Adı:
Kudüs... Ey Kudüs
Baskı tarihi:
Mayıs 1973
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
E Yayınları
Baskılar:
Kudüs Ey Kudüs
Kudüs... Ey Kudüs
TARİHİN İÇİNE SIĞMAYAN,
TÜM COĞRAFYALARIN ÖTESİNDE, BAŞLI BAŞINA BİR MEDENİYET: KUDÜS
14 Mart 1948 günüydü. O gün İngilizlerin Filistin’den ayrıldıklarını, Yahudilerin İsrail Devleti’nin kuruluşunu ilan ettiklerini, Arapların savaşa girdiklerini gördü. Bir ihtilaf Kutsal Toprağı alevlere boğacak ve alevler bir daha da sönmeyecekti. Bu kitap ihtilafın doğuşunu anlatıyor."
Şehir tarihi, dinler tarihi, kültür tarihi... Hiç şüphe yok ki dünyada Kudüs'ten başka, tüm bu konulara tek başına cevap verebilecek bir şehir yok. Kudüs bir şehirden çok daha ötesi olduğu gibi çağlar öncesini ve sonrasını kendinde buluşturan başlı başına bir medeniyet.
Kudüs… Ey Kudüs, 1948 Arap-İsrail Savaşı
640 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kudüs ey Kudüs…

Okurken satırlarında kaybolduğum muhteşem yapıt.

Kudüs ey Kudüs’ten ilk olarak Gazeteci – Yazar Taha Kılınç’ın sayesinde haberdar oldum. Tavsiyesinden hemen sonra almak için harekete geçtim fakat ulaşmak o kadar kolay olmadı.

Kitabın uzun zamandır yeni baskısı yok. Olan baskıları da tükenmiş durumda. Edinebilmek için bir çok sahaf gezdim. Tam umudumu yitirmişken, nadirkitap.com’da temiz bir tane ikinci elini buldum.

Kitabın yazarları Dominique Lapierre ve Larry Colins çok titiz bir araştırmayla ve objektif ve insani bir bakış açısıyla, Kudüs’ün Birleşmiş Milletler’in Filistin Paylaşım Planı’ndan sonra yaşadığı trajedi dolu süreci belgesel tadında anlatmışlar.

Tüm dinlerin merkezi olarak görülen ve uğrunda tarih boyunca kanlar akıtılan şehir Kudüs’ün hikayesini Kudüs Ey Kudüs’ün satırlarında okumanızı isterim.

Kudüs Ey Kudüs’ü okurken sadece bir şehrin hikayesini okumayacaksınız. Aynı zamanda Müslümanların bunca zaman neden Kudüs için sadece ağladıklarına da mantıklı cevaplar bulabileceksiniz.

1947’de Filistin Paylaşım Planı’nın Birleşmiş Milletler’de kabul edilmesinden, 1948 İsrail’in kuruluşuna kadar geçen sürede yaşananları anlatan Kudüs Ey Kudüs, uğrunda sürekli savaşılan bu kenti tanımaya başlamak için sadece bir adım…

Kitabın ikinci elini bulmak için biraz zorlanabilirsiniz. Vazgeçmeyin. Aramaya ve okumaya değer…
608 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle belirtmeliyim ki kitap klasik bir tarih kitabından farklı ve olayları Yahudi ve Arap cephelerinden kesitler sunarak bir roman gibi anlatıyor. Tek eleştireceğim nokta kitapta çok fazla coğrafi yapı ve konum adının geçiyor olmasına rağmen kitaba konan birkaç haritanın bunları anlamaya yetecek düzeyde olmaması. Bu yüzden bazı bölümlerde olaya tam olarak hakim olamaya biliyorsunuz. Genelde bu tarz ideolojik konuların geçtiği kitaplarda hep bir tarafın bakış açısından olaylar anlatılır ama bu eserde ben böyle bir tutum sezmedim. Yazarlar konuyu olabildiğince tarafsız ele almışlar ve bu bence en önemli nokta. Ayrıca kitabın konusuna gelirsek; kitap Kudüs'teki Yahudi-Arap çatışmasını ve İsrail'in kuruluşunu anlatıyor. Kitabı okurken Araplar'ın aslında savaşı kazanmaya ne kadar yaklaştıklarını öğrenmek çok şaşırtıcı ve bir bakıma üzücü.
Sonuç olarak ben kitabı beğendim ve özellikle tarih meraklılarının kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum.
640 syf.
·11 günde·Puan vermedi
İncelemenin tamamı blog sayfamda: https://allahagrisi.blogspot.com/...arsnz-suara-113.html

