Kelebek Adası

8,7/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.554 gösterim
Binbir renk, binbir çiçek ve çay kokuları arasında yaşanan yasak bir aşk hikâyesi

15 Şubat 1888 Çok sevgili Grace, Geçen zaman zarfında beni bağışlayabildin mi, bilmiyorum.
Mektubumu hemen şöminenin alevlerine savurmayıp da okuyorsan eğer, acı acı gülümsüyorsundur herhalde. Bana bir şans vermeni bütün kalbimle diliyorum. Çünkü seni umutlandıracağını düşündüğüm bir haberim var. Sen buradan ayrıldıktan kısa bir süre sonra o, penceremin önünde belirip yakında senin yanına gideceğini söyledi. Senin adına saklamam için bana bir şey verdi çünkü kendine ait bir evi yok artık. Seni masallarda olduğu gibi eski duvarların arasından kaçıracağına ve ikinizin mutluluğu sonunda mutlaka yakalayacağınıza inanıyorum.

Sevgili kardeşim, sana söz veriyorum, her zaman senin ve sevdiklerinin yanında olacağım. Bunu hepinize borçluyum.
İçten sevgilerimle,
-Victoria-

Kocasının ihanetini öğrenen Berlinli avukat Diana Wagenbach, İngiltere'de yaşayan teyzesi Emmely'nin ölümüyle dünyada yapayalnız kalmıştır. Teyzesinin malikânesinde genç bir kızın sararmış fotoğrafını bulanan Diana'nın karşısına bir sürü bilinmez çıkmıştır. Acaba bu genç kız, Diana'nın Seylan'da yaşamış olan büyük büyükannesi midir? Köklerini bulmak için dünyanın öbür ucuna gitmeyi göze alan Diana'yı, insanı frangipani çiçekleri ve çay kokusuyla sarmalayan Sri Lanka'da, atalarının hayatını değiştiren bir kehanet, hiçbir gücün tüketemediği yasak bir aşk ve ailesinin derinlere gömülü sırları beklemektedir.

"Kelebek Adası, Corina Bomann'ın kelimeleriyle yarattığı ve okuyucunun kalbinde gitgide büyüyen bir büyüye sahip."
-Amazon.com-

"Seylan çayının izinde bir aşk romanı."
-Histo-couch.de-

"Sıcak yaz akşamları için biçilmiş kaftan, bir kere başladığınızda elinizden bırakamayacaksınız."
-Mobil-

"Corina Bomann, Kelebek Adası'yla okuyucusuna eksiksiz bir aile destanı sunuyor."
-Kwick.de-

"Bu romanın kahramanları içinize o kadar işleyecek ki kitabı bir an bile elinizden bırakmak istemeyeceksiniz."
-Buchwelten.wordpress-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053435945
 • Orijinal Adı:
  Die Schmetterlingsinsel
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
sultan dilber 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bukadar beğeneceğimi düşünmemiştim
Harika bir kitaptı, yazarın anlatımı çok iyi sürükleyici ve hiç sıkılmadan okudum kesinlikle herkese tavsiye ediyorum

Fatoş Çetiner 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Hiç ummadığım kadar olağanüstüydü. Büyük teyzesinin ölümü ile birlikte onun son arzusunu gerçekleştirmek üzere İngiltere’den Sri Lanka’ya kadar uzanan heyecanlı bir yolculuk yapan Diana’yla birlikte sanki bende yolculuk yapmışcasına zevk aldım. Onunla birlikte adım adım ipuçlarını takip ettim, kanıtlar buldum, gizli kalmış her olayı açığa çıkardım. Yazar inanılmaz bir şekilde beni de kitabın içine çekmeyi başardı. Ayrıca kitabın her bir satırının benim ilgimi çeken konularla bezeli olduğunu söyleyebilirim. Bu da kitabı daha da sevmeme neden oldu. Özellikle bugünlerdeki Hindistan kültürüne olan ilgimin oldukça artması ve bu kitapta da buna yönelik oldukça bilgi olması beni bayağı bir memnun etti. Tamillerin Sri Lanka’daki halkının yaşayış şeklini ve kültürlerini okumaktan inanılmaz keyif aldım.
Kitap iki dönem olarak yazılmış. Günümüze yakın bir dönem ve günümüz karakterinin büyük büyük annesinin dönemi… Yani 1887 yıllar. Hem günümüzün hem de o dönemin Sri Lanka’sını okumak gerçekten de harikaydı. Bu kitapla birlikte gizli kalmış bir hazine bulmuş gibi oldum. Çok beğenerek okudum, tavsiyemdir. Ayrıca Sarah Jio sevenler için ayrıca tavsiye edebilirim. Tarzları birbirlerine oldukça yakın.

