Ledün İlmi

7,9/10  (8 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
983 gösterim
İslam Tasavvufu’na göre görünmez anlaşılmaz yani akıl ve beş duyu ile algılanamaz âleme gayb âlemi denir. Gayb, görülenin zıttıdır ve gayb görülenden üstündür. Eskiler buna “Ledün İlmi” ismini vermişlerdi. Şimdi ise “Kendinde Öğretim” diyoruz. Bu içsel bâtıni bir yolculuktur. Bu yolculuğu yazarımız kitabında şöyle tanımlamıştır: “Batında derin ol, derinleş ki, zahirde genişleyebilesin. Gayb âleminde derinleş ki, görüneninde yol alabilesin. Gizlinde derinleş ki, bedenindeki dünyadan, hakikat dünyasına doğabilesin. Ledün İlmi sende zuhur etsin, açığa çıksın, kendini meydana vursun. Yoksa zahirilikte boğulursun.” Hayy’di... Konuşanın, konuştuğunu yazdıkları gibi, susanın susduğu da kayıt altındadır. Esas susanların konuşmalarını duyma zamanı geldi. Kulak verelim. Hayy’di.. Gece gündüze, gündüz de geceye asla kavuşamaz, aralarında hep alaca karanlık vardır. Birinden diğerine geçebilmek, o “alacaya” uğramadan olmaz. Bu dünya için de insan için de öyledir. Gecenin karanlığından, kim, hemen gündüzün aydınlığına geçmiş ki? Bir adım daha at. Hayy’di.. Herkes kendi hazine sandığının üzerinde oturmakta. Ve kilidin anahtarı da, yine kendi eline verilmiştir. Eğer ki o kapakları açarsa, bir sağanak geliyor onlara, bu sağanak uyanışa sebeptir. Hazır mısın kendi hazinende neler var bir göz atmaya? Hayy’di.. Erbabı sensin. Esbabı benim. Sen bana Ayn’a, ben sana Ayn’a. Kanatların uçacak hâle geldi, onları Şems Güneşi’nde parlat ve hazırda tut. Yine bir “Yeni”ye doğru uçacaksın. Gönül Dostluğu’na. Hayy’di.
Nurhan Işkın 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap İslam Tasavvufu üzerine yazılmış ve beş duyumuz ile değil kalbimiz ile alacağımız mesajların geldiği gayb alemi olan Ledün İlmi anlatıyor. Yüreğinizde ki sevgiyi, hissiyatı,rüya yolu ile alınan mesajların insan üzerinde ne gibi tezahürlere yol açabileceği ile ilgili notlara yer verilmiş...

Tasavvufta ki Aşk halinin Hayy (esması) ile birleşince gayb alemine açılan yürek kapısını keşfettmeyi, Yaradan'ın kuluna şah damarından yakınım derken, insanın onu göksel bir mekanda nasıl aradığını konu alan bu eser, bilinmeyen alemleri keşfedebileceğimizi anlatan ve yazarın kendi içsel yaşamında ulaştığı gayb bilgileri paylaşmasını anlatıyor...

Bedenden ruha köprü olmak, ruh dan da bedene köprü olup bir olabilme halinin örneklerin verildiği eserin dili sade ve akıcı...

Zihnimizin kabul ettiği fakat ruhumuzun rahatsız olduğu dayatmaların insanın hala kendini keşfetmesine engel olduğu ve bu keşfi yapabilecek gücün insanın içinde; kalbinde ve sevgisinde olduğu hatırlatan ilginç bir eser olmuş....

Serdar Selçuk 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Maalesef bu kitap benim için bir hayal kırıklığı oldu. Ledün ilmi ile ilgili yazarın kendi hayal dünyası ve düşüncelerinden öte bişey bulamadım. Çok büyük bir heyecanla başlayıp büyük bir hayal kırıklığı ile sonlanan bir kitap oldu benim için.

Abdullah Tüfek 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

Ledün ilmi hakkında bilgi edinmek için okuduğum bir kıtaptı. Fakat içeriği çok ağır ve bilgi değil, içsel duyguların paylaşıldığı bir eser olmuş.

Kitaptan 9 Alıntı

Nurhan Işkın 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özü sevin, insanların özünü sevin ve onlardan yansıyan sözleri sevin.

Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 30)Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 30)
Nurhan Işkın 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ledün İlmi, kitabi bir bilgi değildir. O ilme, ancak kalbinden gelecek yanıtlar ile sahip olabilirsin.

Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 175)Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 175)
Nurhan Işkın 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yola düşen ve yoldaş olanın bir sedası, alemlerin yönünü bile değiştirebilir. Yeter ki imanı, tam ola.

Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 16)Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 16)

Gece gündüze, gündüz de geceye asla kavuşamaz, aralarında hep alaca karanlık vardır. Birinden diğerine geçebilmek, o "alacaya" uğramadan olmaz. Bu dünya için de insan için de öyledir. Gecenin karanlığından, kim, hemen gündüzün aydınlığına geçmiş ki? Bir adım daha at. Hayy'di..

Ledün İlmi, Kevser YeşiltaşLedün İlmi, Kevser Yeşiltaş

"Dünyada gercekten iyi bir seyler yapanlar yüreginden gelenleri savuranlar degil,onlari degerlendirenler ve guvenenlerdir."

Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 72 - Sinir otesi)Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 72 - Sinir otesi)

Her kuş ayrı bir cins. Ayrı bir güzellik. Papagan olmaktan öte. Her kuşun kalbinde AYN , her kuşta tecelli eden ANKA olarak var olmak ne güzel.

Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 51 - Sinir otesi)Ledün İlmi, Kevser Yeşiltaş (Sayfa 51 - Sinir otesi)