Devlet Üzerine

8,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
102 gösterim
Devlet nedir? Devletin özü, önemi ve anlamı nedir? Sosyalistlerin devlete karşı tutumu nasıl olmalıdır? Elinizdeki kitapçıkta, Lenin, bu sorulardan yola çıkarak devlet üzerine çarpıcı, anlaşılır ve özlü açıklamalarda bulunuyor. Lenin'in, Ekim Devrimi'nin zaferinin ardından, 1919'da Sverdlovsk Üniversitesi öğrencilerine verdiği konferansın kaydından oluşan kitapçık, Marksizmin devlete yaklaşımını çok geniş bir okur kitlesinin anlayabileceği bir yalınlıkta sunmayı başaran ender bir kaynak olarak öne çıkıyor. Lenin'in, üç ay sonra yine aynı üniversitede, Sovyet iktidarını yıkmaya çalışan gerici güçlere karşı savaşmak üzere cepheye gönderilen Sverdlovsk Üniversitesi öğrencilerine yaptığı konuşma da kitapta ek olarak yer alıyor.
Mazlum Beyhan'ın Rusça aslından çevirisiyle...
"Adına devlet denen ve önünde insanların bunun tüm halkın ortak iktidarı demek olduğu şeklindeki eski masallara inanarak kör inana dayalı bir saygıyla durdukları makineyi proletarya kaldırıp atacak ve bu bir burjuva yalanıdır diyecek. Biz bu makineyi kapitalistlerin elinden zorla aldık. Ve biz, aldığımız bu makineyle, bu sopayla, sömürüyü paramparça edeceğiz. Ve ancak dünyanın hiçbir yerinde sömürü ve sömürme olanağı kalmadığında; toprak sahibi ve fabrika sahibi kalmadığında, patlayana dek tıkınanların karşısında açlıktan kıvrananlar kalmadığında... ve bunların bir daha var olmalarının olanağı da kalmadığında, bu makineyi hurdaya çıkaracak, parçalanmaya terk edeceğiz."
V. İ. Lenin

Kitaptan 4 Alıntı

İsa © 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devlet bir sınıfın başka sınıflara hükmetme aygıtıdır.

Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 26)Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 26)
İsa © 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devletin ortaya çıkması toplumun sınıflara bölünmesiyle oldu.

Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 24)Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 24)
Orkun İçen 
 05 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kapitalizmin boyunduruğuna karşı gerçek bir mücadele veren tek parti olan Alman komünistleri,kendilerine Spartakistler adını,iki bin yıl kadar önceki en büyük köle ayaklanmalarından birinin önde gelen kahramanlarından Spartaküs'ün adından almışlardır.

Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 32)Devlet Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin (Sayfa 32)