Giriş Yap

Hasan İzzettin Dinamo

Yazar
Çevirmen
9.1
777 Kişi
Unvan
Yazar
Doğum
Akçaabat, Trabzon, 1909
Ölüm
İstanbul, 20 Haziran 1989
Yaşamı
Hasan İzzettin Dinamo (d. 1909, Akçaabat, Trabzon - ö. 20 Haziran 1989), Türk yazar. Ailesiyle önce İstanbul'a sonra Samsun'a yerleşti. Babası I. Dünya Savaşı'nda öldü. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ndeki eğitimini tamamlayamadan ayrılan yazar, geçimini çeviriler yaparak ve özel ders vererek sağladı. Dinamo, gençliğinde bireysel şiirler yazsa da Nazım Hikmet'in şiirleriyle tanışınca kendine toplumcu bir çizgi çizdi. Nazım'ın yanında, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz ve A. Kadir gibi şairlerle birlikte çalıştı. yedi ciltlik Kutsal İsyan ve Savaş ve Açlar gibi önemli romanlara imza atmıştır. 1977 yılında, "Kutsal Barış" adlı romanıyla, Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazanmıştır. Genellikle savaş dönemini anlatan romanlarının yanında şiir kitapları ve bir de öykü kitabı bulunmaktadır. İlk şiirlerinde Rıza Tevfik , Yusuf Ziya, Orhan Seyfi'nin etkileri görülür. Servet-i Fünûn dergisinde hece vezniyle şiirler yazmıştır. Aruz ölçüsünü kullanmış olsada yeniden heceye dönmüştür. Hapiste sayısız şiirler, romanlar, destanlar yazmıştır. Deniz Feneri, Kutsal İsyan, Savaş Ve Açlar adlı kitapları önemlidir.

