Hipnozcu

7,0/10  (40 Oy) · 
110 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.112 gösterim
İnsanlık tarihinin en çok okunan kitaplarından MARTInın yazarı RICHARD BACHtan kışkırtıcı sorularla örülü, sarsıcı bir roman.
Neden buradayız ve nereye gidiyoruz?
İnsanlığın gerçek doğası uzay ve zamanla mı çevrili?
Yoksa yanılsamalarla dolu bir dünyada mı yaşıyoruz?
Peki, bir gün bu yanılsamaları gerçeklik olarak kabul etmekten vazgeçersek ne olur?
Sınırlarınızı zorlayacak kadar cesur musunuz?
En karmaşık konuları bile kristal berraklığına taşıyan Richard Bach, Martıdan yıllar sonra Hipnozcuyla dehasını bir kez daha gösteriyor. Bilince, farkındalığa ve kendini tanımaya dair bu etkileyici romanda, kendi iç yolculuğunuza çıkacak ve serüvenin sonunda her düşüncenizin ve sözünüzün çok daha derin anlamı ve önemi olduğunu fark edeceksiniz.
RICHARD BACHIN REHBERLİĞİNDE HİPNOTİZE OLACAĞINIZ SAATLERE HAZIR OLUN.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789756006344
 • Orijinal Adı:
  Hipnotize Maria
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Semih 
 26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Richard Bach'ın Martı Jonathan Livingston adlı meşhur kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı. Konu olarak her iki kitap birbirinden farklılık arz etse de yazarın uçmaya olan tutkusunu bu eserinde de görebiliyoruz.

Martı Jonathan Livingston'ı okuyan okurlar yazarın uçmaya, kuşlara ve gökyüzüne olan derin tutkusunu mutlaka hissetmiştir. Ben bu kitabı okurken de aynı tutkuyu hissettim. Sonuçta, hipnozcu kitabının ana karakteri olan Jamie Forbes bir pilottur ve kitabın ana konusu Jamie Forbes'un havada bir başkasını hipnotize etmesiyle başlar.

Kitapta, hayat, zaman, mekan, kısacası etrafımızdaki bütün gerçekliğin, aslında, doğduğumuz andan itibaren maruz kaldığımız milyarlarca küçük önerme (hipnoz seansı) sonucunda beynimizde oluşan yanılgılardan ibaret olduğu önermesinde bulunuluyor. Bana kalırsa, bilimsel veya doğa üstü bilgiler vermeye çalışılırken kitap sıcaklığını yitiriyor. Martı kitabının sıcaklığını ve içtenliğini bu kitapta maalesef bulamadım.

Uçmaya, uçaklara ve hipnoza ilgisi olan okurların okuması gereken; fakat büyük beklentiler taşımadan bitirmesi gereken bir kitap.

Elif Dülger 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yıllar önce Martı'yı okurken aldığım keyif ve yeniden Richard Bach okuyacak olmanın heyecanıyla başladım kitaba. Bazı teknik konularla, bilimsel olmaya çalışan açıklamalarla ana mevzuyu biraz harcamış olsa da, hatta bir kaç kez tekrara gitmiş olsa da, anlatım dili sayesinde kendini okutuyor. Martı gibi bir başucu kitabı tabii ki olamaz; illa okuyun, mükemmel, kesinlikle buna değer de diyemem; ama okunabilir.

Beyza 
 10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yaklaşık 4 ay önce yolculukta okumaya başlamıştım ve içinde öyküden daha çok şey olduğunu, sayfaları anlamadan geçmeye başladığımı fark edince ertelemiştim. Bu okumamda da %100 verim alamadım. Cümle yapısı zorlanmış, bazen de havada kalan kısımları zihnimde bir yere oturtamadım.
Ana "hipnozculuk" fikri oldukça ilginç görünse de bağlandığı "olumlu düşün olumlu olsun" olayı yeterince tatmin etmedi.
Jamie Forbes adında bir uçuş eğitmeninin Dee Hallock isimli kadınla karşılaşmasıyla değişen düşünce dünyasını konu alan, kişisel gelişim kitabının öyküleştirilmiş şekli tadında ince bir kitap.

Lacivert Ψ 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Açıkçası aman aman bir kitap değildi, hele ki ünlü kitabı Martı Jonathan Livingston ile karşılaştırınca. Gene de sürükleyici, sıkıcılıktan uzak ve okunası bir kitaptı. Mesajı fazla naif olsa da, değerdi.

