Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum

7,7/10  (63 Oy) · 
112 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.875 gösterim
Kendi küçük dünyasında kelimenin tam anlamıyla yuvarlanıp giden, yaprak uçsa gülen bir kızdım ben. Ufak tefek düşler kurardım uyurken…
Ancak ne yazık ki hayat her zaman izin vermiyordu yaşamda istikrarlı olmaya.
Düşlerimin kaybolduğu, gülüşlerimin silindiği bir dönemde, aşkın o sihirli gücü tuttu ellerimden. Bir Asyalının derin çekik gözleri şifa olurken titreyen kalbime, başkentin gri sokakları umut koktu yeniden.
Bir süre aşk konuşuldu Kızılay'ın oynak kaldırımlarında. Gölgelerimize bakınca, tek göze çarpan aramızdaki otuz santimlik boy farkı olsa da… Biz bundan çok daha fazlasıydık aslında.

Bu, benim hikâyem… Ve hikâyemin kahramanı bir Koreli.
"Bir dakika bekle, hemen geliyorum!" diyerek yanımdan ayrıldı.
Yaklaşık on dakika ayazın orta yerinde bekledim gözlerden kaybolan ve çantasını bana emanet eden adamı. Geldiğinde elinde iki bardak kahve vardı. Elime tutuştururken ince ince mırıldandı.
"Bu akşam kahve içmek istemediğini biliyorum. Bu, ellerini ısıtmak için."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9786059232449
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
ilayda |슈가이다 
 31 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Daha bugün başladığım bu güzel, hayal dolu, yaşanmış anıların kırıntıları olduğu kitabı bitirdim.

Yeri geldi anlık gözlerim doluverdi, yeri geldi 'DongHo'nun Türkçe ile savaşı' şeklinde adlandırabileceğimiz olaylara tanık olup güldürdü beni çokça DongHo.

Olaylar öyle ahım şahım değildi, ki doğal olarak böyle bu. Sonuçta bir kurgu değil, yaşanmış şeylerdi.

Kimi zaman okurken "Biz de mi böyle olacağız?" diye düşünmeden, kafamda canlandırmadan edemedim. Bir kez daha hayatın sürprizlerle dolu olduğunu, her an hiç beklemediğimiz bir şekilde olumlu yönde şeylerin olabileceğini hatırlattı bu kitap bana.

Çoğunlukla duygulandım. Ve demem o ki, bir hayalin mi var, asla yılmayacaksın kardeşim! Pes etmek olmayacak lügatında senin. Savaşacaksın, direneceksin. Dünya küçük, Allah büyük. Allah olur elbet yardımcı sana, bir 'Ol' demesine bakar her şey.

Duygu ve DongHo... Allah mutluluğunuzu daim etsin. Allah yüzünüzden o güzel tebessümünüzü hiç bozmasın. Ve her daim birbirinize sahip çıkın.

caz çiçeği 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kesinlikle bir editöryal süreçten geçilmeli, ikinci kitap yaziminda ise bu hata tekrarlanmamali. Ama yine de kitap içten bir dil ile yazilmis olabilir ama başari mükemmelliyetle gerçekleşir. Çok okunmasi bence yazarlik anlamini taşimaz. Bir hayranlik icin okudugumu belirtmek isterim. Onun disinda hic bir katki saglamadigini bir otobiyografi oldugunuda eklemeliyim.

Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum benzeri kitaplar

Elif Yaldız 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok fazla mükemmel bir kitaptı. Okurken sanki sizde onu anı yaşıyormuşsunuz gibi oluyor. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Çok fazla mükemmel