İncelemeler

Tümünü Gör
376 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
mutlaka okuyun
Selam arkadaşlar. Bugün size kitaplığımdaki en sevdiğim ilk beş eserden biriyle geldim. Hem hikayesi hem de dili ile o kadar etkileyici bir eserdi ki. Kitabımız 1. Dünya Savaşı'ndaki yokluk ve sefaleti, zor şartlara maruz kalmış sıradan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Sıradan diyorum çünkü ülkenin büyük çoğunluğu aynı sıkıntılar içinde. Hikaye Karadeniz'de geçiyor. Temel Reis ve Şakire'nin altı çocuğu vardır. Yemen'de yedi sene savaşmış olan Temel Reis, tam rahata kavuştum derken 1. Dünya Savaşı başlar ve daha yetişkin bile sayılmayan oğlu Ali ile cepheye gönderilir. Ve acı dolu günler başlar. Savaş denilince bu zamana kadar hep cephede yaşanan olayları, şehit ve gazilerimizin kahramanlık mücadelelerini okuduk, dinledik. Onlar ne kadar etkileyici ve damarlarımıza milli duyguları aşılasa da, bu savaşların bir de arka planı var. Arka taraftaki halk, savaşın yıkıcı etkileri, yokluk ve hastalıklarla boğuşuyor. Yetim kalan binlerce çocuk, çocuklarına bir tas çorba veremeyen, bir tane ilaç bulamayan çaresiz anneler. Bu kitap benim anneliğe karşı bakış açımı daha da genişletti diyebilirim. Savaş kavramını yeniden öğretti bana. O annenin çaresizliği, açlık yüzünden kaybettiği evlatlarına duyduğu acı. Şakire annenin büyük mücadelesini satır satır hayranlıkla okudum. Anne değilim ama empati yaparak acaba ben olsam burada ne yapardım diye defalarca kez düşündüm. Sanki o evin bir köşesinde bütün olanları sessizce ağlayarak seyretmiş gibi hissediyorum kendimi. Kitap hakkında yazacak o kadar cümlem var ki, önceliği hangi kelimelere vereceğimi şaşırıyorum. Bu incelemeyi yazarken çok duygulandığım için kapanışı zor yapacağım. Eğer bu kitabı okumadıysanız mutlaka ama mutlaka bir şans verin. Beğenmeme şansınız yok buna garanti verebilirim. Ölmeden önce okumanız gereken kitaplar arasına ekleyin lütfen.
Savaş ve Açlar
9.4/10 · 739 okunma
2 yorumun tümünü gör
Reklam
376 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu memleketten Dinamo geçti...
OF ANAM OF BABAM OF İSEYİN'İM OF OF OF! Bu kitap gibi hayatıma giren kaç kitap oldu diye düşünüyorum... düşünüyorum... biraz daha düşüneyim... Yok. Hasan İzzettin Dinamo bizim memleketimizden çıkmış bir insan ve bunu bilmiyoruz. Takip ettiğim insanlar içinde yalnızca 3 okur tarafından bu kitap okunmuş; ki; 1000kitap.com/mithrandi21, 1000kitap.com/Nordavind ve ben hemen hemen aynı anda okuduk. 2 hafta öncesine kadar okumamıştık bu kitabı. Kendi adıma konuşmak gerekirse Kutsal İsyan'ın adını ansiklopedi, tarihi makaleler veya yazarların yararlandığı kaynaklarda birkaç kez görmekle birlikte, Hasan Dinamo hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Sıfır. Kendi içimde rastgele bir etkinlik yapıyordum. Gözümü kapadım, anasayfamda rastgele ilerledim ve gözümü açtığımda karşıma hangi kitap gelirse -
Yanık Görümce
dahil- okuyacaktım. Karşıma Savaş ve Açlar geldi. Hiçbir fikrim yok kitap hakkında ve başladım. Olay burada patlak vermeye başlıyor zaten... Bakın arkadaşlar; akıcı ve sade, temiz bir Türkçe aynı zamanda Trabzon şivesiyle birleşmiş olmakla birlikte yoğun ruh tahlilleri içeriyor. Ki işin garip tarafı kitaptan olan bir karakter vefat ettiğinde Dinamo size yaşadığı acıyı uzun uzun anlatmıyor. Öldü. Bitti. Öldüğüyle ilgili üzülmeli sözleri belki önünüzdeki 1 2 sayfa daha görebilirsiniz ama o kadar hepsi; ama çok etkileniyoruz, sonucun ne olduğunu bile bile... Karakterlerden birisi ölesiye kadar o kadar çok üzülüyorsunuz ki zaten... Sonrasını anlatmaya Dinamo'nun bile gücü kalmadı, belki de onun bile kalemi bu kadar yoğun duyguları anlatacak kadar güçlü değil... Gerçek bir hayat hikayesi. Dinamo'nun birebir kendi hayatı. Karakterlerin hepsi kendi ailesinden ve tanıdıklarından oluşuyor. Bu nedenle yazarın hayatını araştırmak size doğrudan spoiler verecektir, diğer yandan ben önceden araştırdıydım bir miktar; ama buna rağmen etkileneceğim kısımda yine etkilendim, fark olmadı; ama kitabın sonu her şeyi tahmin etmene rağmen nasıl bu kadar vurucu olabiliyor ki... Bizim memleketimizden böyle bir insan çıkmış. Haberimiz yok. Kendimizi Türk Edebiyatını bildiğimize o kadar kaptırmışız ki, yeni yazarlar araştırmaktan korkar olmuşuz.
Yaşar Kemal,
Reşat Nuri Güntekin,
Sabahattin Ali
iyi güzel de ağzımızda sadece bu yazarlar var. Hepsi övgüye layık birbirinden kıymetli insanlar. Ki ben her zaman İnce Memed-Çalıkuşu-Kuyucaklı Yusuf üçlemesi arasında kalmış ve aralarından hangisinin daha iyi olduğunu bulamayan bir insanım. Şimdi bu üç mükemmel ötesi kitabı da tokatlayan bir Savaş Ve Açlar var... Ne diyebilirim ki... Böyle bir üçlüyü geçebilecek bir kitap olduğuna dair ihtimal bile vermiyordum; ama artık öyle düşünmüyorum. Arayıp bulduğum sürece bu kitabı da geçecek bir kitap mutlaka vardır. Bazıları da Türk olduğu için korkuyor. Klasik, kendi memleketimizden insanımız hiçbir şeyi doğru dürüst yapamaz ve yabancı kitapları okumak her zaman daha havalı gözükmelerini sağlıyor gibi bir algı var ya. Hani okuduğu 2 wattpad(yazılışını bilmiyorum) kitabıyla tüm türk edebiyatını eleştiren boş insanlar var ya... Size inanın diyebilecek en ufak bir lafım yok... dur bakayım, sizin dilinizde bulduğum bir laf varmış aslında: AY Artist! Bu memleketten çok çok iyi yazarlar geçti. Kimsenin onları 2 kelimeyle bu kadar eziklemesine müsade edemem. Ki ben de yoğun olarak yabancı kitaplar okudum, Türk yazarlara ait okuduğum kitap sayısı 100 ya vardır ya da yoktur. Türk Edebiyatı hakkımda bilgim oldukça az, artık hiç yok. Ne işiniz varsa bırakıp okuyun derim. Ki ben bu lafı ilk kez söylüyorum, tavsiye ettiğim kitaplar mutlaka oldu ama bu kitabı okumadan hiçbir Türk ölmemeli. Bu insanı hepimizin tanıması gerekiyor. Kitapla ilgili fazla bilgi vermeyeceğim, okuyan arkadaşlarla uzun uzun sohbet yapabilirim. Ama tavsiyem: okumadıysanız araştırmayın. Araştırmadan okuyun. Hasan İzzettin Dinamo'nun da otobiyografik eserlerini okumadan şiir kitaplarını okumayın. Ne kadar okusanız da bir şeyler hep eksik kalacaktır... Umarım insanlara az çok faydalı olabilmişimdir. Bu kitabı son 3 günde yaklaşık 80 kişiye tavsiye ettim, tavsiye etmeye de devam edeceğim. Asla bıkmadan, usanmadan. Vaktinizi çaldığıma değmiştir umarım. İyi günler.
Savaş ve Açlar
9.4/10 · 739 okunma
·
7 yorumun tümünü gör
376 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
BU KİTABI OKUMAYANA KİTAP TAVSİYESİ YAPMIYORUM.
Kütüphanemde binlerce kitabım var sanırım 10 bin civarında. Bu binlerce kitap arasından, bir tane seç ve okumamız için ver deseniz, bu muhakkak Hasan İzzettin Dinamo'nun Savaş ve Açlar kitabı olurdu. Zaten, Savaş ve Açlar'ı okumamış olan kimseye kitap tavsiyesinde bulunmuyorum. Bu kitabı okuduğunu beyan eden kişiye yeni kitaplar öneriyorum. Bu kitap muhakkak okunmalı...
Savaş ve Açlar
9.4/10 · 739 okunma
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42