Diyar'ın Kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında Genç Atmaca, Cumbraelli düşmanlarına karşı Karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre Büyük Kuzey Ormanı'nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da Beral Shak ur adıyla anılırdı, yani; Kuzgun Gölgesi.

Ama benim insanlarım onu tek bir isimle tanırdı ve onu iskeleye getirdiklerinde aklımda dönüp duran da bu isimdi: Umut Katili. Yakında öleceksin ve ben de bunu göreceğim. Umut Katili."Vaelin Al Sorna, annesinin ölümünün yarattığı üzüntüyü henüz üzerinden atamamışken, kendisini İtikad'ın koruyucusu Altıncı Nişan'ın kapısında, Kral'ın Savaş Lordu olan babası tarafından terk edilmiş olarak bulur. Nişan'a adım attıktan sonra ise artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır. Bu inanç koruyucusu savaş okulunda ölümcül sınavlarla boğuşurken, dövüşmenin yanı sıra kardeşliği, sadakati, karanlığı, ihaneti ve hayatta kalmayı öğrenir. Diyardaki kardeşleri ise onun tek ailesidir. On yaşında o kapıdan adım atan çocuk, genç bir adam olduğunda, Diyar'ının en tanınmış figürlerinden biri haline gelmiştir. Krallarla pazarlık yapar, ordular yönetir ve Diyar'ın kâbuslarından Karanlık'la başa çıkmaya çalışır. Artık sadece Diyar'ının değil, tüm dünyanın kaderi onun ellerindedir. Her şeyden öte, Vaelin'in zorlu hayatında böylesine yükselmesini sağlayan gizli ve karanlık bir gücü vardır: Kan Şarkısı.

"Eğer Rothfuss veya Sanderson tarzı fantastik kurgu seviyorsanız, Kan Şarkısı sizin için biçilmiş kaftan."
-Felicia Day-

"Cesur bir kurgu, kadim büyüler, amansız entrikalar ve kanlı bir macera…"
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Bektas Aydoğan
  • Meliha Aktaş
  • Nurseven Nefes
  • Süleyman
  • Onur
  • Loperia
  • Serpil tepe
  • pınar
  • Feyza Koç
  • Burak uzun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%13
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%21.7
35-44 Yaş
%34.8
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.6
Erkek
%47.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.2 (16)
9
%25.6 (11)
8
%25.6 (11)
7
%7 (3)
6
%4.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0