Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur, İncil)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.355
Gösterim
Adı:
Kutsal Kitap
Yazar:
Alt başlık:
Tevrat, Zebur, İncil
Baskı tarihi:
Haziran 2009
Sayfa sayısı:
1376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754620696
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Yaşam Yayınları
Kutsal Kitap Eski ve Yeni Antlaşma olmak üzere iki kısımdan oluşur. Eski Antlaşma Yahudiler'in kutsal kitabıdır, İbranice ve Aramice olarak yazılmıştır. Üç bölüme ayrılır: 1) Yasa Kitapları (Musa'nın 5 kitabı olarak da bilinir), 2) Peygamberlikler ve tarihsel kitaplar, 3) Mezmurlar, şiirsel ve düz metinler. Eski ve Yeni Antlaşma Hıristiyanlar'ın kabul ettiği kutsal yazılardır.
(Önsöz'den)
1376 syf.
·Puan vermedi
Tevrat,Zebur,İncil... Sadece meraktan okudum. Bilgim olsun,vasıl olayım içindekilere diye.. Çok az yerinde duygu durum değişiklikleri oldu. Belki gerçekten su katılmamış kısımlarıydi,gerçekten Allah'tan gelenlerdi..Belki öyle hissetmek istedim,bilemiyorum. Ama bazı şeylere vakıf olmak için okumak gerek,diye düşünüyorum. Kur'an'in Türkçesini Edip Yüksel(2 kere),İhsan Eliaçık (1kere), Yaşar Nuri (3kere),Sadık Türkmen (1kere),Elmalili Hamdi(1kere) ve bikac mealciden de okudum.Bunlar kutuphanemde olanlar... Her gece okumaya çalışıyorum. Bir psikologla sohbet eder gibi.. Kutsal Kitap'ta da kutsal olan şeyler gerçekten var,yada olmalı..;) Bir yaratıcı var mi,yok mu bilmiyoruz. Birkaç iyi adam var, diyor. Surda,ışığa bakın,diyor.. Gidenler donmedigine göre kesin bilgi değil,yaymaya gerek yok..;) Ama bu dünya kendi kendine var olmadiysa,bir yaratıcı mutlaka var,olmalı..Olabilmeli...

Bu kitapta en çok ilgimi çeken bölüm Eyüp kissasiydi. Eyüp peygamber ailesi ve hastalıkla imtihan edilen bir insan. Tanrı'siyla da öyle çekişme halinde ki.. Sürekli şikayet ediyor, kusuyor,bir çıkış yolu diliyor. Ama aman hemen gelmiyor tabi..;) "Kıtlıkta õlümden,savaşta kılıçtan seni O koruyacak.Kamcilayan dillerden uzak kalacak,yıkım gelince korkmayacaksin."diyor Rab. Ve barisiyorlar. Benim Tanri'm da Eyüp peygamberin tanrısı gibi.. Sürekli kavga ediyoruz. Kusuyorum,ama O beni her defasında bağrına basıyor. Kutsal Kitap' ta çok ilginç kıssa ve hikayeler var. En doğrusunu -varsa-evrenlerin Rabbi bilir... İyi okumalar...
1376 syf.
·Puan vermedi
Tahmin edilebilir sebeplerden ötürü kitap hakkındaki şahsi görüşlerimi belirtmekten kaçınacağım. Kitapla ilgili diyebileceğim tek şey her görüş ve inançtan kişinin insanlık tarihine yön vermiş bu kitabı mutlaka okuması gerektiğidir.
İncil çok hoşuma gitti. O kadar hümanistik cümleler var ki... Sanki Haçlı Seferlerini yapan Hristiyanlar değil. Kuran'a bu kadar yakın olması beni çok şaşırttı. Hâtta Kuran'dan daha ayrıntılı bilgi vermesi daha da şaşırtıcı.
1376 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Okuyucuya Tevrat, Zebur ve Incil öğretilerini, anlatıyor bu kitap. Tevrat, katı kuralların olduğu bir kitap. Akla uygun değil. Mayasız ekmek günü: bir hafta maya evden çıkarılacak ve mayalı hiçbir şey yenmeyecek. Uymayanlar ülkeden kovulacak, Mısır' da yaşayacak. Başka ülkenin kurallarina göre yaşamı devam ettirmek ne kadar zor. Zebur'un bir bölümünde de bahsedilmiş. 7.ayin 15.gunu mayasız ekmek bayramı kutlanıyor. Zebur kitabının ilk bölümleri akla uygun geliyor, sonraki bölümlerde akla uygunluk yok. Zina; karısı tarafından 1.kez aldatılan erkek 1 hafta yatağını ayırıyor, aldatmaya devam ediyorsa dövün yazılmış. Kuran-i Kerim'in bir bölümünde de bahsedilmiş. Boşayın, sonra herkes kendi yoluna. Dövmek nedir? Incil; diğer iki kitaba göre kurallari daha yumuşak. Akla yatkın. Kurban 1. Ve 2. Gün et yiyebilirsiniz. 3. Gün kirli sayılıyor yasak. En akla uygun kitap Kuran-i Kerim. Ve son kitap. Bu üç kitaptan bahsediliyor kur-an kerim de. Okuyun, irdeleyin. Onun için merak ettim okudum. Baya uzun zaman oldu okuyalı kuran-i kerim ı. Bir kere de okumam lazım.
İnsanların nankör olduklarını okuduğumuzda anlıyoruz kendi menfaatleri doğrultusunda hakk emirlerini değiştirebilecek seviye deki Yahudiler bize ne kadar nankör ve güvenilmez olduklarını apaçık ortaya koymuşlardır aynı zihniyeti Hristiyanlar devir almışlardır. Din pazarlama ve para kazanma aracı olarak kullanılmış olduğunu okuduğumuzda anlıyoruz.Lut peygamber kısmını okuduğumda utanç verici şekilde değiştirildiği insan elinin değdiği ne kadarda belli oluyor...
1605 syf.
·106 günde·Beğendi·6/10
Kuran-ı Kerimi ve incili daha önce okumuştum,kutsal kitaba yeni başladım.Diğer tüm kutsal kitaplar gibi yavaş yavaş özümsenerek okunması gereken bir kitap,ilerleyen zamanda karşılaştırmalı bir inceleme yayınlayabilirim.
1376 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap hakkında yoruma gerek yok. Yüce Rab Allah'a bağlı, samimi ve alçakgönüllü kişilerin, kimsenin etkisi altında kalmadan, sadece Allah'a olan duaları ve yalvarışları ile sadece ondan ilim isteyerek okuması gerekli bir kitap olduğu gayet açık. Kur'an'ı sırasına göre bu kitaptan sonra okursanız, Kur'an'da Rabbimizin kitap ehline neye dayanarak seslendiğini daha iyi kavrayabilirsiniz.
Savaşta kılıçtan,kitlikta açlıktan seni O koruyacak. Kamcilayan dillerden uzak kalacak,yıkım gelince korkmayacaksin.
Yoksul ama bilge bir genç artık öğüt almayı bilmeyen kocamış akılsız kraldan iyidir.
Lev.18: 20 Komşunun karısıyla cinsel ilişki kurarak kendini kirletmeyeceksin.

