Kudüs Ey Kudüs

8,9/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.183 gösterim
TARİHİN İÇİNE SIĞMAYAN, TÜM COĞRAFYALARIN ÖTESİNDE, BAŞLI BAŞINA BİR MEDENİYET: KUDÜS

"14 Mart 1948 günüydü. O gün İngilizlerin Filistin’den ayrıldıklarını, Yahudilerin İsrail Devleti’nin kuruluşunu ilan ettiklerini, Arapların savaşa girdiklerini gördü. Bir ihtilaf Kutsal Toprağı alevlere boğacak ve alevler bir daha da sönmeyecekti. Bu kitap ihtilafın doğuşunu anlatıyor."
Şehir tarihi, dinler tarihi, kültür tarihi... Hiç şüphe yok ki dünyada Kudüs'ten başka, tüm bu konulara tek başına cevap verebilecek bir şehir yok. Kudüs bir şehirden çok daha ötesi olduğu gibi çağlar öncesini ve sonrasını kendinde buluşturan başlı başına bir medeniyet.

Kudüs… Ey Kudüs, 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında iki kesim tarafından parçalanan Kutsal Kent'in, Kudüs'ün dramatik ve olağanüstü öyküsünü anlatıyor. Larry Collins ve Dominique Lapierre, titiz ve sıkı bir araştırma süreci elde ettiği bilgileri etkileyici bir üslupla okuyucuya aktarıyorlar. Filistin'i bölmek için Birleşmiş Milletler’deki oylama ve oylamanın Yahudiler arasında yarattığı sevinç ve Araplar arasında yaşanan keder, Tel-Aviv - Kudüs karayolu boyunca yaşanan savaşlar, 1948 yılı Mart ayı sonlarında Kudüs'ün neredeyse aç bırakılması, Hurva’nın tahrip edilmesi ve Eski Şehir’in yıkılmasına neden olan saldırılar, İsrail Devleti’nin ilan edilişi, Arap Lejyonu’nun Kudüs’e girişi, Deir Yassin ve Hadassah Hastanesi katliamları gibi dramatik, önemli ve günümüze dek yankıları devam eden olayları Arap ve Yahudi aktörler üzerinden tüm ayrıntılarıyla anlatıyorlar.

Elinizdeki kitapta Kudüs'e dair her şeyi, bir arada bulabileceksiniz. Bazen siyaset ve politika, bazen tarih ve coğrafya, benzersiz fotoğraflar, önemli tarihler, yeni okumalara yönlendirebilecek devasa bir kaynakça...

Kudüs... Ey Kudüs, sizi hem bir roman gibi peşinden sürükleyecek hem de bir belgesel gibi sarsacak.
(Tanıtım Bülteninden)
greg house 
01 Şub 04:29 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle belirtmeliyim ki kitap klasik bir tarih kitabından farklı ve olayları Yahudi ve Arap cephelerinden kesitler sunarak bir roman gibi anlatıyor. Tek eleştireceğim nokta kitapta çok fazla coğrafi yapı ve konum adının geçiyor olmasına rağmen kitaba konan birkaç haritanın bunları anlamaya yetecek düzeyde olmaması. Bu yüzden bazı bölümlerde olaya tam olarak hakim olamaya biliyorsunuz. Genelde bu tarz ideolojik konuların geçtiği kitaplarda hep bir tarafın bakış açısından olaylar anlatılır ama bu eserde ben böyle bir tutum sezmedim. Yazarlar konuyu olabildiğince tarafsız ele almışlar ve bu bence en önemli nokta. Ayrıca kitabın konusuna gelirsek; kitap Kudüs'teki Yahudi-Arap çatışmasını ve İsrail'in kuruluşunu anlatıyor. Kitabı okurken Araplar'ın aslında savaşı kazanmaya ne kadar yaklaştıklarını öğrenmek çok şaşırtıcı ve bir bakıma üzücü.
Sonuç olarak ben kitabı beğendim ve özellikle tarih meraklılarının kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum.

Mustafa gökhan kösem 
09 Oca 06:38 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kitapta ortaya karışık bir bilgi söz konusu . Aynı zamanda Kudüs ile ilgili okuyabileceğiniz en iyi doyurucu kitaplardan bir tanesidir. Biraz tarih,biraz coğrafya, biraz keder hüzün

Şeyda Seyrek 
 09 Şub 11:24 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kitaba çok sevdiğim,görüşlerine,sohbetine önem verdiğim bir abimin tavsiyesiyle başlamıştım.Başlarda google açık bir şekilde okuyordum.O kadar çok merak ettiğim yerler,kişiler oldu ki hepsini öğrenmek,bilmek istedim.İlerledikçe çok fazla kişiyle karşılaştım ve araştırmayı bıraktım,
roman gibi okumaya devam ettim.Bu eser 3 yıllık bir araştırmanın sonucu ortaya çıkmış.Yahudilerin kendi devletini kurması sırasında yaşanılanlar çok ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.Kudüs’ün nasıl paylaşılamadığı ve dünyanın daima gündeminde yer aldığı,uğruna ne savaşlar olduğu,ne insanların öldüğü akıcı bir dille yazılmış.Çok üzülüp okumayı kestiğim,yorulduğum zamanlar oldu.Yine de belgesel tadındaydı.Kudüs’ü daha yakından tanımak isteyenlere,ve İsrail’in nasıl kurulduğunu öğrenmek isteyenlere okumalarını tavsiye ederim.

