Türkçe '' Off ''

·
Okunma
·
Beğeni
·
4236
Gösterim
Adı:
Türkçe '' Off ''
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
410
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Türkçe '' Off ''
Türkçe "Off"
Türkçe "Off"
Yalnızca bir iletişim aracı olarak görmeye alıştırdığımız, belki de bu yüzden hafife almaya başladığımız dil, aslında yaşamımızı belirleyen en önemli kültürel etken. Dilimizin yoğurduğu bir zihinle düşünüyor, hissediyor ve bunları yine dili kullanarak aktarıyoruz. Dildeki bozulma, yaşamı algılayışımızı, kurgulayışımızı, yaşama sahip çıkışımızı etkilediği gibi, iletişim kazalarına da yol açabiliyor.

Feyza Hepçilingirler bu kitapta, bir yandan dilimize sahip çıkmanın anlamını tartışırken, bir yandan da doğru Türkçe'nin bilgisini sunuyor okurlara. Dilimize ayna tutarken yaşadıklarımıza da tanıklık eden bu yazılar, Türkiye'yi birçok boyutuyla yansıtıyor.

"Bunca sorun dururken dille uğraşmayı gereksiz bulanlar var mıdır, bilemiyorum. Gereksiz değildir; çünkü dildeki bozulma, hem o sorunların göstergesidir hem de dolaylı olarak nedeni. Türkçe'nin bu kadar kötü kullanılıyor olması, bütün işlerin kötüye gidiyor olmasından bağımsız mı?"
(Tanıtım Bülteninden)
410 syf.
·Puan vermedi
Türkçenin yanlış kullanımıyla ilgili yazılmış güzel bir kitap.Okuduktan sonra dil kullanımındaki yanlışlıklar daha çok dikkatimi çekmişti...takıntı halinde
230 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlar bilir. Yazım yanlışları konusunda çok soru çıkar. Konuyla ilgili binlerce soru çözeceğinize bu kitabı okumanız daha yararlı olacaktır. Paragraf sorularını çözmek içinde yararlı olur.
Verilen örnekler güncelliğini yitirmiş olmasına rağmen sıkılmadan okudum.
410 syf.
Günlük hayatımızda kullandığımız dil üzerine çok yararlı bir kitap. Devam kitapları var. Okuduğum üç kitap için bir yazı yazıyorum. Dilimizi konuşurken de yazarken de nasıl bozduğumuzu çok iyi açıklamış. Başta basın kaynaklı, bilhassa televizyonlar, sonra da okullarda doğru dürüst öğretilmediği için Türkçeyi nasıl yanlış bildiğimiz, yanlış kullandığımız somut örneklerle açıklanmış. Kalıplaşmış, dile ve yazıya yerleşmiş doğru bildiğimiz yanlışlar. Ortak yanlış bilgiyle nasıl anlaştığımızı, aslında anlaşamayıp dilimizi giderek bozduğumu insanın gözüne sokuyor. İfade bozuklukları, reklamların ve haber bültenlerinin yerleşik dil faciaları örnekleri ve doğrularıyla açıklanmış. İlk kitap çok faydalı oldu benim için. İkinci kitapta konular basitleşmeye başladı. Üçüncü kitapta, "yok artık, bu kadarını da herkes bilir", dediğim konulara girmiş. Ama yazma ihtiyacı hissettiğine göre eminim vardır bilmeyen. Üçüncü kitapta daha önce yazdıkları hakkında yazılanlara , olumlu olumsuz tepkilere de yer vermiş. Evet aldığı olumsuz eleştirilere yer vermiş ve bunlara cevap da vermiş. Kiminde kendi bildiğinde ısrar etmiş Hepçilingirler, kiminde gelen eleştiriyi haklı bulup kendi yanlışı düzelterek teşekkür etmiş uyarı için. Her kitaplıkta bir sözlükmüş, yazım kılavuzuymuş gibi mutlaka bulunması gereken bir kitap. Sözlük ve kılavuzlarda bulunamayacak konular içeriyor pratik dil kullanımına dair. Israrla tavsiye ederim bir başvuru kitabı olarak.
410 syf.
·Puan vermedi
"Türkçe Off" asık yüzlü bir yapıt değil. Adından anlaşıldığı gibi kara mizah üzerine kurulmuş. Dil konusunda bilgilendirmeyi düşünürken eğlendirmeyi de göz ardı etmemiş. Tek bir konu çevresinde döner gibi gözükmesine karşın hiç de öyle değil. Dil odak olarak alınırken kültürel sorunlarımızın hemen her konusu düşünüyor içine. Bu konular renkli bir yelpaze gibi açılıp büyüyor. Bu nedenle Türkçe "Off" kendini sonuna kadar okumasını biliyor.

