Bir Devrin Romanı

8,0/10  (3 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
488 gösterim
"Kadın Yazarların Annesi" Halide Nusret, edebiyatçı Pınar Kür'ün teyzesi, romancı Emine Işınsu'nun annesi ve Cumhuriyet'in ilk öğretmenlerinden.

"Bir Devrin Romanı"; hâlâ çok konuşulan ve daha da çok konuşulacağa benzeyen bir devrin tarihine tanıklık eden entelektüel bir öğretmenin, edebiyatçının ve en önemlisi de bir kadının kendi çarpıcı yaşam öyküsü…

Öncü kadın yazarlarımızdan Zorlutuna, daha on sekiz yaşında bir genç kız iken işgale ve istiklalimizin kaybına dair isyanlarını hece veznine dökmüş ve Yahya Kemal'in şiirlerini ezberlediği ender şairlerimizden biri. Bu da eserin edebî değerine değer katan taraf…

Romanı gerçekçi kılan en önemli unsur ise, Zorlutuna'nın pek çok kişinin gitmemek için istifayı göze aldığı yerlerde yıllarca kalıp yöre halkının dertlerine ortak olmuş, yurdun dört köşesini karış karış teneffüs etmiş bir öğretmen olması.

Halide Nusret, Trablusgarp Harbi'ni, 31 Mart Vak'ası'nı, Birinci Cihan Harbi'ni, Cumhuriyet yıllarını ve sonrasında Türk modernleşmesinin en sancılı dönemlerini cesaret ve samimiyet çerçevesinde satırlara döküyor bu kitabında.

Yazarın kendi hayatından izler taşıyan bu eserde, bir yaşam öyküsünü okurken, aynı zamanda bir devrin tarihine de tanıklık edeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786051141312
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ali Osman Sarı 
29 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir öğretmen hikayesi ve Osmanlı bakiyesi bir öğretmenin yeni Türkiye Cumhuriyetine fedakarlıkları bir arada verilmiş. Aynı zaman da idareci olan babasının doğudan batıya şahsi tekamüllerini nasıl şekillendirdiği hoş bir dille anlatılmış.