Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi

8,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.119 gösterim
Bu gerçekten "iki yüzlü" bir kitap!

Kitabın A Yüzü: Kendine İyi Bak

Evet, gerçekten kitabın iki yüzü var. Bize, insana, tüm hallerimizi göstermek için. Kitabın B yüzü bize kendimizden başlayarak eşsiz bir hazine sunuyor. Çok etkili bir "insan tanıma yöntemi". Kitabın A yüzü ise bizi B yüzüne hazırlıyor. Bize "kendimizin bütün hallerini" anlatıyor! Kendimizden başka, kimsenin bize barış getiremeyeceğiniz anlatıyor. Gerçek bir arayış içinde olan kişinin kendisini arayan kişi olduğunu gösteriyor. Sizi olduğunuzu düşündüğünüz gibi olma fikrinden vazgeçirmeye çalışıyor.

Unutma, dünya ve içerdiği her şey düşüncenin ürünüdür. Ve hiçbir şey, sizi, olduğunuzdan, kendinizden daha mutlu edemez. Bu nedenle kendini iyi düşün, diğerlerini iyi düşün ve Kendine İyi Bak!?


Kitabın B Yüzü: Enneagram İle Kişilik Analizi
(Tüm Dünyanın En Popüler Ve Etkili Kişilik Analizi Yöntemi)


"Lost" senaryosu enneagram ile yazıldı...

Enneagram, dünyanın kişilik tanıma, kendini tanıma konusunda en etkili yöntemi. ABDde en çok satan konular arasında yer alıyor. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Standford MBA programının ders programında yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesinde uygulamalı mahkeme savunmalarında pratik ediliyor. Yine dünyanın en prestijli üniversitelerinden USC ve UCLAde MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor. Daha sayısız örnekler var. Ağırlıklı olarak ABDdeki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğitimleri bulunmakta. Senaristlerinin ifadesine göre Lost dizisindeki karakterlerin gücü oradan geliyor. Dünya çapında Google, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, and Logitech Boeing, GlaxoSmithKline , The DuPont Company, Genentech, Motorola, Hewlett Packard, Disney, Panasonic, Johnson& Johnson, Apple ve daha birçok şirket enneagram yöntemini personel seçimlerinde, satış ve pazarlama çalışmalarında kullanıyor.

Uğur Batı bizi bu kez hayatımızın akışında farkına varmadan kaçırdığımız, basit gibi görünen birçok ayrıntıyı yeniden anlamlandırmaya davet ediyor. Sorular soruyor ve kendi sorularımızı sormamız için bizi kışkırtıyor adeta. Bu kitabı okurken bildiğinizi sandıklarınızı yeniden düşünme ihtiyacını duymanız da mümkün, kimi sorunlarınızla baş etmede çok işinize yarayabilecek küçük, yol gösterici ışıkları da. Yolda ilerledikçe farklı kültürler, çok uzağımızdakiler, ama aynı zamanda da çok yakınımızdakiler bize meğer ne çok ipucu veriyormuş diyebilirsiniz. Sonuçta her şey insan için değil miydi zaten?
Mârio Levi
Yazar


Birçok insan doğal olarak hayatın anlamını sorguluyor. Ben bu dünyada kişisel gelişim için var olduğumuzu düşünüyorum. Kişisel gelişim içinse bir insanın kendi kişiliğini ve diğerlerini tanıması şart görünüyor. Bu yolda dünyanın en etkili kişilik tanıma yöntemi Enneagram ve yöntemin Kalp, Zihin ve Beden yaklaşımı bize büyük imkânlar tanıyor. Birçok diğer yaklaşımın aksine Enneagram, dinamik ve tutarlı yaklaşımıyla kişilik tanımada kilit bir noktada. Uğur, bu kitabıyla Enneagram gibi karmaşık yöntemi bize olabilecek en keyifli yolla sunuyor. Hikayeler anlatıyor, çözümlemeler yapıyor. Kitabın dili çok parlak ve sihirli. Uğur bizi aslında heyecanlı bir okuma deneyimine davet ediyor.
Ralph Willmann
Dünyaca Ünlü Yaşam Koçu iletişim ve Kişisel Gelişim Uzmanı
Esma Tezgi 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sindire sindire uzun sürede okuduğum bu kitap 'iki yüzlü'. Kendine İyi Bak yüzü ve Enneagram yüzü birbirinden farklı.
Kendine İyi Bak tarafını çok beğendim, yazar insanın kendini tanımasının önemini, bir çok değeri çok güzel bir dille anlatmış, bir de hikayelerle desteklemiş ki enfes olmuş. Okurken büyük zevk aldım.
Enneagram kısmı da çok güzeldi ancak yazarın şairane dili bazen rahatsız etti beni. Kendine özgü bir anlatım tarzı oluşturmuş, çokta güzel olmuş fakat salt bilgi veren tarzdaki anlatım kitabın içeriğine daha uygundu sanki.
Kitaptaki resimler güzeldi fakat resimlerdeki yazılar çok küçüktü ve genelde siyah fon üzerine beyaz yazı şeklinde olduğu için okuması hayli zordu, hatta bazı kelimeleri okuyamadım ben.
Son bölümler bir çok şeyi güzel açıklıyordu, öneriler iyi hazırlanmıştı. Genel olarak kitabı beğendim, Enneagram'a ya da bu tarz kişilik modellemelerine ilginiz varsa okuyabileceğiniz bir kitap.

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

9 mizacı ve bunların öfke noktalarını sakinlik noktalarını kanatlarını olumlu ve olumsuz özelliklerini bu özellikleri taşıyan ünlüleri çok başarılı bir şekilde işlemiş olan ve kitaplığınızda baş köşelerde olup da arada açıp bakarak çok şey öğreneceğiniz bir kişisel gelişim nitelikli kitap. Mizaçları merak edenleri kendilerini geliştirmek isteyenleri bu kitabı okumaya davet ediyorum

Kitaptan 37 Alıntı

Esma Tezgi 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözlerinizi fazla abartmayın. Sadece zihninizin kabul ettiklerini görür.

Kendine İyi Bak, Uğur BatıKendine İyi Bak, Uğur Batı
Esma Tezgi 
 05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yalnızlık
Hiç düşündünüz mü? Yalnızlık söylenirken kolay gibi ama yaşanırken ne kadar ağır değil mi?

Kendine İyi Bak, Uğur BatıKendine İyi Bak, Uğur Batı
Esma Tezgi 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan sadece yaptıklarının değil, düşündüklerinin de yükünü taşır.

Kendine İyi Bak, Uğur BatıKendine İyi Bak, Uğur Batı
Esma Tezgi 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tüm insanların "ya sen ya ben!" dediği bir an gelir ve girişilen mücadeleden iki taraf da küçülmüş çıkar.

Kendine İyi Bak, Uğur BatıKendine İyi Bak, Uğur Batı
Esma Tezgi 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Albert Camus'nün Yabancı adlı romanında iki cümle var. Fanusta yaşayan bir insan hayata karşı nasıl ilgisiz olur; nasıl gamsızlaşır, bunu anlatıyor. Camus, koca bir duygu duygu dünyasını iki cümlenin ardına gizlemiş:
"Bugün annem öldü
Belki de dün, bilmiyorum."

Kendine İyi Bak, Uğur BatıKendine İyi Bak, Uğur Batı
4 /