Mor Kaftanlı Selanik Bir Mübadele Romanı

6,5/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
640 gösterim
Yılmaz Karakoyunlu, Mor Kaftanlı Selanik'te Cumhuriyet tarihinin en önemli tarihsel ve toplumsal dönemeçlerinden olan "Mübadele" sırasında yaşanan insan hikâyelerini, olayın siyasi yönünü de ihmal etmeden anlatıyor.

Bir yandan Venizelos ve İsmet Paşa aracılığıyla Lozan Barış Antlaşması görüşmelerini izlerken, alınan kararlar yüzünden Türk ve Yunan topraklarının çeşitli bölgelerinde (İzmir, Mürefte, Şarköy; Selanik, Hanya, Resmo) yaşanan zorluklara, hüzne, dirence de tanık oluyoruz.

Yılmaz Karakoyunlu, kahramanlarına dönemin tarihsel, dinsel ve toplumsal koşullarında bakıyor. Asker, çiftçi, devlet adamı, diplomat ya da belediye başkanı, kim olurlarsa olsunlar, temelde bütün güçleri ve bütün zayıflıklarıyla "insan" olduklarını unutmadan, yaptıklarını yargılamak yerine anlamaya çalışarak ele alıyor onları. Böylece, bir "topyekûn savaş"tan sonra ikiye ayrılmış ve ayağa kalkmaya çabalayan iki toplumun üyelerini, eskiden kapı komşuları olan yeni düşmanları tanıyoruz. İnsanlığın elbette aşk da dahil bütün hallerini, hem de olanca şiddeti ve yoğunluğuyla bir kez daha görüyoruz. Bir film izler gibi hızlı ve zevkle, ama bir o kadar da derinden okuyoruz mübadillerin hüzünlerini.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9786050911534
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Birgül Alkan 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 3/10 puan

Yazarın ağdalı dili nedeniyle kitabı çok zor okudum. Yarım bırakmamak için kendimi çok zorladım. Okuduğum diğer mübadele romanlarıyla karşılaştırdığımda en kötüsü diyebilirim. Ne yazık ki tavsiye edemiyorum :(

Dili, yazım tarzı ağır geliyor, konudan konuya ya da karakterden karaktere atlayışları ise kafamı karıştırıyor. Zor anlıyorum yani okuyamıyorum Y. Karakoyunlu kitaplarını.