Salkım Hanımın Taneleri

6,3/10  (30 Oy) · 
117 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.220 gösterim
İkinci Dünya Savaşının buhranlı günlerini yaşayan İstanbul ve yerlerini Anadoludan gelenlere bırakan İstanbul zenginleri... Bu çalkantılı süreçte, Salkım Hanımın taneleri gibi dağılan aile ilişkileri... Varlık Vergisinin ağır yükünü sırtlayıp Haydarpaşa Garından Aşkaleye sürüklenen Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Türkler... Sürgün dönüşünde, Haydarpaşa İskelesinde, vapur bileti alabilmek için bir simitçi çocuktan borç para istemek zorunda kalan İbrahim Fuad Beylerin dramı... Bu kitapta, Türkiyenin bunalımlı bir dönemini, kimi zaman öfkelenerek, çoğu zaman da derin bir hüzne gömülerek okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  211
 • ISBN:
  9786051118888
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Seher Şahin 
 18 Ağu 12:13 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti Saroçoğolu Döneminde,Varlık Vergisi kanunun vatandaş üzerindeki olumlu olumsuz etkilerini görüyoruz.Haklı haksız kazanımlar ve kayıplar var.
İlk kez okuduğum Yılmaz Karakoyunlu kitabında her paragrafta farklı karakterleri,olayları yazmış olmasından ötürü takip etmek başlarda zor gelmiş olsa da bir anda kendini kitaba kaptırıyorsun.

instgrmkahvecisi 
 13 Nis 19:08 · Kitabı okudu · 1 günde

Insanin kaderini, ciz diye kendisine verseler, inan ki, yasadiginin disinda birsey cizemez. Bizim kaderimiz zaten bizim elimizde buyumus. Onu emzirdigin evlât gibi bağrına basacaksin.

Ben Oteki yayinevine ait sert kapakli kitabi okudum. Kitap kapagiyla cok ilgi cekicidir ancak icerigiyle bekledigim performansi vermedi. Filmini izlemistim uzun yillar once kitap ile film ise bence tamamen birbirinden ilgisiz..

Aybike Alkan 
 22 Tem 21:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Fazilet, bir feyiz gibi içimizde varsa, düşman için bile duyulacak hüznümüz olur." Sürgünler, azınlıklar, dağılan aileler, ruh halleri...İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye'sinde yaşanan acıları anlatan, derinden etkileneceğiniz bir roman...
Okunur, sevilir.

Salihsevindik 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 35 günde · 7/10 puan

Salkım Hanımın Taneleri kesit kesit bir dönemin Türkiye'sine ait bir kitap.Bu kitabın bir filminin yapıldığını söyleyeyim öncelikle... Bunun ışında kitabın gidişatı konular anlatılmak istenenler zaten film tadında etkileyici yanları var elbette ama bazı kısımların daha farklı bitmesini beklemiştim genel anlamda iyi bir kitap. İyi okumlar.

Halil Yavuz KAYA 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yılmaz Karakoyunlu'nun okuduğum ilk kitabı. Cumhuriyet Tarihimizin ilk dönemlerinden tarih sayfamıza düşülen önemli bir not.
Tarihimizin, o dönemini, dramatik bir hava yükleyerek romanlaştırmış Karakoyunlu. Ancak çok kısa parağralarla, hemen her parağraf ile yeni bir sayfaya giriş yapılmış ve bu sayfalarda anlatımları o kadar çok isme boğmuş ki zaman zaman zorlanıyorsunuz okurken.
Bir dönemi açıklık getirmesi bakımdan önemli görüyorum. Tabi ki tarihsel ve siyasal gerçeklik boyutununu incelemek kaydıyla.
En azından tarihimizin böyle bir sayfası olduğu, bugünlere ışık tutabilir fikriyatı ile okunmalıdır.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
04 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Y. Karakoyunlu okurken zorlanıyorum. Çok karmaşık hale getirilmiş ve abartlılı şekilde tasvir edilmiş ruh halleri var. Bazen 2 kere okuyorum cümleyi ya da paragrafı.Üstelik çok sık atlıyor karakterden karaktere. Yine de hikaye güzeldi ve etkileyiciydi.

Kitaptan 54 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Servetin eldeğiştirmesi mirasta olur. Bir servet sınıf değiştiriyorsa,
işte o zaman fırsat doğuyor demektir...Her şey alt üst olur. Bütün kültürlerin ahlakını değiştiren olay budur.

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 137)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 137)
Halil Yavuz KAYA 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zaman sana yardımcı olmuyorsa, beklemeyi bileceksin. Bu talih değildir; sabırdır... Sabır insanın içinde azmi yaratır ve büyütür.

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 81)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 81)
Halil Yavuz KAYA 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yaşasın Cumhuriyet!..."
Bu seste vahşetini koruyan bir sabır vardı... Bu seste korku, sevinç, umut, hüsran, vefa, ihanet; birbiriyle zıtlaşan ne kadar değer yargısı varsa, hepsinin eşit ortaklığı çınlıyordu.
Bu ses gökyüzüne yükseldi. O başıboş dolaşan bulutlara çarpıp, bir sis gibi İstanbul'un üzerine dağıldı.

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 159)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 159)
Halil Yavuz KAYA 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Karşılığını ödemek isteği doğarsa insanın içinde, o zaman, iyilikler ortadan kalkar...

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 90)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 90)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.