Lev.18: 22 Kadınla yatar gibi bir erkekle yatma. Bu iğrençtir.

Lev.18: 23 Bir hayvanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Kendini kirletmiş olursun. Kadınlar cinsel ilişki kurmak amacıyla bir hayvana yaklaşmayacak. Sapıklıktır bu.

Lev.18: 24 "Bu davranışların hiçbiriyle kendinizi kirletmeyin. Çünkü önünüzden kovacağım uluslar böyle kirlendiler.

Lev.18: 25 Onların yüzünden ülke bile kirlendi. Günahından ötürü ülkeyi cezalandırdım. Ülke, üzerinde yaşayan halkı kusuyor.
Anonim
Sayfa 121 - Yeni Yaşam Yayınları
Gençsin diye seni kimse küçümsemesin.
Konuşmada, davranışta, sevgide, imanda, paklıkta imanlılara örnek ol.
Tanrının topluluğunda nasıl davranmak gerektiğini bilesin diye sana bunları yazıyorum. Kuşkusuz Tanrı yolunun sırrı büyüktür.

O, bedende görüldü
Ruhca doğrulandı
Meleklerce görüldü
Uluslara tanıtıldı
Dünyada Ona iman edildi
Yücelik içind e yukarı alındı.
- yeni antlasma incil

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kutsal Kitap
Yazar:
Alt başlık:
Tevrat, Zebur, İncil
Baskı tarihi:
Haziran 2009
Sayfa sayısı:
1376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754620696
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Yaşam Yayınları
Kutsal Kitap Eski ve Yeni Antlaşma olmak üzere iki kısımdan oluşur. Eski Antlaşma Yahudiler'in kutsal kitabıdır, İbranice ve Aramice olarak yazılmıştır. Üç bölüme ayrılır: 1) Yasa Kitapları (Musa'nın 5 kitabı olarak da bilinir), 2) Peygamberlikler ve tarihsel kitaplar, 3) Mezmurlar, şiirsel ve düz metinler. Eski ve Yeni Antlaşma Hıristiyanlar'ın kabul ettiği kutsal yazılardır.
(Önsöz'den)

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Enes Üç
  • Kerim Yavşan
  • Ali Ateş
  • Şüheda Yoldaş
  • Serhan Saraçoğlu
  • alen giregoz
  • Savaş Symz
  • Nehrizin
  • Mahmut Kerim
  • Üsame Sarıtaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.3 (9)
9
%0
8
%14.3 (2)
7
%0
6
%7.1 (1)
5
%7.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%7.1 (1)
1
%0