Tarihi, ansiklopedilerin kronoloji sayfalarındaki başlıklara ve izahatlere bakarak öğrenmek mümkündür. Daha somut verilere dayandığı için, gerçekliğine dair sorgulama yapmaya da daha az ihtiyaç duyulur. Ancak bir trajediyi anlamak için, muhakkak edebiyata ihtiyaç vardır. Çünkü korkunun, açıkça beyan edilmesiyle satır aralarında hissedilmesi arasındaki anlam çok büyüktür. Anlamak çözmeye yetmez; ancak insan bir kez hissettiğini ömrünce unutmaz. Bu yüzden, Kudüs üzerine yazılmış kronolojik verilerden ya da makalelerden ziyade, edebi bir anlatıma ihtiyacım olduğunu düşündüm.Kudüs hakkında yazılan kitapları araştırdığımda, maalesef eli yüzü düzgün bir Türkçe kaynağa rastlayamadım. Aslında bu yalnızca Kudüs’e özgü bir durum değil. Müslümanlık tarihine dair bir film sorgulaması yapılacak olsa, Çağrı filminden başka elle tutulur bir film akla gelmiyor. Kudüs özelinde bakıldığında ise, Türkçe başvuru kaynakları çok az. Aslında, konuya dair şuurun neden genişlemediğinin bir sebebi olarak da bu gösterilebilir. Yapılan çalışmaların pek çoğu başka dillerde. Kudüs… Ey Kudüs romanı özelinde konuşacak olursam; Amerikalı Larry Collins ve Fransız arkadaşı Dominique Lapiere’in, yaklaşık beş yıl süren araştırmaları ve 250’den fazla referans kaynağıyla derlenen “O Jerusalem” kitabı, Türkçeye 1973 yılında Aydın Emeç tarafından kazandırılmış. 4 bölümden oluşan kitap, esas itibariyle 29 Kasım 1947 yılında BM Genel Kurulu’nda oy birliğine varılan Kutsal Toprakların Paylaştırılması kararından, 17 Temmuz 1948’de anlaşılan ateşkese kadar süren iç savaşı ele alıyor. Bu süreç içerisinde meydana gelen olayların sebeplerine de, tarihsel süreçteki önemlerine atıf yapılarak vurgu yapılıyor.Bugüne dek pek çok dile çevrilmiş olan kitabın akıcı bir anlatıma sahip olması, okuyucuyu sürükleyen en önemli etken. Yaşananlara bu kadar parlak bir projeksiyon tutabilmesini sağlayan en önemli unsur ise, 1948 yılında savaşı bizzat yaşayanlarla yapılan mülakatlarla beslenmesi, yer yer onların ağzından çıkan sözlerle desteklenmesi ve dönemin sosyal hayatını an be an yansıtarak okuyucuya ulaştırabilmesi. Bir yanda askerî savaşlar sürerken, diğer yanda uzun zamandır Kudüs’te birlikte yaşayan Arap ve Yahudi halklarının yaşamlarına etki eden tesirleri, korkuları, yıkıntıları çok açık şekilde okuyucuya sunuyor.
640 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitapta ortaya karışık bir bilgi söz konusu . Aynı zamanda Kudüs ile ilgili okuyabileceğiniz en iyi doyurucu kitaplardan bir tanesidir. Biraz tarih,biraz coğrafya, biraz keder hüzün
640 syf.
·7 günde·6/10
Bu kitap 3 yıllık bir araştırma sonucu çıkmış. Olaylara objektif bir şekilde bakarak anlatmış yazar. Yahudi ve Arap cephelerinden kesitler sunuyor ama roman tadında. Kitabın içinde ne yok ki ; tarih, coğrafya,keder.. Her zaman dünyanın gündeminde yer alan Kudüs'u , uğruna yapılan savaşları açık ve sade bir dille anlatmış. Ben genellikle tarih kitapları okurken sıkılıyorum ama bu kitabı okurken sıkılmadım. İsraili nasıl kurulduğunu, Kudüs ile ilgili bir çok bilgiyi bulacağınız bir kitap. Özellikle tarihi kitap okuyuculara tavsiye ederim.
İyi okumalar, kitapla kalın...
768 syf.
·14 günde·10/10
Kitabı bir arkadaşım önerdi ilk başta kılasik tarih anlatımı sanmıştım lakin arkadaşıma söz vermiştim ilk fırsatta okuyacağım diye.fırsatım oldu ve okudum , iyiki okudum hisiyatı uyandırdı bende .tabi kitabı incelemek ve aktarmak gerçekten çok uzun bir incelemeyi gerektiriyor ondan dolayı en sade haliyle aktarmaya çalışacağım ... kitabın başlarından son sayfasına kadar o kadar güzel betimlemelerle bütünleşmiş ki kitap , kendini geçmişte ve halen izleri taşıyan savaşa tanıklık eden biri gibi hisediyorsun. Bir diğeri onlarca karekter ve karekterlerin ruh halini o zaman ki savaş anına o kadar çok uyum sağlamış ki sanki yıllardır o karekterlerin tanıyor musun gibi geliyor insana tabi ayrıca kitabın baştan aşağı tarih ve tarihi anlatan neffis bir roman tarihle iç içe geçmiş olaylar ve karekterlerin davranışları insanı mest ediyor. son olarak günümüz israil ve Araplar arasındaki Savaşı daha iyi anlamak adına mutlaka okunması gereken ve her kitaplıkta bulunması gereken bu kitap bilgilerle ,fotoğraflarla ,tarihlerle açıklamalı bir şekilde aydınlatıyor. şimdiden okuyacak olan arkadaşlara iyi okumalar diliyorum ...
640 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kitaba çok sevdiğim,görüşlerine,sohbetine önem verdiğim bir abimin tavsiyesiyle başlamıştım.Başlarda google açık bir şekilde okuyordum.O kadar çok merak ettiğim yerler,kişiler oldu ki hepsini öğrenmek,bilmek istedim.İlerledikçe çok fazla kişiyle karşılaştım ve araştırmayı bıraktım,
roman gibi okumaya devam ettim.Bu eser 3 yıllık bir araştırmanın sonucu ortaya çıkmış.Yahudilerin kendi devletini kurması sırasında yaşanılanlar çok ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.Kudüs’ün nasıl paylaşılamadığı ve dünyanın daima gündeminde yer aldığı,uğruna ne savaşlar olduğu,ne insanların öldüğü akıcı bir dille yazılmış.Çok üzülüp okumayı kestiğim,yorulduğum zamanlar oldu.Yine de belgesel tadındaydı.Kudüs’ü daha yakından tanımak isteyenlere,ve İsrail’in nasıl kurulduğunu öğrenmek isteyenlere okumalarını tavsiye ederim.
368 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kudusun yanlis politikalar ve bm karari ile nasil yahudilere verildigi ve arap toprak agalarinin para karsiligi topraklarini satmasi ile gelinen surec objektif sekilde anlatiliyor . Kudusun insanlik tarihi icin onemi ve o cografyada ingilizlerin hakimiyetide ney bir sekilde kagida dokulmus.
640 syf.
·27 günde·Beğendi·5/10
Kudüs..Insanligin tarih boyunca en çirkin savaslarina, en asagilik olaylarina
sahip olmus, masum ve kutsal sehirdir.Kudüsde baris,huzur dolu günler yerine
Yahudilerin ve Araplarin savaslarla dolu günlerine sahitlik edilmistir.
Bu olaylar üzerine bir çok kalem sonu bitmeyen satirlar yazmistir.Bunlardan
bir tanesi de ; Larry Collins'e ve Dominique Lapierre'ye ait olan 'Kudüs Ey Kudüs'
kitabidir.
Kudüs Ey Kudüs kitabi 4 ana baslik ve 48 alt baslik'tan ; 29 Kasim 1947 tarihinde
Kutsal topraklarin paylastirilmasindan baslayarak 14 Mayis 1948 de Kutsal Sehir
ugruna yapilan savaslara kadar uzun bir dönemi anlatan bir kitaptir.

