·
Okunma
·
Beğeni
·
185
Gösterim
Adı:
Kimseye Güvenme
Baskı tarihi:
28 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058110410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Flamingo Yayınları
Onu bulduklarında on yaşındaydı.Günlerdir karanlıkta kilitli bir halde,aynı kaydı defalarca dinlerken:Benim adım Sara Eden. Benim adım Sara Eden…Hafızasını kaybetti, kendisi hakkında bildiği tek şey buydu.
360 syf.
·Beğendi·7/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
#kimseyegüvenme 360 Sayfa

.
"İlaçların etkisi onun için çok hoştu, rahatlatıyor, yalıtılmış hissettiriyordu. Aklı, sürekli yatak odasının penceresinden sokak festivalini izleyen bir çocuk gibi gözlerinin pencerelerine doğru üşüşürken, bu ilaçları içince kafatasının derinliklerinde bir yere oturuyordu. Kafasının içinde tıklım tıklım dolu bir sandalyeye kurulup dünyanın gidişatını izlemek gibi bir şeydi bu."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere çağdaş gerilim- polisiye türünde olan #kimseyegüvenme kitabının yorumu ile geldim. Yazarın anlatım dili sade ama kurgu başarılıydı. İlk sayfalarda geçişlerde biraz zorluk çeksem de, 60 sayfadan sonra kitap aktı gitti. İlerleyen bölümlerde, parça parça geriye dönük ip uçları verilmesi de güzeldi.
.
Günlerdir karanlık pis bir odada, aynı kaydı defalarca dinlerken bulunan hafızasını kaybetmiş ve sürekli ismini sayıklayan 10 yaşındaki bir bir kız çocuğu Sara Eden. Yanında bulunan eşyalar arasında bazı ipuçları vardı: Kırık bir kolye, müsvedde kağıtlar ve üzerinde el yazısıyla "Bu adama güvenme" yazılmış, yabancı birine ait bir polaroid.
.
Bir yandan hayatta kalma mücadelesi veren ve kim olduğunu hatırlamaya çalışan Sara Eden öte yandan ise Orpheus adı verilen bir proje; medyumluğun ve teknolojinin İngiliz istihbaratı tarafından kullanılan bir proje. Sara'nın üzerinde kullanılan beyin yıkama metotlarından sonra, herşeye rağmen Sara olanları hatırlayacak mı? Pekii tüm bunları yapan kişi ya annesiyse... Olabilir mi dersiniz? Evde bulunan o fotoğraf ve arkasında yazan yazı neydi sizce? Çok merak ettiğinizi duyar gibiyim... Ama tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız ve bu tür kitapları okumayı seviyorsanız bu kitabı içtenlikle tavsiye ederim. Medyumluk, psişik güçler, uluslar arası istihbarat ve terör gibi konular ilginizi çekiyorsa bu kitabı mutlaka okuyun derim, pişman olmazsınız.
.

.
Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
360 syf.
·Beğendi·10/10 puan
2. Dünya savaşı sırasında İngiltere devleti adına kullanılan fakat sonra cadılık kanunu ile hüküm giyen son kişi olan Helen Duncan'ın gerçek öyküsünden yola çıkılarak oluşturulmuş bir kurguda, psişik güçlerin devletler tarafından kullanılışını konu alan bir mücadele ve özgürlük hikayesi. Bir de ağlatan bir anne kız ilişkisi olarak özetlenebilir.

Medyumluk, psişik güçler, uluslar arası istihbarat ve terör gibi konular ilginizi çekiyorsa ufuk açıcı bulabileceğiniz bir kitap.
360 syf.
·8/10 puan
Güzel bir polisiye kitabıyla geldim. Ben kitabın konusunu beğendim merak uyandırıyor zaman geçişleri ilk başta kafa karıştırsa da daha sonra alışıyorsunuz kitabı okurken geri dönüşlere yer verilmiş buda konuyu tazelemenize ve her bölümde bulunan parçaları birbirine bağlayan ip uçlarını görmenizi sağlıyor.
۰
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse; 10 yaşında ve hafızası silinmiş Sara Eden OMÜ bulduklarında karanlık pis ve kilitli halde aynı ses kaynadı dinlerken buluyorlar. Yanında bulunan eşyalar arasında kırık bir kolye elinde de bir fotoğraf arkasında ‘ bu adama güvenme’ yazıyor.
۰
Bir tarafta hayatta kalma savaşı veren ve kim olduğunu öğrenmeye hatırlamaya çalışan Saranın yaşadıkları diğer yandan Orphesus operasyonunu okuyoruz orphesus 2. Dünya savaşından bu yana yetiştirilen casuslara verilen kod isim.
۰
Peki Sara geçmişini hayırlaya bilecek mi?
Saranın ailesine ne oldu?
Fotoğraftaki kişiye neden güvenmemeli?
Orphesus ile Saranın arasında ki bağ ne? Bu ve buna benzer sorularım tüm cevabı kitapta
360 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Gizem ve heyecanın bitmediği bir kitap önerisi olacak bu

