Modern Ortadoğu Tarihi

9,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
634 gösterim
Alanının başlıca referans çalışmalarından biri olan "Modern Ortadoğu Tarihi", yazarının öncelikle öğrencileri ve bu konuda daha Önce ayrıntılı bilgi sahibi olmayan genel okurları gözeterek hazırladığı yetkin bir tarih çalışmasıdır.
Cleveland bu doğrultuda, okuru 7. yüzyılda İslamiyet'in doğuşuyla gelişen serüveniyle tanıştırdıktan sonra, son iki yüzyılın derin ve genellikle dramatik nitelikteki dönüşümlerine odaklanır. Siyasal tarih ekseninde bir çerçeve oluşturduktan sonra da, geniş bir yelpazede ortaya koyduğu toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri, bütün Ortadoğu hikâyesinde birleştiren tek bir anlatıda yoğunlaştırır. (Ayrıca bu çeviriye esas alınan özgün kitabın üçüncü basımına, 11 Eylül'deki El -Kaide saldırılarıyla ABD'nin Irak işgalinin ilk aşamalarının -uzman bir tarihçi perspektifiyle- eleştirel gözle değerlendirilmesinin yer aldığı bir sonsöz bölümü eklenmiştir.)

Dolayısıyla VVüliam L. Cleveland'ın tarih disiplininin köşe taşlarından birini oluşturan bu devasa çalışması, Osmanlı İmparatorluğumda ve Mısır'da gerçekleştirilen reformlardan Batı emperyalizminin egemenliğine, İran Devrimi'ne ve Körfez Savaşı'na uzanan Ortadoğu'nun modern tarihine kapsamlı bir bakıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9786051030043
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
RESUL 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 20 günde

Osmanlı İmparatorluğu'nda ve Mısır'da gerçekleştirilen reformlardan Batı emperyalizminin egemenliğine, İran Devrimi'ne ve Körfez Savaşı'na uzanan Ortadoğu'nun modern tarihine kapsamlı bir bakış sunan yetkin bir tarih çalışması.

Kitaptan 2 Alıntı

RESUL 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

İslamiyet, Bizans'ın Rum- Hristiyan toprakları ile İran-Zerdüşt bölgelerini dinsel temelli tek bir evrensel imparatorluk halinde birleştirmişti. Yeni İslamiyet inancı ile Ortadoğu'nun yerleşik gelenekleri arasındaki çatışmalar, köklü biçimiyle ve tartışmasız derecede İslami nitelik taşıyan ama aynı zamanda daha önceki yüzyıllar boyunca birikmiş pratikleri de özümsemiş yeni bir uygarlığın kurulmasına kadar varacaktı.

Modern Ortadoğu Tarihi, William L. ClevelandModern Ortadoğu Tarihi, William L. Cleveland
RESUL 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Ortadoğu bir bütün olarak ve içindeki devletler itibariyle daha önce de tarihinde sıkıntılı anlar yaşamıştır ve bunların hepsini atlatmayı başarmıştır.Şimdiki durum karşısında halkın hoşnutsuzluğu yaygınken ve bir tek dış güç (ABD) herkesi dışlayan ve istenmeyen bir hakimiyet kurmuşken, 21. yüzyılın bu ilk yılları bölgenin yakın geçmişiyle etkileşiminde yeni bir kritik anı temsil etmektedir. Bu, bir tereddüt izlenimi uyandıran , bölge boyunca çok kalabalık insan topluluklarının sıkıntıları karşısında pasif kalma ve kendilerini bu duruma sokan güçleri reddetme istekleri arasında bırakan bir etkileşimdir.Bu etkileşimde insan hangi yönü görürse görsün, gelecek on yılda Ortadoğu barış ve istikrarı adına belirli bir ihtiyat payı bırakmadan yakın geçmişi incelemek güçtür.

Modern Ortadoğu Tarihi, William L. Cleveland (Sayfa 588)Modern Ortadoğu Tarihi, William L. Cleveland (Sayfa 588)