Bu kitap da öncelikle sunlari söylemek istiyorum ,yazarlar bu kitabi
normal bir tarih kitabi yerine olaylari bir roman havasina dönüstürerek ,
okuyucuya sonunu merak ettirerek kaleme almislardir.Bu kitabin içinde aradiginiz
bir çok bilgiyi bulma sansiniz vardir.Her zaman kutsal sehir Kudüs ugruna yapilan
savaslari , yahudilerin kendi devletini kurmasi sirasinda yasanan olaylari,
akici ve acik bir dille kaleme almislardir.Kitap çevrilirken aslindan biraz
uzaklasilmistir , bazi kelimelerin dipnot olarak anlaminin verilmesi okuyucuyu
daha da kitaba baglayabilirdi. Bu yüzden bazi bölümlerde olaya tam hakim
olamayabiliyorsunuz.

''Emile Guri ; Bizim irkimizdan gelenlerin hepsinde öyle bir sey varki'' diye düsündü
''insana büyük önem vermesine , kahramana tapmasina yol açiyor. Kahraman
öldügünde de her sey yikiliyor.'' ( 22.Bölüm 27.Sayfa ) Ifadesi gerçtekten de
bugün bir çok milletin özellikle de biz Türk milletinin tam aynasi olmustur.
Hiç bir seyi sorgulamadan , onun da bir anda fani oldugunu unutarak ve sonunda
o ölünce bir bosluga düsmek cahilce bir davranistir.