Yazar,dil yanlışı yaptıkları için oklarını kimlere batırmamış ki. Konuşa konuşa torba gibi ağızlarından eskiyen politikacılarımızdan TV'nin ünlü spikerlerine, gazetelerin tanınmış köşe yazarlarından spor ve moda adamlarına, sahne sanatçılarından şarkı sözü yazanlara, sosyetenin ünlü kişilerine kadar uzanan geniş bir yanlışlar ordusu var karşısında. Bu kişilerin yanlışlarını görmek eğlenceli olduğu kadar düşündürücü de. Eğlenceli ve düşündürücü yanı mizahla da beslenince, Türkçe "Off" bir solukta okudum dediğimiz cinsten sevimlilik kazanıyor. Ayrıca, yazarın öznel gibi gözüken tavrı, güncel,bireysel gibi gözüken sorunlarla birleşerek ulusal sorun haline gelebiliyor.
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dil bilgisi hakkında bir şeyler okumak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Aileniz de Türkçe dersi alan birileri varsa onlar için çok keyifli bir kaynak olacağını düşünüyorum. Ya da durun başa alıyorum. Kabul edelim hepimiz için güzel bir kaynak.
448 syf.
·Puan vermedi
Feyza Hepçilingirler tarafından yazılmış, Türkçe kelimelerin veya cümlelerin nerede nasıl kullanıldığına yönelik büyük bir emek ile hazırlanmış kılavuz niteliğinde, akıcı bir anlatım sahip güzel bir eleştiri ve deneme kitabıdır .

Başta internet ve kitle iletişim araçlarının giderek artması ve küreselleşmenin dur durak bilmemesi Türk dilinde ki bozulmaları da beraberinde getirmektedir.Hepçilingirler bu eserinde Türkçenin bozulmaya yüz tutmasıyla birlikte bilinçli veya bilinç dışı yapılan yanlışları irdelemiştir . Topluma bir şeyler söylemek isteyenlerin, yazarların, sanatçıların, siyasetçilerin ve bir çok alanda tanınmış veya tanınmamış halktan kişilerin günlük yaşamda konuşmalarında ki yanlışları akıcı bir biçimde eleştirerek bizlere sunmuştur .
409 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Günlük konuşmalarda ve yazılarda en çok tekrarlanan dil yanlışlarını düzelten Feyza Hepçilingirler, Türkçenin kendine özgü kuralları ve yapısının olduğunu günlük yaşamdan aldığı örneklerle esprili bir dille anlatıyor.
230 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Türkçenin doğru kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan, akıcı, uygulamalı örneklerle dolu bir kitap. Hepçilingirler bize dilimizin bugünkü haline nasıl geldiğini anlatmak için sanat ve siyaset hayatından birçok ünlü, saygın insanın yanlış kullanımlarını gösteriyor ve doğrusunu anlatıyor. Dikkatimi en çok sosyal medyadaki bozuk, saçma sapan, piç kelimelerden oluşan dilin 2000'lerde internetin yaygınlaşmasından sonra değil, 90'ların başında görsel ve yazılı basının patlamasından sonra oluşmaya başlaması çekti. Türkçeyi zaten iyi biliyorsanız bazı yerler sıkıcı, hafif gelebilir.
410 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Dilimizi doğru kullanabilmek adına tanınmış isimlerin "bu kadarda olmaz dedirten" hatalarını mizahi bir üslupla anlatan,dile bakış açımı geliştiren en iyi kitap .
Yazıldığı dönemdeki bazı siyasilere dil hataları dışında,vatandaş olarak kızgınlıklarını da dile getirmiş olması sadece dil bilimi ve incelemesi üzerine bir kitap olarak nitelemekten alıkoydu ama anlam yanlışları konusunda bir farkındalık sağladı.
Siyasilerle ilgili söylediklerinin doğru tarafları yok değil ama dikkatimi o yöne çekerek dağıtması ,belki de sürekli Tansu Çiller'e değinmesi hoşuma gitmedi çünkü dil ciddiyetle üzerinde durulması gereken elzem bir konu.Kişiselleştirilmeden topumsal bozukluklara sebep olan yöneticilere ve göz önünde ki kişilere değinilmesi daha doğru.
Henüz amatör olan kişiler için ,mizahi anlatımı yoğun olarak kullanması dikkat dağıtıcı olabilir .
Kitabın nerdeyse yarısından itibaren ,Feyza hanımın dile yaklaşımı hakkında ve bu kitabiyla ilgili bilinen isimlerin yaptığı eleştrilere de cesurca yer verilmiş.
Kitap 410 sayfa olmasına rağmen kısa sürede bitirdiğim akıcı bir kitap oldu.
Zaman zaman da gülümsetti ama bu gülseme Türkçemizin düştüğü halleri okuduktan sonra traji komik olarak tanımlanabilir.
Artık kitap okurken,anlam bozukluklarını daha güzel farkedebiliyorum.
Yazarın tüm kitaplarinı düzenli olarak okumak niyetindeyim.
Çok şey katacağını umuyorum.
272 syf.
·Beğendi·8/10
Kesinlikle muhteşem bir kitap. Günlük hayatta ne kadar çok yanlış anlamda kelime kullandığımızı görmüş oldum bu sayede artık konuşurken daha dikkatli olmak gerektiğini öğrenmiş oldum belki fark edilmese de yaptığımız yanlışlar Türkçemiz için oldukça önemli.
272 syf.
Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Günlük hayatta yaptığımız hataları güzel bir şeklide kaleme almış yazar. Dilimizi ne kadar özensiz bir şekilde kullandığımızı açıkça gösteriyor.
410 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türkçe konuşan herkesin okumasını önerdiğim, günlük konuşma dilinde bile ne kadar korkunç hatalar yaptığımızı mizahi bir dille eleştiren mükemmel bir kitap.
“Cumhuriyet Dergi” nin Avustralya’yı anlattığı bir sayısında şöyle bir tümce var:
“Beyaz adamla Maorilerin karşılaşmasında ilk yaşamlarını yitirenler müzisyenler olmuş.” Müzisyenlerin ikinci bir yaşamları daha varsa öyle ciddi bir sorun yok demektir, onu yaşarlar; ama ne yazık ki kimsenin ikinci, üçüncü, beşinci yaşamı yok!
“ Bu sene benim için çok önemli. Çünkü neden? Bu sene benim imtihan senem.” Anlaşıldığı gibi “çünkü” ile birlikte “neden” demek gereksiz, “çünkü” dediğine göre nedeni açıklayacakmış işte. “Çekici olduğunu biliyorsun; ama neden, sürdüğün parfüm yüzünden.” Bu da onlardan biri.
"Osmanlı atalarımızda kültürlü sayılmanın yolu, Arapça ve Farsça bilmekten geçerdi. Osmanlı ''münevverleri'' ne kadar kültürlü olduğunu kanıtlamak için bildikleri ve hayran oldukları bu dilleri, şiirlerine, düz yazılarına, tarihlerine, çevirilerine yansıttıkları gibi, konuşmalarına bile yansıttılar. ''Osmanlıca'' dediğimiz yapay ve melez dil bu yolla doğdu. Onların torunları için kültürlü olmanın yolu önce Fransızca, daha sonra da İngilizce öğrenmekten geçti. Onlar da bu dilleri öğrendiler ve tıpkı ataları gibi, bu dillerden apardıkları kimi sözcükleri konuştuklarının, yazdıklarının içine serpiştirdiler."
Çok moda kullanımlar da çarpar kulağımıza: ‘İlerleyen dakikalarda bizimle birlikte olacak kendisi.’ Neden “üç dakika”, “beş dakika” sonra değil de “ilerleyen dakikalar” demeyin, onlar öyle giderler! Benim anlamadığım, neden dakikalar ilerliyor da haftaları, ayları biz geçiriyoruz? “Geçtiğimiz hafta, geçtiğimiz ay” kullanımlarını söylüyorum. Biz mi geçiyor muşuz onları? Nereye giderken?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkçe '' Off ''
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
410
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Türkçe '' Off ''
Türkçe "Off"
Türkçe "Off"
Yalnızca bir iletişim aracı olarak görmeye alıştırdığımız, belki de bu yüzden hafife almaya başladığımız dil, aslında yaşamımızı belirleyen en önemli kültürel etken. Dilimizin yoğurduğu bir zihinle düşünüyor, hissediyor ve bunları yine dili kullanarak aktarıyoruz. Dildeki bozulma, yaşamı algılayışımızı, kurgulayışımızı, yaşama sahip çıkışımızı etkilediği gibi, iletişim kazalarına da yol açabiliyor.

