Kulluk Kitabı

9,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
609 gösterim
Bir asır önce tespit ettiği problemler ve getirdiği çözümlerle günümüz meselelerine ışık tutan bir tefekkür insanıdır Muhammed İkbal. Bu manada asrının adamı değildir. Genelde tüm insanlığa, özelde yabancı esareti altındaki Hint Müslümanlarına hitap ederken imanının bütün kudreti, aşkının bütün heyecanı ile feryat eder… Etrafındaki insanların duygu ve düşünceleri onda yoktur. O sadece "gönül" denilen mukaddes cevhere sahip olmakla yetinir. Mal, mülk, dünya emelleri ona yabancıdır.

Davası bugün de tüm insanlığa İslam'ın hür, asil ve kahraman ruhunu aşılamak olan İkbal'in Kulluk Kitabı, Hicaz Armağanı, Yeni Gülşen-i Râz, Kulluk Kitabı ve Musa Vuruşu isimli eserlerinden oluşuyor. İkbal, Hicaz Armağanı'nda, bir deve üzerinde duygu ve düşünceleriyle baş başa hayalen hacca giderken çeşitli mevzuları kaleme aldığı dörder mısralık kıt'alara yer verir.

Yeni Gülşen-i Râz, İkbal'in gönül suallerine gönülden cevap veren bir şaheserdir. Kulluk Kitabı'nda, İkbal'in 1959 yılında Hilal Mecmuası'nda yayınladığı bazı yazılarına yer verilmiştir.

Musa Vuruşu, İkbal'in hayatında yayınlanan son Urduca şiir mecmuasıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786050816549
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Muhammed İkbal yine tavsiye üzere okuduğum bir yazar. Kendine has üslubu alışılmışın ötesinde. Kitaptan kendime bir çok şey katsam da hala eksik bir şeyler varmış gibime geliyor. Belki de üslup farklılığı yüzünden bir eserini daha okursam daha da anlayabilirim yazarı.

"Dilinle istediğin kadar kelime-i tevhidi zikret, ne fayda?
Eğer gönlün ve görüşün müslüman değilse bu sözlerin hiçbir değeri yoktur."
-Muhammed İkbal

Bu alıntıyı tekrar paylaşmadan edemedim.

Kitaptan 33 Alıntı

Bilgili insan, kelimelerin büklümlerine takılıp kalmaz. Dalgıcın maksadı inci elde etmektir, sedef değil.

Kulluk Kitabı, Muhammed İkbalKulluk Kitabı, Muhammed İkbal

Ey kızcağızım! Bu süslenmeleri bırak, kafirlikler müslümanlığa yakışmaz. Allah'ın verdiği güzelliğe gönül bağlama, bir bakışla gönüller yağma etmeyi öğren.

Kulluk Kitabı, Muhammed İkbalKulluk Kitabı, Muhammed İkbal

Allah'tan gayrısına gönül vermeyen acizlere kudret ihsan et. Müslüman evlatlarına benim canımı aydınlatan o ateşten nasip et.

Kulluk Kitabı, Muhammed İkbalKulluk Kitabı, Muhammed İkbal

Dilinle istediğin kadar kelime-i tevhidi zikret, ne fayda?
Eğer gönlün ve görüşün müslüman değilse bu sözlerin hiçbir değeri yoktur.

Kulluk Kitabı, Muhammed İkbalKulluk Kitabı, Muhammed İkbal

Yüzünün çizgilerini iyi oku. Yarının kaderini (kaderinin nabzını) eline al! Benim gibi Kâbe çöllerine düş ki, orada kendinin ne uçsuz bucaksız bir varlık olduğunu göresin.

Kulluk Kitabı, Muhammed İkbalKulluk Kitabı, Muhammed İkbal
4 /