Leyl Aşkın Karanlık Yüzü

8,2/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
461 gösterim
Biz de onu en zoruna hazırlarız." Leyl Suresi 10. Ayet

Şairler de pek uyumaz. Onlar da çoğunlukla gece çalışır; tıpkı katiller gibi. Aradaki fark, iş başındayken yorulan bir şairin uykuya dalma özgürlüğü varken, katilin böyle bir özgürlüğünün olmamasıdır. Katil, gecenin çökmesini ve rüzgârın esmesini bekler. Herkes uykuya daldıktan sonra silahını temizler, planını gözden geçirir.

Yazacağı bir mısra yoktur onun, değiştireceği bir yazgı vardır. Oysa bir yazgıyı silahıyla değiştirmeye niyetlenmiş bir katilin yazgısı, birkaç mısrayla değişebilir birden. Çünkü şiir bazen, silahtan daha öldürücüdür. Ve aşk, insanı sınamak için ona Tanrı tarafından verilen karşı konulamaz duyguların en güçlü olanıdır. İnsanı şair de yapar, katil de.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  9786055395155
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Yaso'nunkitapları 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum anlatım dilini akıcı bulduğum ,betimlemelerin içinde kaybolduğum harika bir kitaptı Leyl .Jale Demirdöğen'in ilk okuduğum kitabıydı ve okumakta geç kaldığımı düşündüğüm bir yazar olarak hemen harekete geçtim ." Hayal "ve "Kan Ağacı" kitaplarını sipariş verdim bile

Kitabın konusuna baktığınızda basit bir kurgu fakat yazar öyle güzel anlatmış ki okumuyor adeta yaşıyorsunuz hikayeyi .İstanbul ve Cunda adası aradında geçen bir garip öykü .Şiir'e aşık bir şair Rauf Karaatlı, her yazdığı dize onun hayatından bir kesit...şaire aşık bir kadın Mitsa , onun hayati ise bu dizeleri çözmeye adanmış .İkiside evli farklı hayatlara mahküm olmuş iki insan .Hayat onları şiir dizelerinde birleştirip aşk cennetine atmış ...eşleri ve çocukları ise bu aşka tanıklık ettikce kin , öfke, nefret etraflarına gölge gibi düşer .Yıllarca süren bu aşkın en madurları ise Mitsa'nın kızı Gece Rauf'un oğlu Rüzgar oluyor .Gece annesinin sevgisinden mahrum büyüyor Rüzgar ise babasının ilgisinden . Sonrası ise sırlarla dolu gizemlerle yüklü koskoca bir ada kalır geriye . Cunda adasına çalınan çocukluklarının gençliklerinin mahrum kaldıkları sevginin intikamını almaya gelen iki genç bedelini çok acı ödüyor .

Kitapta betimlemeler uzun fakat her satırı buram buram edebiyat buram buram kalite kokan cümlelerle bezeli .İçindeki şiirler ayrı güzel .Anlatım enfes velhasıl ben kitaba bayıldım .İlk sayfadan son sayfaya kadar merakla okudum .

"Biz de onu en zoruna hazırlarız." Leyl Suresi 10. Ayet

Şairler de pek uyumaz. Onlar da çoğunlukla gece çalışır; tıpkı katiller gibi. Aradaki fark, iş başındayken yorulan bir şairin uykuya dalma özgürlüğü varken, katilin böyle bir özgürlüğünün olmamasıdır. Katil, gecenin çökmesini ve rüzgârın esmesini bekler. Herkes uykuya daldıktan sonra silahını temizler, planını gözden geçirir.

Beyzanur Parlak 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 58 günde · 5/10 puan

Anlatımı bana çok fazla betimleyici geldi ve yer yer sıkıldığımı hissettim. Ancak yarısından sonra akıcı bir hale geldiğini söyleyebilirim. Bölümlerin içine yerleştirilen şiirler güzel. Kitabı biraz daha okunabilir hale getiren o şiirler ve duygusal yazılardı sanırım. Muhteşem bir kitap değil. Ama berbatta değil. Vakit geçirmek için okunabilecek bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

“Mutsuz bir kadın için komşu düğününün dans pisti, yangın yeridir. Kalkmak istemez, kaçmak istersin… Dans başlamış da kalkmışsan mecbur; kaçmak kâr etmez artık, yanmak istersin.”

Leyl, Jale DemirdöğenLeyl, Jale Demirdöğen
Hayri ÖZDEMİR 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Gece'min dudaklarını parlatmak istiyorsan eğer
Yağmur dökmelisin taşa
Tanrı ruj kullanmaz sevgilim."

Leyl, Jale Demirdöğen (Sayfa 199)Leyl, Jale Demirdöğen (Sayfa 199)