TSena_gl 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Ne çabuk bitti ya' diye yakınmaktayım. Bu kitabı okurken Duygu'nun yaşadığı aksilikleri okudukça, gerçekten yaşanabiliyormuş böyle durumlar dedim. Yani okuduğumuz o kurma kitaplardaki şeylere 'oha ya bu kadar da olmaz' derken aslında gerçekte de olabiliyormuş... Bu kitabı, Duygu'yu ve sevgili sevgilisi Dongho ile birlikte çekildikleri o güzel fotoğraflarına imrenerek bakarken, her anları bu fotoğraf kareleri gibi mutlu mu geçiyor veya geçti mi? Bu zamana sorunsuz mu geldiler? diye düşündüğüm soruların, cevaplarına olan merakımdan dolayı istiyordum ve tabii aşklarını biraz daha yakından okumak için... Ve sonunda okudum. Cevaplarıma ulaşmak beni mutlu etti mi diye sorarsanız, bir bakıma derim. Aşklarını biraz olsun okumuş olmakta güzeldi. Hayat, tüm güzel şeylerin çabalamadan elde edilmediğini her fırsatta hatırlatırken, biz hâlâ pembe gözlerle baktığımız hayatın, siyaha bulandığını görünce hemen bırakıyoruz kendimizi. Oysa ki siyah değil midir ışığı en belirgin gösteren? Bu kitap gerçeklik barındırması ile her okuyana "Güneş her gün doğuyordu farkında olana" başlığı misali, 'Bu kitap birçok şey katıyor farkında olana...' diyorum. Duygu'ya ailesi ve sevgili sevgilisi-bu hitap oldukça hoşuma gitti- Dongho konusunda oldukça imrendim. Ailesinin o anlayışı ve sevgisi, Dongho'nun şu anda bilinen erkeklere nazaran kendini her konuda çok başka ifade etmesi ile imrenmemek elde değil ki.☺ "Zor atlatılan o kötü dönemler, gelecek güzel dönemlerin habercisidir..." Bunun gibi bir sözü yine bir kitapta okumuştum ve hayatımda bu söze hep yer vereceğim. Bu kitaptaki birçok kural ve söze yer vereceğim gibi... Ben tek kitap diye düşünmüştüm ama "devam edecek" yazısını görünce de şaşırmadım. Hüzün dolu bitti bu kitap ama neyse ki şu an bakınca mutluluk onlarla gibi görünüyor... "Farklılıklar zenginlikmiş... Birinin kültürü yüzünden yargılamak ne gereksizmiş!"

Hikaye gerçek. Yaşantılar, deneyimler, aile üzerine görüşler, çatı katı kuralları, samimi bir dil.. Okurken mekanları canlandırmak güzel duygu ve yazarın profilinde kitaba dair fotoğrafları görmek harika

Afra Korkmaz 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yaşanmış bir gerçeklik..Hayal değil ve Kore fanlarına büyük bir motivasyon ;) İlk yargım sadece kitabın pembe renkte olmasıydı. Hiç sevmem pembe rengi. Sonra okudum ve gerçekten bayilarak okuyacagimi düşündüğüm bu kitabi çok sıkılarak okudum. Çok harika diyemem ama çok kötü de diyemem. Begenenlere saygı duyuyorum. Sadece son olarak söylemek istediğim şuan da yazar ve Koreli çocuk nişanlanmış durumda. Yakında da evlenicekler. Sadece hayırlı olsun. Sevdiğin insanla yaşadığın şeyleri kitap haline getirmek ve de bu aşka, okuyucularının katkı sağlaması çok güzel bir duygu olmalı..

Büşra Sarıoğlu 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap o kadar sürükleyici ve anlatımı o kadar samimiydi ki yazara karşı sempati beslemeye başladım. Çok samimi ve içtendi. Gerçekte yaşanabilecek şeylerdi. İkinci kitabı merak ediyorum. Dong Ho ile nasıl tanıştığını ve hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Herkes kitapta kendinden bir parça bulabilir. Duygu sıradan normal bir kız bu yüzden hikaye tanıdık hissi veriyor. Tavsiye ediyorum ama aşk romanı sevenlere..

instagrmkahvecisi 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Duygu hem sosyal medyadan hem de blog sayfasından tanıdığım biri olarak hayatıma girdi. Güney Koreye yerleşmesinin ardından hayatı benim gördüğüm kadarıyla değişti. Kardeşini de ses yarışmasından tanıdık. (Kore severler olarak.) Yazdıkları ve yaşadıkları birçok kızın hayali belki de. Ancak bazı noktalarda ben samimi bulmuyorum. Kitabın kapak tasarımı da tam bir barbie teması :)

Ebru Verity 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok samimi yazılmış. Dong Ho'ya, Duygu kıza, Melek anne ye bayıldım :). Ikıncı kıtabı beklıyorum. Tebessum ederek okuyacaksınız. Marjinal olmadan, içlerinden geldiği gibi yaşanmış duygular.