Hakan Yalcinkaya 
06 Şub 10:04 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kudusun yanlis politikalar ve bm karari ile nasil yahudilere verildigi ve arap toprak agalarinin para karsiligi topraklarini satmasi ile gelinen surec objektif sekilde anlatiliyor . Kudusun insanlik tarihi icin onemi ve o cografyada ingilizlerin hakimiyetide ney bir sekilde kagida dokulmus.

Kitaptan 13 Alıntı

greg house 
18 Oca 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Taksi uzun bahçe yolunun son selvisini de geride bıraktığında, Ambara hıçkırıklarını tutacak gücü bula­madı artık kendinde. Çocukları onu
avuttular:

- La tibki mader, ha nerjaa baden - Ağlama an­ne, döneceğiz.

Dönmeyeceklerdi. Yeni bir göçün kurbanları olan bu insanlar, İsrail'in ve bütün dünyanın vicdanına çö­kecek bir trajedinin, Filistin mültecileri trajedisinin ilk oyuncuları olacaklardı.

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 343)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 343)

Giriş
Içeri girip yerleşmeden önce, çok sevdiği bir köşeyi bir kere daha görmek istedi. Bu bahçenin yollarında dolaşıp düşüncelere dalmaktan hoşlanmıyorum. Sık sık, içinden bir Yahudi mahkûmun hayatta kalıp kalmamasını tartışmış ya da tedhişçilerin bombalarıyla parçalanan askerlerinin korkunç görünüşünü unutmaya çalışmıştı. Her gül fidanını, her lavanta kümesini, özenle düzeltilen her Halep çamını biliyordu. "Şimdi," diye soruyordu kendi kendine, "kim bakacak bunlara?"

14 Mart 1948 günüydü. O gün İngilizlerin Filistin'den ayrıldıklarını, Yahudilerin İsrail Devleti'nin kuruluşunu ilan ettiklerini, Arapların savaşa girdiklerini gördü.

Bir ihtilaf Kutsal Toprağı alevlere boğacak ve alevler bir daha da sönmeyecekti. Bu kitap ihtilafın doğuşunu anlatıyor.

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 16 - Kronik Kitap)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 16 - Kronik Kitap)
Şeyda Seyrek 
07 Şub 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sene 1948
“Burada bir savaşın ortalığı kasıp kavurduğunu ve acele bu savaşı durdurmak için tedbir almazlarsa,Kudüs dahil bütün Filistin’in bir savaş alanı haline geleceğini görmeleri için,”diye yazıyordu, “gerçekten haykırmak mı gerek?”

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 329)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 329)

Filistin'in paylaşılmasını gerçekleştirmekte en çok çaba gösteren Birleşik Amerika'ydı. Dünyanın en önemli ve en etkili Yahudi cemaatinin oy baskısı karşısında kayıtsız kalamayan pek çok Amerikalı siyaset adamı , Filistin'e Yahudi göçünün engellenmemesi ve bir Yahudi devleti kurulması yönünde ateşli bir kampanya sürdürüyorlardı.

Kudüs Ey Kudüs, L. CollinsKudüs Ey Kudüs, L. Collins

Ey Kudüs
"Seni unutursam, ey Kudüs, sağ elim hünerini unutsun! Eğer seni anmazsam, eğer Kudüs'ü baş sevincimden üstün tutmazsam, dilim damağıma yapışsın." (Mezmur 137)

"Ey Kudüs! Peygamberleri öldüren ve kendisine gönderilenleri taşlayan sen, tavuk yavrularını kanatlarının altına nasıl toplarsa, ben de senin çocuklarını kaç kere öyle toplamak istedim…" (İncil-Matta 23/37)

"Ey Kudüs, Allah'ın seçtiği toprak ve onun kullarının vatanı, senin duvarlarından dünya dünya oldu. Ey Kudüs, sana doğru inen çiy bütün hastalıkları iyi ediyor, çünkü geldiği yer Cennetin bahçeleri." (Hadis, Hz. Muhammed)

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 7 - Kronik)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 7 - Kronik)
greg house 
 04 Oca 17:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Avrupa ülkelerinin çoğu onlara kapılarını kaparken, Osmanlı Devleti her zaman kapılarını açmıştı. Hitler'in gaz odalarında korkunç doruğuna varan upuzun Yahudi kı­yımı dizisi İslam dünyası tarafından değil, hep Avrupa'­nın Hristiyan ülkelerince sürdürülmüştü. Dolayısıyla, işlenen cinayetlerin yükü bize değil bu uluslara yüklenmelidir, diye itiraz ediyordu Araplar.

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 23)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 23)

Kidron Vadisi
Kim bilir kaç kuşak Hristiyan, Yahudi ve Müslüman birbirine karışmış olarak bu vadinin beyaz taşları altında uyumakta, hayatları boyunca elde edemedikleri barışı ölümde bulmaktadırlar.

Kudüs Ey Kudüs, L. CollinsKudüs Ey Kudüs, L. Collins

Ben Gurion Filistin'in tarihini iyi biliyordu. Kaç kere Arap uzlaşmazlığının umulmadık anlarda Siyonistlerin isteklerine hizmet ettiğini görmüştü. "Tehditleriyle, başka türlü gerçekleştirmemize imkân bulunmayan olağanüstü başarılar kazanmamıza yardım ettiler." onun sözleridir.

Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 99 - Kronik Kitap)Kudüs Ey Kudüs, L. Collins (Sayfa 99 - Kronik Kitap)
2 /