Kudüs'ün tarihini anlatmak için bu kitap yaklasik 3 yillik bir süreç içinde
tamamlanmistir.Kudüs'ü objektif anlatan nadir kitaplardan olup Kudüs'ü
merak edenlerin ilk bu kitabi okumasini tavsiye ediyorum.
768 syf.
·1/10
Filistin tarihini araştırmamışlar için iyi bir yem!
Kendine çok iyi tarafsız süsü veren oysa çok sinsi bir şekilde siyonizm propagandası yapan bir kitap. Masa başında yazıldığında dair en basit örnek Müftü Emin El Hüseyni'nin Abdülkadir El Hüseyni'nin amcası olduğunu söylüyor. (sayfa 106)
Fakat bu tamamen uydurma. Sadece aynı sülaladen olmaları dışında bir akrabalık ilişkiler yok.
İkincisi;
Çok komik ve dehşet bir yalan olarak İngilizlerin Arap yanlısı ve Yahudi düşmanı olduğu bir çok yerde söyleniyor. (sayfa 151) Bunu reddetmeye bile gerek duymuyorum. Belfour deklarasyonunu yayınlanlayam ve 30 yıl Yahudilerin Filistin i işgaline açık açık destek veren, Albay Wingate eliyle Haganah I eğiten ve daha sayısız delillerle siyonistlere desteği ispatlanmış olan İngilizlerin yahudi düşmanı olduğunu söylemek okuyucularını alenen APTAL yerine koymaktadır. Şunu unutmayalım ki batı hiçbir zaman hakkın tarafında durmaz. Bununla alakalı çok daha ciddi ve derin araştırmalarla yazılmış eserlere başvurmak gerekiyor.


Kenize Murat ın Toprağımızın kokusu, Gazzenin Gözyaşları-Erik Fosse, Zakkum Zeytin - Kıyamoğlu Sancaktar
Bunları okuyun da gerçeği görün.
Kudüs, yeryüzünde hiçbir başka şehrin yaşamadığı gibi, dökülen kanın laneti içinde yaşamıştı. Oysa, Yeruşalayim, eski ibranice'de " barış şehri " anlamına gelir...
İki yanında yolun yığılıyor ölülerimiz,
Dostum kadar sessiz madeni iskelet,
Bab El Vad!
Her zaman hatırla adlarımızı,
Bab el Vad, şehre giden yol üzerinde.
İbranice'de Sion " seçilmiş " anlamına geliyor, yirmi beş yüzyıldan beri de Kudüs'ü, İsrail halkının umudunu belirtiyordu...
Cami mihraplarının Mekke'ye dönük oluşu gibi, yeryüzündeki bütün sinegogların cephesi hep Kudüs yönüne bakardı...
Kurulacak Yahudi devletinin topraklarının çoğunluğu ve neredeyse nufusunun yarısı Arap olduğu halde, Filistin'in yüzde elli yedisi Yahudilere bırakılıyordu...
Her uyuyuşumuzda, bir daha bir daha uyanıp uyanmayacağımızı bilemeyiz. Korktuğumuz şey kurşun değildir pek, uykumuzda herşeyi havaya uçurmalarıdır daha çok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kudüs... Ey Kudüs
Baskı tarihi:
Mayıs 1973
Sayfa sayısı:
768
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
E Yayınları
Baskılar:
Kudüs Ey Kudüs
Kudüs... Ey Kudüs
TARİHİN İÇİNE SIĞMAYAN,
TÜM COĞRAFYALARIN ÖTESİNDE, BAŞLI BAŞINA BİR MEDENİYET: KUDÜS
14 Mart 1948 günüydü. O gün İngilizlerin Filistin’den ayrıldıklarını, Yahudilerin İsrail Devleti’nin kuruluşunu ilan ettiklerini, Arapların savaşa girdiklerini gördü. Bir ihtilaf Kutsal Toprağı alevlere boğacak ve alevler bir daha da sönmeyecekti. Bu kitap ihtilafın doğuşunu anlatıyor."
Şehir tarihi, dinler tarihi, kültür tarihi... Hiç şüphe yok ki dünyada Kudüs'ten başka, tüm bu konulara tek başına cevap verebilecek bir şehir yok. Kudüs bir şehirden çok daha ötesi olduğu gibi çağlar öncesini ve sonrasını kendinde buluşturan başlı başına bir medeniyet.
Kudüs… Ey Kudüs, 1948 Arap-İsrail Savaşı

Kitabı okuyanlar 63 okur

  • Bünyamin
  • Sadık ay
  • Hande Altıner
  • Kıyas Kalkan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%4 (1)