Feyza Hepçilingirler bu kitapta, bir yandan dilimize sahip çıkmanın anlamını tartışırken, bir yandan da doğru Türkçe'nin bilgisini sunuyor okurlara. Dilimize ayna tutarken yaşadıklarımıza da tanıklık eden bu yazılar, Türkiye'yi birçok boyutuyla yansıtıyor.

"Bunca sorun dururken dille uğraşmayı gereksiz bulanlar var mıdır, bilemiyorum. Gereksiz değildir; çünkü dildeki bozulma, hem o sorunların göstergesidir hem de dolaylı olarak nedeni. Türkçe'nin bu kadar kötü kullanılıyor olması, bütün işlerin kötüye gidiyor olmasından bağımsız mı?"
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 380 okur

  • Ömer Faruk Kaplan
  • HACER GÜLSEVER
  • Özgür Yılmaz
  • Osman Özdokur
  • Erencan Yıldır
  • Zerrin Topal
  • ciceksaatim
  • Şevval
  • Şeyhmus ÇOBAN
  • Kısmet yüksek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%13.3
25-34 Yaş
%46.9
35-44 Yaş
%24.5
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.6
Erkek
%30.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (14)
9
%14.7 (11)
8
%20 (15)
7
%16 (12)
6
%6.7 (5)
5
%6.7 (5)
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%0
1
%1.3 (1)