Kar Kraliçesi

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
371 gösterim
Moskova, 1876: Alexander Bahçeleri'nde genç bir adam herkesin özü önünde açıklanamayanbir nedenden dolayı intihar eder. Son zamanlarda Moskova ve St.Petersburg 'ta da aynı türden olaylar sıklıkla tekrarlanmaktadır. Bunun ardında kötümserliğe kapılmış, değerlerini yitirmişgençliğin yaşamdan bıkması mı yatmaktadır?Ölenler arkalarında büyük servetler bırakmaktadırlar. Bu bir intihar salgını mıdır? Yoksa çok iyi örgütlenmiş bir terörist grubun eylemi mi?

İyi bir aileden gelen, henüz cinayet masasında yazman olarak çalışmaya başlayan Fandorin içinse bunların ardında çözüm bekleyen bir giz saklıdır. İlk araştırmalarında ölümle burun buruna gelen kahramanımız kuşkularında yanılmadığını anlayacaktır. Yeni şefinin zeki ve cesur Fandorin'e güvenmesiyle, konuyla ilgisi olan olağanüstü güzellikte, gözünü kırpmadan cinayet işleyebilecek soğukkanlılıkta bir kadının peşinden Berlin, Paris ve Londra'ya dek uzayan bir av başlar. Fandorin bu seyahatin ne büyük riskler taşıyacağını tahmin bile edememiştir. İhanete uğrar, takip edili, öldürülmeye çalışılır. Araştırmalarını engellemeye ve genç adamı öldürmeye çalışan kimdir?
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2006
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789752106895
 • Orijinal Adı:
  The Winter Queen
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Son on yılda Rusya'da neredeyse efsanevi bir üne sahip olan Boris Akunin'in yapıtlarını, özellikle de onun yarattığı Fandorin karakterini çok merak ediyordum. 1998 yılında basılan ilk kitabı Kar Kraliçesi, dilimize 2006 yılında Altın Kitaplar tarafından çevrilmiş. Geçen yıl Bursa Kitap Fuarından almıştım ve bu ay okuyarak merakımı gidermiş oldum.

Yazar, dağılan SSCB'nin Gürcistan eyaletinde doğmuş. Asıl adı Grigory Chkhartishvili, fakat takma ad kullanarak yazıyor. Filolog, eleştirmen, hikayeci ve Japonca çevirmeni olarak akademi ve edebiyat dünyasında adını duyurmuş. Ancak onu kitlelere tanıtan ve çok sevdiren yarattığı Fandorin karakteri olmuş. Tam on kitap yazmış Fandorin'in maceralarını anlatan. Tıpkı Fransızların Tenten'i gibi bir karakter Fandorin. 19. yüzyılda Çarlık Rusya'sında yaşayan çok genç, akıllı, meraklı ve cesur biri. İyi bir eğitim görmüş, beş dili aksansız konuşabiliyor ve inisiyatif alabiliyor.

Romandaki olaylar, 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı yıllarında geçiyor. Ancak savaşa hiç değinilmemiş. Çarlığı yok etmeye çalışan siyasi gruplar, nihilistler ve teröristler kargaşaya sebep olurken, ailesini yitiren ve yoksulluğa düşen Fandorin polis teşkilatında çalışmaya başlıyor. Birbirinden bağımsız ve anlamsız gibi görünen olaylar arasındaki bağlantıyı kurabilen Fandorin, Rusya'dan İngiltere'deki Kar Kraliçesi oteline uzanan uluslararası bir entrikanın içine düşüyor. Tarihi olayların ve buluşların da yer aldığı roman, keyifli bir okumaya kapı açıyor. Serinin diğer kitaplarının da dilimize çevrilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.