9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
423 gösterim
Alessandro Baricco'nun üç yılda yazdığı Kent / City, kaçık ve nihilist insanların yaşadığı kent olarak kurgulanmış; olayların mahalleleri; karakterlerin sokakları andırdığı, aynı coğrafyayı paylaşan kişilerin bir belirip bir yok olduğu, Kafkaesk tarzıyla ilgi çeken ve 'Kafka günümüz Amerika'sını kurgulasaydı, Baricco gibi yazardı' dedirten bir roman. Romanın kahramanı Gould, başarının ağır yükü ve yalnızlığı altında kıvranan on üç yaşında dahi bir çocuk. Kendisinden oldukça büyük Shatzy ile arasında tuhaf bir aşk başlar. Shatzy'nin hayalini kan, ölüm ve rüzgarın kaldırdığı toz burgaçlarıyla dolu bir 'western', Gould'unkini ise içinde kıvrandığı yalnızlığa ve üzerine yapıştırılmış Nobel adayı dahi çocuk yaftasına uygun olarak dünya şampiyonluğuna oynayan bir 'boksör' besler. Gould ile Shatzy'nin dünyaları, büyük bir ustalıkla anlatılmış bir western ve bir boks öyküsünün yanısıra, Easy Rider ve Thelma ile Louise filmlerinin tadında, Alice Harikalar Ülkesinde ve Frankeştayn'ın gizeminde bir öykü daha sunarlar okura.
Kent'in, son zamanlarda moda olan seks, postmodernizm, minimalizm, kabalık ve sertlik üzerine kurgulanan, sıradanlığı vurgulayan yapıtlardan farklı bir şey okumak isteyen okura hoş bir soluk olacağı kuşkusuz.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2001
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9789750701276
 • Orijinal Adı:
  City
 • Çeviri:
  Şemsa Gezgin Griseri
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

tabula rasa 
18 Şub 21:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.siz de fark ettiniz mi bilmiyorum, bir şey sizi bir Tanrı esini gibi etkilediğinde, uydurma bir şey olduğuna, gerçek olmayan bir şey olduğuna emin olabilirsiniz. Oyuncak tren örneğini ele alın. Gerçek bir istasyona saatlerce durup bakabilirsiniz ve hiçbir şey olmaz, sonra bir oyuncak trene göz atmak yeter ve pat, o harika şey patlayıverir. Anlamı yok, ama lanet olsun ki öyle ve bazen sizi yakalayan şey ne kadar çok aptalcaysa, o kadar çok takılırsınız, hayretle, onu elde etmek için sanki belli bir miktarda hileye, kasıtlı hileye ihtiyaç varmış gibi, sanki her şeyin, daha sonra bir Tanrı esini gibi bir şey olabilmesi için, sahte olmaya ihtiyacı varmış gibi, en azından birazcık. Kitaplar ya da filmlerde de öyle. Bundan daha sahte olamazlar ve içinde kimlerin olduğunu görmek isterseniz, emin olun ki yalnızca gösterişli orospu çocuklarından başka kimseyi göremezsiniz, ama bu arada insan içinde ancak düşlerinde görebileceği şeyleri görür ve gerçek hayatta bunları asla bulamaz. Gerçek hayat asla konuşmaz. yalnızca bir beceri oyunudur; ya kazanırsın ya da kaybedersin. Bu oyunu oyalanman için yaparlar, böylece düşünmezsin.

Kent, Alessandro BariccoKent, Alessandro Baricco
tabula rasa 
18 Şub 21:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...bir çocuk kendi yeri olan bir yer keşfettiğinde bir an onun Ev'ini, bir Ev'in anlamını ve özellikle de böyle bir Ev'in olduğu fikrini aklına getirirsen, iş artık bitmiştir, sonuna kadar boku yemiştir, geriye dönüş yoktur artık, üstünde yürek parçalayan, acı verici bir şaşkınlıkla, oradan tesadüfen geçen bir insan olmaya devam edersiniz, onun için de dolaşıp dururken gülünecek ve ağlanacak tüm o şeylerle diğer insanlardan daha neşeli ve daha üzgünsünüzdür.

Kent, Alessandro BariccoKent, Alessandro Baricco