Kayıp Delil (Harry Bosch Serisi 13)

·
Okunma
·
Beğeni
·
874
Gösterim
Adı:
Kayıp Delil
Alt başlık:
Harry Bosch Serisi 13
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752110373
Orijinal adı:
The Overlook
Çeviri:
Esat Ören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Mulholland Drive yakınlarındaki seyirlik alanda bir erkek cesedi bulunmuştur. Dr. Stanley Kent olduğu anlaşılan kurban, kafasına iki kurşun yemiştir. Cinayet soruşturması LAPD dedektifi Harry Bosch'a verilir. İşinde oldukça deneyimli olan Bosch, vakaya dört elle sarılır.

Organize suçlarla hiçbir ilgisi olmayan Dr. Kent, Los Angeles'teki tüm hastanelerde bulunan radyoaktif maddelere rahatça ulaşma imkânına sahip biridir. Sıradan bir cinayet soruşturması gibi başlayan olayın derinlere inildikçe çok daha kapsamlı ve tehlikeli, mutlaka durdurulması gereken bir durum olduğu ortaya çıkar. Artık işin içine terörizm ve dolayısıyla FBI da girmiştir.
238 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Harry Bosch, tam adı ile Hieronymus Bosch. Bu adını ise döneminin ünlü ama günümüzde hakkında pek bir şey bilinmeyen yani fazla tanınmayan Hollandalı ressam Hieronymus Bosch’tan almakta. 2005 senesinden beri de hayatımda ve yaklaşık olarak 14 senedir soruşturduğu cinayet vakalarında yanında olduğum, bazen ise hatta çoğunlukla gerçekten de yaşadığını düşündüğüm bir roman karakteri. Connelly’nin kalemi ile hayatının, günlük yaşamının ve alışkanlıklarının her bir ayrıntısını bizler de yaşıyor gibi okuyoruz. Caz müzik ve blues müzik hayranıdır. Bira eşliğinde müziğini dinlerken Bosch ile beraber her seferinde dolaptan aynı anda soğuk bir bira alıp müzik eşliğinde düşünerek beraber yudumlamak isteriz. Her bir sigara yakışında da ayrı bir keyifle sigara içme isteği uyandırır insanda. 14 senedir Bosch hayatımda dedim ya, işte yanlış hatırlamıyorsam 7 sene önce de sigarayı bıraktı Bosch ama sanki bir şeyler kendisinde eksik olmasına rağmen bir şeyler de daha güzel gibi oldu. Bu alışkanlıklarının yanında hayatında kaybeden bir kişi de diyebiliriz Bosch’a. Kadından yana pek bir şansı yok Bosch’un, serinin birçok kitabında gerek uzun süreli gerekse de kısa süreli olarak kadınlar ile yakınlaşması oluyor ama mutluluğu bulamıyor, bulacağını düşündüğünde ise serinin keyfi başka boyutlara gidiyor ve Bosch’un gerçekten de yaşadığını daha çok düşünüyor oluyor insan, seri daha da gerçekçi hâlâ geliyor. Kurala ve düzene karşı gelen kişiliğinin yanında içini pek etrafındakilere dökemeyen, derdini paylaşamayan içinde tutan biri, genellikle etrafındaki kişiler Bosch’un durumunu anlarlar ve iç halini çözümlemeye çalışırlar. Şimdi belki bu yazdıklarım biraz fazla klişe gibi gelecek ama romanlar içinde en ufak bir klişe durum olmadan her bir şey gerçek hayata uygun bir şekilde, en ufak bir sırıtma olmayacak şekilde kaleme alınmış. Bosch için son söyleyeceklerim ise maalesef günden güne ve kitaptan kitaba yaşlanmakta olduğu ve artık yaşlandığı için de fiziksel kuvvetinden tutun da dedektiflikten de geri kalacak olması. Emekli olmuştu zaten bir ara, görevine özel dedektif olarak devam ediyordu ama tekrardan şubeye çağrılmış ve acar dedektifliğine devam ediyordu. Emekli olmasına rağmen yine de genç sayılırdı. Şimdilerde ise maalesef bayağı yaşlandı, emekli olduğu romanı 2013 yılında okumuştum düşünün artık. Okumadığım birçok devam kitabı var ve Vietnam Savaşı’na da katıldığını düşünürsek, tamam hadi söyleyeyim 1950 doğumlu olduğunu da düşünürsek devam kitaplarında nelerle karşılaşacağımı gerçekten merak ediyorum. Ah be Connelly neden kendinden büyük bir karakter yazdın ki?

