Meraklılar

6,5/10  (2 Oy) · 
21 okunma  · 
4 beğeni  · 
763 gösterim
Martı ve Hipnozcu'nun yazarından Türkçe'de daha önce yayınlanmamış bir başyapıt...

Oz Krallığı'nı çocukken gezdim, on dört kitabın hepsini okudum. Karakterlere ve maceraların geçtiği efsunlu ülkelere âşık oldum.
"Gerçek mi anne? Oz gerçek mi?"

Bütün anneler gibi yanıtlardı, bazen o tek cümle bir ömür sürerdi: "Yazarın zihninde gerçekti, şimdi de senin zihninde gerçek."

O zamanlar zihnimdekileri nasıl soracağımı bilemediğimden, sonraki yarım yüzyılı sorularımı netleştirmeye çalışarak geçirdim: Eğer Oz zihnimdeyse, ona zarar verebilirler mi?
Dünya da mı zihnimizde?

Ya kendimizle ilgili gördüklerimiz, sadece düşüncelerimizin bir yansımasıysa?

Düşüncemizi değiştirmeye karar verdiğimizde dışarıya ne yansır?

İçinde kötülük, savaş ve suç barındırmayan yeni bir kültür filizlenirse diye düşündüm bulunduğum yerden ayrılırken, ne olur?

Yıkmak için boşa harcadığımız bunca enerjiyle neler yapılırdı?

En karanlık yanlışları değil de en yüce doğruları seçtiğimiz bir dünyada yaşamak nasıl bir his olurdu, sürekli birbirimizi aşağı çekmek yerine yüceltmeye çalışsaydık?

Böyle bir uygarlık nasıl başlar, nereye gider?

Böylece Meraklılar doğdu, tek bir kişinin bir hareketiyle yön değiştiren lanetli bir uygarlığın hikâyesi.
-Richard Bach-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  471
 • ISBN:
  9789756006764
 • Çeviri:
  Aslı Esen Arslan
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Döngüsel 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Richard Bach kitaplarına tekrar göz atarken, onları ikinci bir kez okuma isteği uyandı. Hipnozcu ve Martı’yı okurken beğenmekten öte onları benimsediğimi farketmiş, Meraklılar da ise bu fikir iyi oturmuştu. Hani “çok güzel” lafından öte, içime işlemiş bu yazarın kitapları. Martı’da özgürlük, Hipnozcu’da bilinç ve uyanış, Meraklılar’da ise kahramanlarımız dağ gelincikleri olmasına rağmen insanlık mükemmel bir şekilde anlatıldığını görüyoruz.

Meraklılar’da insanlar kadar ileri bir medeniyette yaşayan dokuz dağ gelinciğinin hayat serüveni anlatılıyor. Dağ gelinciklerinin dünyamıza nereden geldiklerini bulacak kadar iyi bir dedektif olan Shamrock; birbirlerine deliler gibi aşık, evli, biri çocuk kitapları yazarı, diğeri ise aşk kitapları yazarı Budgeron ve Danielle; yine birbirlerine deli gibi aşık çiftçi Monty ve Hollywood yıldızı Cheyenne; iki pilot, Stormy ve Strobe; sahil güvenlikte kurtarma gemisi kaptanı Bethany, Richard Bach’ın tipik akıcı üslubu ile kendine bağlıyor.