Gül yalçın 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle son zamanlarda okuduğum en hoş kitaplardan biri.Okurken "eee yanii?" dediğim ve ne ikacak acaba diye merak ettiğim bi kitap oldu.Hikaye oldukça hoş anlatılmış ve olaylarla eski ortuserek ilerlediği için insanı sıkmıyor.Evet,itiraf ediyorum isguzarlik yapıp acaba noluyo diye sonunu okumuslugum oldu.ama anlamayı acaba acaba diye sonuna geldi ve son 40 sayfayi soluksuz okudum.entrikalar,yalakalık ve acimasizlik diz boyu bi hale geldi.yer yer gözlerim de dolmadı değil..Ha kitapta sevgi var mı? Dibine kadar!!

Kıymet tuş 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Diana eşinin kendini aldattığını görür. bu arada teyzesinin kahyası bay Green'in telefonu ile emmely teyzesinin hastanede yattıgını ve yanına çağırdığını öğrenir. İlk uçakla Londra'ya gider ama teyzesi ile bir kere görüşme fırsatı bulabilir.Teyzesinin ölümünden sonra ailenin son varisi olan Diana teyzesinin bıraktığı ipuçları ile ailesinin geçmişini ögrenmek için kolombo ya gider.merak içinde okuyacağınız güzel bir kitap. Keyifli okumalar :))

Ebru Verity 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yavaş gidiyor offff derken, hikaye sardı gitti. Sri Lanka'ya uzanan bir gizemin peşinde yolculuk. Diana' yı sevmemek imkansız. Kitabın sonu ayrıca çok etkileyiciydi. Tavsiye ederim.

Kitaptan 12 Alıntı

Fatoş Çetiner 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O artık yıllar önce tanıdığım kocam değil. Ya da ben aynı kadın değil miyim yoksa?

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 145)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 145)
Fatoş Çetiner 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Üst katta Diana'nın odasıyla yaklaşıp aynı şekilde döşenmiş konuk odasının yanında küçük bir kütüphane vardı. Diana eskiden burada tatilini geçirirken, evde elektrik olmasına karşın yağışlı günlerde eline bir şamdan alıp bu kütüphaneye çekilirdi. Emmely ona bu solgun ışıkta gözlerinin bozulacağını ne kadar hatırlatırsa hatırlatsın, Diana onu duymazdan gelirdi. Çünkü mum ışığında eski ve çoğunlukla çizimlerle bezeli bir kitabı karıştırmak ve başka bir çağda yaşıyor olmayı düşlemek kadar etkileyici bir şey yoktu onun için.

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 44)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 44)
Gül yalçın 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ölüm gerçekten bir karar verme meselesi miydi?Emmely istemiş olsa geri dönebilir miydi? Ya da yeğenine bir sırrın varlığından söz ettiği için artık gidebileceğine mi inanmıştı?

Kelebek Adası, Corina BomannKelebek Adası, Corina Bomann
Gül yalçın 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diana, insan yaşamının başladığı, kurtarıldığı ya da sonlandı yerin neden böylesine rahatsız edici ve ürkütücü olduğunu kendine oldum olası sorardı.
Diana'ya yoğun bakıma gitmesi gerektiğini söyleyen giriş bankosundaki güler yüzlü hemşire bile bu gerçeği degiştirememişti. Baştan sona dezenfektan kokan bina, her canlı ruhun gücünü emmek ister gibiydi.

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 31)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 31)
Gül yalçın 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hint hükümdarları eskiden öylesine bilgeydi ki, savaşlarda gereksiz yere kan dökülmesini istemezlerdi. Bu nedenle taraflar, muhafız kıtalarından birer dövüşçüyü ölümüne düello yapmaları için öne çıkarırlardı. Ölen dövüşçünün hükümdarı yenilgiyi kabul etmek zorunda kalırdı.

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 302)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 302)
Gül yalçın 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Büyüklerimiz hayattayken geçmişlerindeki lekeleri gizlemek için ellerinden geleni yapıyorlar.Ama sonraki kuşaklar bizden bu sırları ortaya çıkarmamızı talep ediyorlar.Çünkü böylece açıklayacak gücü kendilerinde bulamadıkları bir yükten kurtulmak istiyorlar.

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 193)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 193)
Gül yalçın 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Merak her zaman kötü değildir", dedi Vikrama. "Bazen de insanın ruhunu yeni kültürlere açmasına yardımcı olur"

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 301)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 301)
Gül yalçın 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Seylan'ın önce kahve adası yapılmak istendiğini ama bu projenin başarısızlığa uğradığını öğrenmişti.Nadasa bırakılmış olan tarlalar on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında çay plantasyonlarina dönüştürülmüş,böylece ülkenin başarılı çay üretimi başlatılmış olmuştu.Seylan çok geçmeden gemilerle dünyanın her yerine ulaşan ünlü bir çay çeşidi olup çıkmıştı.

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 172)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 172)
Gül yalçın 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doktor hüzünlü bir ifadeyle gülümsedi."Cenazeye gelmek onu n kadar kadim bir dostum için yapabileceğim en ufak şey.Bu dünyadan çağrılmış olması çok acı,ama yaşam böyle işte.Herhalde bundan sonra sıra bende."

Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 95)Kelebek Adası, Corina Bomann (Sayfa 95)
2 /