Connelly'nin romanları tamamen birbirine bağlı şekilde ilerlemese de Bosch’un hayatı, görevindeki değişiklikler olsun veya bazı soruşturmalar olsun kronolojik sıralama ile okumak bence şart. Kitaplardaki cinayet soruşturmaları devam olarak ilerlemese de diğer her bşr şey birbirlerinin devamı olarak ilerlemekte. Bosch karakterinin haricindeki seri dışı romanlarındaki karakterleri mesela Connelly farklı Bosch romanlarında hepsini bir araya getirerek tadından yenmeyecek çoklu karakterli romanlar olarak da okurlarına sunuyor. Neler olmadı ki bu romanların içinde, Bosch’un hayatına yeni kadın girdi veya seri dışı bir romanındaki karakteri tarafından cinayet suçu ile mahkemeye çıkartıldı ve zanlı durumuna da düşürüldü. Bunun için seri olarak okununca polisiye edebiyat zevkinin emin olun zirve noktalarda yaşanacağı bir seri oluyor, zaten adı da üstünde değil mi seri olduğu için sırası ile okunmalı; ama gelin görün ki hem farklı bir dilde okuyor olmamız hem de yazarın kitaplarını birden fazla yayınevinin karışık düzende basıyor olmasından dolayı maalesef ülkemizde Connelly okumanın böyle bir sıkıntısı var. Connelly’nin eski bir polis muhabiri olmasının da polisiyeyi bu derece kaliteli verebilmesinde hiç şüphesiz büyük bir etkeni var, zaten benim için güncel şehir polisiyesinin bir numarası tartışmasız şekilde Michael Connelly ve Henning Mankell . Seri ile birlikte Bosch’u kuvvetli bir şekilde yaşayıp hissederken Los Angeles şehrinde de adeta yaşıyor gibi oluyoruz. En iyi müzik çalan yerlerinden tutun da en iyi yemek yapan veya en iyi kahvesi ya da en iyi çörekleri olan yerlere kadar okuyoruz, tabii bunların yanında arka sokaklarını da tanıyıp birçok kirli noktasını da öğreniyoruz. Bilmiyorum hâlâ var mı ama 2009 senesinde filan yazarın kendi internet sitesinde Bosch’un gittiği, ziyaret ettiği mekanların resimleri ve anlatımları filan da vardı ve seriyi yaşama duygusunu daha da kuvvetlendiriyordu.

Kayıp Delil’e gelecek olursak eğer diğer Connelly kitaplarına göre sayfa sayısı olarak daha kısa olan ama birçok romanına göre de olayların daha hızlı geliştiği ve sürükleyiciliğinin daha yüksek olduğu roman, öyle ki kitaptaki olayların toplam olarak geçtiği süre 12 saat filan. Haliyle akıcılık ve sürükleyicilik kitapta daha çok ön planda tutulmuş. Kurgu olarak da yine tüm kitapları gibi aynı kalitede, bazı romanlarında olduğu gibi bu olaya da federaller dahil oluyor ve LAPD’yi soruşturma dışına atmak için tüm yetkilerini kullanıyorlar. İşte bu kısımlarda Bosch tüm kural tanımazlığını ve düzene karşı gelmelerini kullanarak ve yine kendi kurallarını koyarak siz okurları da yanına alarak soruşturmasına yani kendi dosyasına devam etmeye çalışıyor ve harika bir okuma ile baş başa kalıyoruz. Tavsiye ederim, tek olarak da okuyabilirsiniz ama alacağınız keyif eminim ki yarı yarıya düşecektir.