Goncagül 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

안녕하세요
Nihayet uzun zamandır okumak istediğim KÇKS kitabını okudum ve yorumuyla geldim. Aslında yorumdan ziyade kitap hakkında birkaç düşüncemden bahsedeceğim.
Kitapta yazarın kendi hayatından kesitler okuyoruz. Şuan nişanlısı olan DongHo ile tanşımasını. Bana kalırsa bu kitabı şöyle veya böyle deyip yorumlamak saçma olacak çünkü bunlar yazarın anıları diğer okuduğumuz kurgulardan değil. Bu yüzden bana kalırsa çok daha değerli gözümde. Bunun için içeriğiyle ilgili yorumda bulunmak yerine birkaç düşüncemi dile getireceğim.
Duygu Demir şuan ki hayatına nasıl ulaştığını kitaba aktarırken her bölüme birer kural yazmış. Okuduğunuzda bazılarının ne kadar basit olduğunu fakat bizim çoğuna uymadığımızı her şey olup bitsin biz bir şey yapmayalım gözüyle baktığımızı düşüneceksiniz. -En azından ben öyle düşündüm- Basit kurallar, ben zaten bunları yapıyorum diyenler de olacaktır fakat ne kadar başarılı olduğumuz daha önemli bir ayrıntı tabi.

Tanışma hikayeleri ve ilişkileri çoğunlukla bizim 'hayal' ettiğimiz erkek ve ilişki profili.
Kızlar demek ki neymiş gerçek hayatta da tıpkı kitaplardaki gibi erkekler varmış
Hikayelerini çok severek okudum hatta öyle bir yerde bırakılmıştı ki ikinci kitap biran önce gelmeli. İçerik hakkında pek yorum yapmasam da yazım dili hakkında birkaç bir şey söyleyeceğim. Duygu Demir daha çok günlük yazar gibi rahat bir dil kullanmış. Ara sıra günlük konuşmamızda 'yapcam' gibi ifadeler kullanıyoruz ya onlara bile yer vermiş. Bana kalırsa bu bilerek düzeltilmemiş. Genelde mesajlaşmalarda böyle kullanımlara yer vermiş. Bunlar dışında olayları anlatırken böyle inciğini cinciğini değil de direkt ana olayı vermesi şüphesiz en sevdiğim nokta oldu.
Bir de insanlar kendilerini anlatırken zorluk çeker illa bir yerde sıkıntı yaşar derler fakat Duygu Demir hikayelerini ve kendini anlatırken gayet güzel bir üslup kullanmış. Severek okuduğum güzel bir anı kitabıydı. Devamını merakla bekliyorum.

3 /

Kitaptan 34 Alıntı

Elif Yaldız 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hala uykuda olup en korkunç kabuslarımdan birini görüyor olmak için sımsıkı kapattım gözlerimi... Hatta defalarca açıp kapattım. Ama her açtığımda manzara aynıydı.

Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum, Didem Duygu Demir (Sayfa 210 - Ephesus Yayınevi)Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum, Didem Duygu Demir (Sayfa 210 - Ephesus Yayınevi)
Büşra Sarıoğlu 
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir kelebeğin kanadındaydı mutluluk..
Ya da bir ağacın kovuğunda..
Bir annenin avuçları arasında,
bir çocuğun sevinç çığlığında..
Bazende sevdiceğinin dudağının kenarında..
Arayıp bulmak bize düştü.
Hayat , ıskalamak için çok kısa.

Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum, Didem Duygu DemirKore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum, Didem Duygu Demir
4 /