Küçümseme

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
505 gösterim
Sevmediği halde, paraya ihtiyacı olduğu için senaryo yazarlığı yapan Molteni, güzel karısı Emilia'yı mutlu edebilmek için ona bir ev satın almak ister. Bu amaçla Homeros'un Odysseia destanını popüler bir filme uyarlama işini de üstlenir. Senaryo yazımı ilerledikçe filmin yapımcısı, yönetmeni ve genç çift arasında garip bir bağ kurulur. Bir yandan Molteni, çok sevdiği karısı Emilia'nın kendisini sevmediği soğuk davrandığı fikrine kapılır, öte yandan Emilia anlaşılmaz bir tavır içerisine girer. Kuşkularla, saplantılarla bunalan Molteni, karısının onu artık sevmemesinin, hatta küçümsemesinin nedenini araştırmaya başlar, ancak beklenmedik bir anda tanık olduğu olay, evliliğini, işini ve giderek bütün hayatını bambaşka bir yöne çevirecektir.

İtalyan edebiyatının temel taşlarından Alberto Moravia'nın bu etkileyici romanı, 1963'te Jean-Luc Godard tarafından filme alındı, başrollerde Brigitte Bardot ve Michel Piccoli oynuyordu. Küçümseme, orta sınıf kentsoylu yaşam tarzı, evlilik, sadakat gibi konuların eleştirildiği, 60'lı yılların Avrupa'sında yükselen ve alçalan değerlerin ustaca irdelendiği, bunların insan ruhu ve tutkuları üzerindeki etkilerinin ortaya konulduğu küçük bir başyapıt. 2007'de 100. doğum yılı kutlanan Moravia dünya edebiyatının klasikleri arasında sayılıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789944860543
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Selma Mertel 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

Spoiler içerebilir..
Birbirine aşık evli bir çiftin arasındaki ilişkide, adamın karısını mutlu etmek ve ona istediği hayatı sağlayabilmek için hayalindeki işi yapmak yetine senaryo yazarlığı yapmaya başlanasıyla başlayan ve karısına olan tutkusuna rağmen, onun kocasını küçümsemesiyle sonuçlanan olaylar zincirini anlatıyor..