Bosch serisi Amazon tarafından dizi olarak da uyarlandı, gayet güzel başarılı bir seri ama maalesef kitap serisinin de dışına çıkacaklar gibi (izlemediğim bölümleri var) https://www.imdb.com/...502248/?ref_=nv_sr_1

Connelly’nin Bosch serisi hariç başka film uyarlamaları da mevcut.

The Lincoln Lawyer : https://www.imdb.com/...189340/?ref_=nv_sr_1

Blood Work: https://www.imdb.com/...309377/?ref_=nv_sr_1
196 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir Hieronymus "Harry" Bosch polisiyesi.
Yeni ortağı İggy ile ele alacağı ilk cinayet davasında, nükleer silah yapımında kullanılan Sezyum maddesinin bulunması ile olaya FBI müdahil olur ve bu, bizim Bosch'un hiç hoşuna gitmez. Kendini federallere ezdirmemekte kararlı olan Bosch, olaylar ilerledikçe zannedilenden çok farklı şeyler olduğunu tespit eder.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap
196 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
yazarın okudüğüm ilk kitabi. kitap akıcı ve sürükleyici . anlatımı basit . bir serinin kitabı ama bağımsız da okunabilir beğendim diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum . polisiye gerilim macera benim favorim
Bu ne biçim bir dünya böyle, dedi içinden. Bir adam cesaretini toplayıp başka birinin kafasına tetik çekerken Tanrı'nın adını haykırabiliyordu.
Michael Connelly
Sayfa 92 - Altın Kitaplar
Ölüp gidiyordun işte ve son anın nasıl olduğu hiç önemli değildi. Hepimiz o girdabın içine çekiliyoruz. Kimileri dipteki kara çukura başkalarından daha yakın. Bazıları bunun gelişini görebiliyor, bazılarıysa girdap kendilerini sonsuza dek karanlığın içine çekene kadar hiçbir şeyin farkına varmıyor. Önemli olan mücadele etmek. Mücadeleyi hiç bırakmayacaksın. Girdabın çekişine karşı hep direneceksin.
Önemli olan mücadele etmek, dedi Bosch içinden. Mücadeleyi hiç bırakmayacaksın. Girdabın çekişine karşı hep direneceksin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Delil
Alt başlık:
Harry Bosch Serisi 13
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752110373
Orijinal adı:
The Overlook
Çeviri:
Esat Ören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Mulholland Drive yakınlarındaki seyirlik alanda bir erkek cesedi bulunmuştur. Dr. Stanley Kent olduğu anlaşılan kurban, kafasına iki kurşun yemiştir. Cinayet soruşturması LAPD dedektifi Harry Bosch'a verilir. İşinde oldukça deneyimli olan Bosch, vakaya dört elle sarılır.

Organize suçlarla hiçbir ilgisi olmayan Dr. Kent, Los Angeles'teki tüm hastanelerde bulunan radyoaktif maddelere rahatça ulaşma imkânına sahip biridir. Sıradan bir cinayet soruşturması gibi başlayan olayın derinlere inildikçe çok daha kapsamlı ve tehlikeli, mutlaka durdurulması gereken bir durum olduğu ortaya çıkar. Artık işin içine terörizm ve dolayısıyla FBI da girmiştir.

Kitabı okuyanlar 29 okur

  • Rana Nur
  • Ronahi selin tşkn
  • R. Nur
  • Scarlet Witch
  • Zehra KUZEY
  • Uğur
  • leyla yaka aytun
  • sercan gökalp
  • ibrahim
  • Gülçin Aşkın

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (2)
9
%30.8 (4)
8
%30.8 (4)
7
%15.4 (2)
6
%0
5
%7.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0