Sevomberkom 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hipnozcu,okuduğum bilgi ve düşünce becerimi değiştiren sayılı kitaplardan.Okurken fazlasıyla keyif aldığımı söylemeliyim ve yazarın inanç duygusu üzerine söylediklerine bizzat tanıklık ettiğimi söylemeliyim.Okunması ve üzerine bolca düşünülmesi gereken bir kitap.Yolculukta ya da dikkatsizce okunursa verilmek istenen mesajın alınamayacağı bir kitap.Tavsiyem evinizde boş vakitlerinizde okumanız yönünde,keyifli okumalar dilerim.

instagrmkahvecisi 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Bir kitabi cok nadir olarak kapagina ya da arka sozune takilmadan alirim. Iste bu kitap onlardan bir tanesidir. Martinin yazari olmasi benim icin yeterli bir gerekceydi.Hayatta tesadüfler yoktur. Bilincli ya da bilincsizce onlari biz seceriz. Kisaca bunu vurguluyor. Kisisel gelisim,farkindalik ve kendini tanimaya dair birseyler bulabileceginiz inanclarinizi sinirlandirmamaniz gerektigini anlatan bir kitap.

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Richard Bach ne yazsa okurum ,insanı olsam da yine yanıltmayan eserlerinden .Özellikle kitap okuma alışkanlığı edinmekte zorlanan gençlere illa ki önerdiğim kitaplardan.Bunun yanında yüreğin gücünü anlatan her zamanki umut dolu Richard Bach elbette.İyi ki de yazmış:)

Muharrem Armağan 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap hipnozla ilgili okuduğum 2. kitap yer yer ufkunuzu genişletse ve farklı konulara değinse de bunun yerine Bir hipnoz macerası adlı kitabı tavsiye ederim.

Ecem Payzın 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tek solukta çok rahat okunabilecek türden bir kitap. Baktığımızda gayet kısa da bir kitap. Sonu beklemedigim bir sekilde bitmisti belki düşündüğümüzde evet olabilirligi olan bir sondu fakat ben daha klasik şeyler beklemistim. O açıdan beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kitapta çok fazla yazım yanlışı var ve bunlar okurun dikkatini dağıtabiliyor, okumak zorlaşıyor. Ayrıca karakterin ismi bir iki yerde yanlış yazılmış.Belki elimdeki baskısı öyleydi, daha sonra düzeltilmiştir.

Kitaptan 24 Alıntı

Semih 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Duvarlar sizin aklınızda. Yapacağınıza inanırsanız yürüyüp içlerinden geçebilirsiniz.

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 27 - Aprıl Yayıncılık)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 27 - Aprıl Yayıncılık)
Elif Dülger 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yoksulluk, yalnızlık, hastalık, savaş, kaza, ölüm. Bunların her biri terörist. Her biri korkmamayı seçtiğimiz anda güçsüz.

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 84 - April Yayınları, 7. Baskı)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 84 - April Yayınları, 7. Baskı)
Beyza 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Birçok insan sırf aptal gibi görünmek istemediği için, zaman onu öldürene dek onun zamanı öldürmesi gerektiğine inanan bir bedene mahkum olduğu önermesini kabulleniyor. Ama öyle değiller. Aceleye gerek yok. Öldüğün zaman bir ruh olduğunu kanıtlayacaksın.

Hipnozcu, Richard BachHipnozcu, Richard Bach
Elif Dülger 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yukarıdan bakıldığında hayatlarımız, önermeleri değerlendirmemizle ortaya çıkan ve etrafımızı sarmış görünümlerin gerçek mi, yoksa sahte mi olduğuna dayalı kabullenmelerimizden filizlenen çiceklerin boy verdiği, uçsuz bucaksız bir yan olaylar tarlasıdır.

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 94 - April Yayınları, 7. Baskı)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 94 - April Yayınları, 7. Baskı)

Görmediği duvarların üzerine bastığına, onu tutsak ettiğine, yiyecekten, sudan, havadan yoksun kaldığına inanacak kadar hipnoza gömülmüş bir insanı nasıl kurtarabilirsin? O insana kim ulaşıp da etrafındaki duvarların hayal olduğunu söyleyebilir, onu buna kim inandırabilirdi?

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 37 - April)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 37 - April)
elif kuzlu 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Düşüncelerimizde ne barındırırsak deneyimlerimizde onu yaşarız."

Hipnozcu, Richard BachHipnozcu, Richard Bach
Şeyda 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hipnoz görselleştirmedir:güçlendirici yüklemesiyle desteklenmiş Çekim Yasası'dır.Hipnotize edildiğimiz zaman zihnimizde er ya da geç değil , hemen o anda girmesine izin verdiğimiz önermeleri görür,işitir,tadar,koklar, temasla algılarız.

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 91)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 91)
elif kuzlu 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ya gerçekte var olmayan zincirlere bağlandığımıza inanıyorsak?Ve çevremizdeki dünya inandıklarımızı yansıtan mükemmel bir aynaysa?"

Hipnozcu, Richard BachHipnozcu, Richard Bach
Beyza 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Kalıcı şekilde görselleştirdiğimiz her şey, düşüncelerimizde sabitleştirdiğimiz her şey, er ya da geç deneyimlerimizde gerçeklik bulacaktır

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 108)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 108)
Elif Dülger 
26 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kuralları izlemezsen, oynamana izin verilmez.

Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 64 - April Yayınları, 7. Baskı)Hipnozcu, Richard Bach (Sayfa 64 - April Yayınları, 7. Baskı)
3 /