Giriş Yap

Koyun Baba

8.510 üzerinden
26 Puan · 5 İnceleme
240 syf.
·
Puan vermedi
#okudumbitti #HasanİzzettinDinamo #KoyunBaba #238sayfa #ŞubatAyı4cüKitap Selam kitap canlar. Hasan izzettin dinamo'nun Savaş ve açlar serisine Koyun baba kitabı ile devam ediyoruz. Aslında bu kitap seriden bağımsızda okunabilir demişti kitabı öneren arkadaş. Ancak şunu da eklemişti "serinin son kitabında karşınıza çıkacak koyun baba, ve öncesinde bu eseri okursanız bazı şeyler çok daha yerine oturacaktır".. Bizler kitaplarda Aydın insanların genelde sürgün edilmelerini, sürgünde yaşadıklarını falan okuruz ki çoğu zamanda sürgünde can verirler değil mi? İşte bu kitabın en ilginç yanı bence sürgündeki Koyun babanın aftan yararlanması ve sürgün edildiği yerden tekrar sürgün edilmesinin(bu koyun babanın kendi tanımlaması) hikayesini anlatıyor olması. Kitabı çok fazla sevdim. Peki sürgünden sürgün edilen koyun baba için yaşam neler getirecekti. Başını sokacak bir evi, yapacak bir işi (ki aslında işi varken yok) yokken nasıl tutunacaktı hayata. Ne süprizler hazırlıyordu hayat ona. Okuyunca hem onun hayatına, hemde gecekondu yapımının tarihçesine tanıklık edeceksiniz. Şimdi sırada Musa'nın gecekondusu var. Bakalım Musa ile Kayun baba'nın yolu nerede ve nasıl kesişecek.
Koyun Baba
8.5/10 · 72 okunma
Reklam
240 syf.
·
12 günde
·
Puan vermedi
Roman, Hasan İzzettin Dinamo'nun daha önce okuduğum Savaş ve Açlar, Öksüz Musa, Açlık romanlarından sonra serinin dördüncü kitabı özelliğini taşıyor. Kitabın yazılış yılına bakacak olursak serinin son romanı olması lazım. Serideki Musa karakteri karşımıza çıkmıyor. Sadece bir grup çocuktan biri olarak bir cümlede geçiyor. Serinin diğer kitaplarıyla bağ kuramadım. Diğer iki kitabı da bitirince belki bir bağlantı kurabilirim. Eser, siyasi sebeplerden ötürü İstanbul'dan kovulmuş bir aydının Güneydoğu'da bir ilde ( ismi üç nokta şeklinde verilse de Erzincan olduğunu tahmin ettim ) bir mağarada vahşi gibi hayat süresiyle başlamış. Kıyafet olarak koyun postu kullandığı için Koyun Baba adını alıyor. Sürgünü sona erince tekrar İstanbul'a dönen kahraman önce Ahmet sonra Ahmet Usta oluyor ve romanın asıl içeriği Ahmet Usta döneminde şekilleniyor. Bir aydın sıradan bir insan gibi yaşayabilir mi sorusuna cevap aranıyor. İstanbul'da gecekondu düzeninin anlatıldığı ve siyasetin hiçbir zaman halkın sorunlarına çözüm bulmayacağı güzel şekilde anlatılmış. Kitap Savaş ve Açlar'ın seviyesinde değilse de Öksüz Musa ve Açlık'a göre daha edebî diyebilirim.
Koyun Baba
8.5/10 · 72 okunma
224 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Serenad ve Kürk Mantolu Madonna dan sonra okuduğum en etkileyici kitap diyebilirim. Dönemin insanlarınının nasıl hayat şartlarına zorlandığının , ve de sonra yaşama tutunmaya çalışmalarının hükümet tarafından ne denli zorlaştırıldığını anlatan harika bir eser . Kimsenin tavsiyesi ile okumadım ama okuyacak her kişiye şiddetle tavsiye ederim.
Koyun Baba
8.5/10 · 72 okunma
1 yorumun tümünü gör
272 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Koyun Baba adını duyduğumda çok daha farklı düşünmüştüm ama yazarın tarzına uymayacak bir eser olacağı muhakkaktı. Bunun yerine bir serinin ara kitabıyla karşılaştığımı belirteceğim. Tabi serinin kalan kitaplarını bilmediğim için tekli bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. (Tam puan verdiğim çok az eser vardır) Yazarın tarzı genel olarak hiciv ile yergi arasında, aslında ucu herkese dokunabileceği gibi sistem eleştirisi üzerinden sistemi değiştirmeyen, değiştireceğini söyleyerek bir yerlere gelen insanları da sistem üzerinden eleştiren bir yapıda. Bu kitabında da karşımıza çıkan Koyun Baba karakteri üzerinden haksızlığa uğrayan vatandaşları ısrarla ve inatla, tek savunucu kendi de kalsa yolundan dönmeyeceğini gösteriyor. Diğer yandan kullanılan Koyun Baba karakterinin SİYASİ olarak İstanbul’dan kovulması ve Doğu’da bir mağarada yaşarken, kıyafet olarak da koyun postu kullanmasından dolayı bu adı aldığını öğreniyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken kısım SİYASET diye büyük harflerle yazdığım kısım. Çünkü eleştiri burada yapılacak. Evvela sürgün sona erecek, Ahmet Usta da İstanbul’a dönecek. Kentin yaşantısı ile siyasetin asla birbiriyle uyuşamadığı aktarılacak ve siyaset üzerinden siyasetçilere de eleştiri yapılacak. İtiraf etmeliyim ki yazarın kitapları büyük heyecanla başlayıp ilerlemez ama bir yerden sonra öyle noktalara değinir ki, meraklanmaya başladığınız andan itibaren kitabın içine çekilirsiniz. En dikkat çekici olan kısımlardan biri ise Demokrat Parti iktidarı eleştirisidir. Çünkü gecekondu yaşamı var ve burada kaçak yapılan pek çok ev ve yıkımı ile ilgili 1950 öncesi gecekonduların kalacağı, sonra yapılan kaçak yapıların yıkılacağı haberi var. Bu kısım dikkat çekici. Bir diğer dikkat çekici olan ise Koyun Baba karakterinin şehre göç etmesi ve kendine Ahmet adını seçerek Ahmet Usta olması ve eşi Sevda ile yaşama tutunma çabası. Biraz çürümüşlüğün izlerini de gördüğümüz bu romanda insanlar ve yaşama eleştirileri dikkat çekici. Yazarın en başarılı romanı olarak kabul edebilirim bu kitabı. Tabi Kutsal Barış gibi seriler aklımıza gelebilir ama onları romandan ziyade tarihi belge olarak kabul ettiğimizi de göz önüne aldığımızda en başarılı roman olarak bu kitap öne çıkıyor. Hepimize iyi okumalar dilerim..
Koyun Baba
8.5/10 · 72 okunma