Adı:
Karl Marx
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051030890
Çeviri:
Ferit Burak Aydar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Agora Kitaplığı
"Karl Marx". İki bölüm halindeki bu derlemede, Lenin'in Karl Marx'la ilgili olarak 1913'te kaleme aldığı biyografik bir çalışması ile yine başka vesilelerle Marx'la ilgili konuşmaları ve yazıları yer almaktadır.
105 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Lenin’in kaleminin kuvvetli, güçlü olduğunun bir ispatı daha diyebiliriz. Marks, her şeyden önce bir devrimciydi ve hayattaki en büyük amacı da öyle ya da böyle, kapitalist toplumun ve kapitalizmin yarattığı devlet kuruluşlarının yıkılmasında ve çağdaş proletaryanın sınıf bilinci kazanmasında gerekli şartların ortaya çıkması için çalışmaktı... Kitabı olumsuz olarak eleştirmek oldukça zor çünkü anlatılan Marks’tı...
''İnsanlar her zaman siyasetteki aldatma ve aldanmaların aptal kurbanları olmuşlardır ve bütün ahlaki, dini, siyasal ve toplumsal lafların, beyanların ve vaatlerin arkasında şu ya da bu sınıfın çıkarlarını aramayı öğrenmedikleri sürece, bundan kurtulamayacaklardır.''
Vladimir İlyiç Lenin
Sayfa 15 - collect works, cilt 30, s 274.
dünyada çok dişi var, kimileri de çok güzel. ama ben, her bir hattı, hatta her bir kırışığı bana hayatımın en büyük ve en tatlı anılarını hatırlatan bir yüzü bir daha nerede bulabilirim? senin tatlı çehrende sonu gelmez acılarımı, yeri doldurulmaz kayıplarımı bile okuyabilir ve senin tatlı yüzünü öptüğümde acıyı öperim.
Bir proletaryanın gücü, toplam nüfus içindeki sayısal oranından çok fazladır. Bunun sebebi kapitalizmin bütün ekonomik sisteminin kalbine ve sinir sistemine ekonomik açıdan proletaryanın egemen olması ve ayrıca kapitalizmin koşullarında emekçi kitlelerin ezici çoğunluğunun gerçek çıkarlarını ekonomik ve siyasal açıdan proletaryanın ifade etmesidir.
Gazete haberi:

V.İ. Lenin,, sosyalist bir önder olarak Karl Marx'ın önemine ilişkin kısa ama etkileyici bir konuşma yaptı.

''Siyasal özgürlüklere karşın emekçi kitlelerin durumu kölelerden farksızdı. Ama şimdi onlar, toprak sahiplerinin ve kapitalistlerin olmadığı bir sosyalist toplum yaratacak olan işçi devrimine ilerliyorlar. Bu sosyalist toplumun ve bir dünya Sovyet Cumhuriyeti'nin kurulmasına yardım etme onuruna ve hazzına erişmek Rusya'ya nasip oldu. Emekçi kitlelerin sosyalist toplumunu örgütleme görevinin altından kalkacağımızı herkese kanıtlamak istediğimiz bugün, emeğin uluslararası bayramında, Karl Marx'ın hatırasını yâd ediyoruz. İşçi sınıfının büyük öğretmeni için diktiğimiz bu anıtın, bütün dikkatlerimizi sömürünün olmadığı bir toplum yaratmak için sıkı ve uzun çalışma gerekliliğine çekeceğine eminim.''
Bugün burjuvaziyle karşı karşıya bulunan bütün sınıflar içinde, gerçekten devrimci tek sınıf proletaryadır. Diğer sınıflar, modern sanayi karşısında çürümekte ve sonunda yok olmaktadır; proletarya ise onun özel ve temel ürünüdür. Alt orta sınıf, küçük imalatçı, dükkancı, zanaatkar, köylü, hepsi de burjuvaziye karşı orta sınıfın parçaları olarak yok olmaktan kurtulup varlıklarını sürdürmek için savaşmaktadır. Bu yüzden, bu kesimler devrimci değil, tutucudur. Hatta daha da fazlası, gericidirler. Kazara devrimci olalar da, sırf proletaryanın saflarına katılacakları günün yaklaşmasından ötürüdür bu. Dolayısıyla onlar mevcut çıkarlarını değil, gelecekteki çıkarlarını savunurlar; proletaryanın bakış açısını benimsemek için kendi bakış açılarından feragat ederler.
Marx'ın öğretisi medeni dünyanın tamamında, Marksizmi bir tür 'zararlı sekt' olarak gören bütün (resmi ve liberal) burjuva biliminin ölümüne düşmanlığı ve nefretini uyandırmaktadır. Zaten başka bir tutum da beklemezdi, zira sınıf mücadelesine dayalı bir toplumda 'tarafsız' bir toplum bilimi de olamaz. Bütün resmi ve liberal bilim, şu ya da bu şekilde, ücretli köleliği savunmaktadır, oysa Marksizm bu köleliğe karşı amansız bir savaş açmıştır. Ücretli köleliğe dayalı bir toplumda bilimin tarafsız olmasını beklemek, sermayenin kârlarını azaltarak işçilerin ücretlerini çoğaltmak gerekip gerekmediğini sorununda, sanayicilerden tarafsızlık beklemek kadar aptalca bir saflık olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karl Marx
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051030890
Çeviri:
Ferit Burak Aydar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Agora Kitaplığı
"Karl Marx". İki bölüm halindeki bu derlemede, Lenin'in Karl Marx'la ilgili olarak 1913'te kaleme aldığı biyografik bir çalışması ile yine başka vesilelerle Marx'la ilgili konuşmaları ve yazıları yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Aylin izele
  • Fikret Tayfun Merdin
  • Sevil
  • Hasan
  • Kaan Kadeş
  • Hasan Hüseyin Beydil
  • Tolga
  • Mesofanaven
  • Serdar Karataş
  • Oytun Burak Gökçen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0