Küller Beyrut, Roma, İstanbul Hattında Bir Aşk Serüveni

6,4/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
490 gösterim
Halide Nusret Zorlutuna'nın 19 yaşında kaleme aldığı ilk romanı 'Küller ' naif bir aşk hikayesinin ailenin genç kuşak fertlerinden birine mektuplar aracılığıyla anlatılmasından oluşuyor. Büyük bir aşkın film tadındaki hikayesi olan 'Küller' sizi yer yer şaşırtacak, bir sevda hikayesinin ne demlerden geçtiğine tanıklık edeceksiniz.

Kıskançlık duygusunun aşkla iç içe geçmesi romanı besleyen yegane durumlardan, pişmanlık ise tüm bunların sonucu... naif aşklara yelken açmak, masum aşkların zamanına doğru nostalji yapmak isteyenler için nadide bir roman'Küller'.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786050801217
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Visal... 
 09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoiler içerir.
...

''Her aşk yarım kalmaya veya bitmeye mahkumdur...''
Bu cümlemden ötürü aşkın ölümsüzlüğüne inanan insanlar beni yadırgayacaktır biliyorum. Ama ben en derin, en gerçek aşklarında bir gün biteceğine inananlardanım. Aslında demek istediğim duyguların bitmesi değil, yaşamın bitmesi. Sonsuz aşk yaşayan çiftlerin unuttuğu şey ise, bu duyguların gölgesinin şizofrenik düşünceler olduğudur.Her duygunun anti gölgesi vardır. Çok sevdiği insanın onu o kadar sevmemesi veya sevmediği düşüncesi gibi. Örneğin; Ölümüne sevdiğimiz birinin bizi kısa zamanda unutacağı düşüncesi peşimizi bırakmaz. En çok mutlu olduğumuz anlarda bile beynimizin, ruhumuzun veya yüreğimizin bir köşesinde gizli bir acı hissederiz her daim. Namık'ın hissettiği gibi.
Küller... Kitabı okumaya başladığım zaman en çok ''Küller'' isminin sebebini merak etmiştim. Kitabın incelemesini ve alıntıları yeniden okumadan, okuduklarımı da unutarak başladım okumaya. Suzan ve Namıkı'ın yaşadıklarını hissetmek için sandalyemi çekip oturdum hayatlarının geçtiği her mekana. Hissettiklerini hissetmek, acılarını paylaşmak istedim kendimce. Bir kez daha gördüm ki, çok baskın duygular bir gün yerini çok büyük yıkımlara bırakıyor. Biri, aşkı için öldürmeyi göze alırken, diğeri ölmeyi göğüslüyor. İnsanlar en değerlilerini kaybedince yaşayamayacaklarını düşünürler, ama ağır aksakta olsa yaşamaya devam ederler. Namık'ta bunun canlı bir örneğidir. Küllerde, hangi duygular, yaşanmışlıklar ve yaşanamayanlar gizliydi bilmez ama bence Küller Namık ve Suzan'dır. Onların güzel, derin ama acı aşklarıdır.
''Okumaya değer bir kitap mı?'' derseniz, evet okumaya değer. Sevgili Mahmut ÇAYIR'ın tavsiyesi üzerine okuduğum kitap için kendisine teşekkürlerimi ayrıca sunmak isterim.

Okurken Sezen Aksu dinledim ve bir sayfasında Son bakış şarkısı çalıyordu. O sayfaya bu şarkı çok yakıştı. Okurken sizde Sezen ve Külleri birleştirin. Duygu yüklü bir okuma olacaktır.
İyi okumalar...

Nisanur KUBAT 
21 Şub 20:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Halide Nusret Zorlutuna harika bir yazar, şaire, anne ve Vefalı bir öğretmen. Öğrencilerini Ve Ülkenin her efradını bir evlat sayan örnek alınacak bir öğretmen. Zorlutunayı ifade edecek kelimeler seçmek gerçekten zor. Kitabın akıcı dili sizi kitabın içinde yaşatıyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Visal... 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah! Ondan ayrı geçen senelerin kaç uzun asırdan mürekkep (birleşmiş) olduğunu da bir bana sorsalar.

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 43 - Timaş yayınları)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 43 - Timaş yayınları)
Visal... 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevmek bence tehlikeli bir şeydi. Mahiyetini bilmeden, onun mühlik (öldürücü) bir esaret olacağını tahmin ediyordum.

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 54)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 54)
Visal... 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Niçin beni böyle ölümler yaratacak kadar bir aşkla çıldırttı?...

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 49)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 49)
Visal... 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Namık
... kader, kahir, müebbet (sonsuz) bir aşkla sana bağlandım!...

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 66)
Visal... 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zaten Suzan'a temas eden her şey için, sonunda da kül olmak mukadderdi (taktir olmuştu).

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 101)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 101)
Nisanur KUBAT 
21 Şub 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Onun altında yattığı toprakların üstünde benim ayaklarım nasıl basar?"

Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 97)Küller, Halide Nusret Zorlutuna (Sayfa 97)