Modernleşme Sürecinde Türban

5,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
500 gösterim
Türbanlı genç kızlarımız en büyük hakları olan eğitim özgürlüğünden mahrum bırakıldı.
"Kamusal alanda yasak!" gerekçesiyle diploma törenlerinden atıldılar.
Sürücü belgelerindeki resimleri kabul edilmedi.
Ya anneler!
Çocuklarının orduevlerindeki düğünlerine alınmadılar.
Üniversiteyi bitiren çocuklarının diploma törenlerine katılamadılar.
Resmî bayramlarda şeref tribünlerinden çıkarıldılar.
Neden?
Türban düşmanlığı ardında gizli gerçek gerekçeler neler?
25 yıllık sorular yumağı tel tel açılıyor, perdeler tek tek aralanıyor.
Gazeteci yazar Taha Akyol'un günlük polemiği aşan, 'analitik' nitelikteki yazıları, yorumları ve sunduğu çözüm yolları bu kitapta.
 
Zoncik 
 29 May 20:59 · Kitabı okudu · 1 günde · 2/10 puan

Taha akyol'un başörtüsü sorunu tartismalarinin hararetle sürdüğü ve dönemin başbakanı Erdoğan'in "velev ki siyasi simge olsun.." şeklindeki açıklamaları ile asıl ivmesini kazandığı süreç boyunca kaleme aldığı köşe yazılarından oluşan kitap, yeni bir şey söyleme iddiasından ziyade elestirel bir basortusu sorunu degerlendirmesi şeklinde yazılmıştır.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Taha Akyol'un kendi penceresinden İslam, modernleşme, türban, kadın, sermaye, liberalizm, Türkiye siyaseti gibi konulara baktığı,gazetesinde çıkmış olan köşe yazılarından derlediği, sağlam deliller getiren ve başörtüsünün gericilik değil bilakis çağdaşlık sembolü olduğunu anlattığı eseri. Farklı bir bakış açısı için okunmaya değer...

İslami açıdan değilde yazar kendi penceresinden türban serbestliğine açıklamalar getirmiş. Kitap yazarın gazeteye yazdığı yazılardan oluşuyor fakat içerik olarak oldukça güzel ve hızlı ilerliyor. Tam olarak ilk yüz sayfası adını verdiği konuyu incelesede diğer sayfalarda da yani devamında konunun çevresinde dolanıyor fakat ciddi anlamla okunması gereken bir kitap. Özellikle 2000 den sonrasını anlattığı kısımlar tabi daha öncesinden de bahsediliyor ve örnekler veriliyor. Üstelik yerli ve yabancı bazı yazarların kitaplarıda kaynak gösterilmiş okunmasında fayda var.