Sara Eden onu buldukları zaman on yaşındaydı ve hiçbir şey hatırlamıyordu.
Yaşının kaldıramayacağı şeyler yaşatılmıştı ona. Hafızasını ve yeteneklerinin tümüyle yok olması için yapılmıştı tüm bunlar Hem de annesi tarafından... Annesi Phoebe nin neden böyle yaptığını yıllar sonra onu bulduğunda öğrendi ama yine aynı son bekliyordu onu... 10 yaşında bulunduğunda elinde bulunan ipuçlarından ‘bu adama güvenme’ notu aslında neyi ifade ediyor, bunu merak eden ve peşine düşen Sara’yı neler bekliyor?

Keyifle okunacak bir kitap. İlgisine mutlaka öneririm
360 syf.
·Beğendi·8/10 puan
polisiye - gerilim çok tarzım değildir sayfamı düzenli takip edenler bilirler. Tarzım olmasa bile, bu konuda çok fazla kitap okumamış olsam bile şu an size bıraktığım kitabın bu türde iddialı bir eser olduğunu söyleyebilirim. Gerilim ve gizem kitabın başından sonuna kadar size eşlik ediyor. Yer yer olaydan kopmadım desem yalan olur. Çünkü zamanlar ve karakterler bölüm bölüm değişiyor ve anlatılan bölüme tekrar sıra gelene kadar hafızanızda o kısmı canlı tutmanız gerekiyor. Ama böyle bir kitap için beyni yormaya değer #tavsiyekitap
360 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Onu bulduklarında on yaşındaydı.
Günlerdir karanlıkta kilitli bir halde,
aynı kaydı defalarca dinlerken:
Benim adım Sara Eden. Benim adım Sara Eden…
Hafızasını kaybetti, kendisi hakkında bildiği tek şey buydu.
Bir avuç ipucu vardı geride: Kırık bir kolye, müsvedde kağıtlar ve üzerinde el yazısıyla “Bu adama güvenme” yazılmış, yabancı birine ait bir polaroid.
Sara, şimdi bir yetişkin olarak çok daha fazlasını biliyor: Kimliğinin anahtarı güvenmemesi gereken o adamı bularak ortaya çıkacak ve geçmişinde hayal edebileceğinden çok daha tehlikeli şeyler var… #arkakapak
.
İç içe geçmiş olay örgüsü ile beyninizi zorlayacağınız bir kitap. Okuyucu romanda gerçekten kimseye güvenmezken Sara’nın güvenebileceği bir kişi arıyor. Orpheus adı verilen bir proje ile psişik güçlerin, medyumluğun ve teknolojinin İngiliz istihbaratı tarafından kullanıldığını düşünün. Sara ve annesi bu projenin neresindeydi ? Sara gerçekten yetenekli bir çocuk muydu yoksa bunlar bir oyunun parçası mıydı?
Her anın dokusunu, sesini ve kokusunu, yaşadığı bir anı gibi hissedebiliyordu. Her saniye o kadar gerçekti ki zaten yaşanmış gibi hissediyordu, yaşadıklarını el yordamıyla istifleyip geçmişe gönderiyor gibiydi.
İlaçların etkisi onun için çok hoştu, rahatlatıyor, yalıtılmış hissettiriyordu. Aklı, sürekli yatak odasının penceresinden sokak festivalini izleyen bir çocuk gibi gözlerinin pencerelerine doğru üşüşürken, bu ilaçları içince kafatasının derinliklerinde bir yere oturuyordu. Kafasının içinde tıklım tıklım dolu bir sandalyeye kurulup dünyanın gidişatını izlemek gibi bir şeydi bu.
Her şeye bağlı olduğu ve her şeyin ona bağlı olduğu yönündeki hiper uyanıklık duygusu da sönmüştü. Ergenlik yıllarına ait psikotik ataklar, soyutlanma ve paranoya artık çok uzaklarda kalmış, geçmişte bir kez uğradığı kanunsuz bir hudut kasabası gibi olmuştu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kimseye Güvenme
Baskı tarihi:
28 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058110410
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Flamingo Yayınları
Onu bulduklarında on yaşındaydı.Günlerdir karanlıkta kilitli bir halde,aynı kaydı defalarca dinlerken:Benim adım Sara Eden. Benim adım Sara Eden…Hafızasını kaybetti, kendisi hakkında bildiği tek şey buydu.

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Empyrium
  • Seren taşpınar
  • Cüneyt Canver Turhan
  • Seda
  • kitabimkahvem
  • Meral Kaplan
  • Verda Rençberoğlu
  • Zübeyde
  • Uğur Gülsün
  • Berhan Gezer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (2)
9
%0
8
%44.4 (4)
7
%11.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%11.1 (1)
2
%11.1 (1)
1
%0