Mustafa Kemalle 1000 Gün

7,2/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
438 gösterim
Latife Hanımefendi (1898 - 1975) Mustafa Kemal'in eşi. İzmir'in tanınmış ailelerinden Uşakizade (sonra Uşaklıgil) Muammer Bey'in kızı. İzmir Lisesi'ni bitirdikten sonra Paris Sorbone Üniversitesi'ne hukuk öğrenimi için gitti. Bir yıl sonra Londra'ya giderek İngilizce çalıştıktan sonra yine Paris'e döndü. Kurtuluş Savaşı'nı uzaktan izliyor ve memleketinin içinde bulunduğu koşullardan huzursuz oluyordu. Sakarya Zaferi'nden sora İzmir'e dönmeye kara verdi ve doğduğu şehrin kurtuluşundan birkaç gün önce İzmir'e döndü. Mustafa Kemal'i İzmir'e girdiği gün karargahında ziyaret ederek onunla tanıştı. Uşakizade Köşkü'nün emrinde olduğunu bildirdi ve ısrarla davet etti. İzmir yangınında, karargah Muammer Bey'in köşküne taşındı. Büyük konuk orada 17 gün kaldı. Kısa bir süre sonra Mustafa Kemal ve Latife Hanım İzmir'de evlendiler (1923).
"Sen Latife değil Latifsin" gibi "Sen benim ayaklı gazetemsin" gibi "Bizim yaver" gibi sıcak iltifatlarla başlayan evlilik hayatı, çok çeşitli sebeplerle huzur içinde yürümedi ve 5 Ağustos 1925'te ayrılıkla sonuçlandı.
Ondan sonraki elli yıl Latife Hanımefedi için tam bir yalnızlık ve huzur içinden geçti. Ayrılıktan sonra evliliği ve eşi hakkında konuşmayı ya da yazmayı kesinlikle kabul etmeyen Latife Hanımefendi 13 Temmuz 1975'te İstanbul'da vefat ederek Edirnekapı şehitliğindeki ebedi dinlence yerine verildi.
Türk kadınlarının çağdaş dünya kadınları düzeyine ulaşması yolunda Mustafa Kemal tarafından başlatılan harekette eşine açıklayıcı ve aydınlatıcı yardımları asla unutulmayacak olan Latife Hanım'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı eşi olarak da tarihimizde önemli bir yeri vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789757632115
 • Yayınevi:
  Dünya Aktüel
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Atatürk'ün eşi olan Latife hanımın Atatürk'le olan 1000 günlük birlikteliğini anlatıyor. Öğrenci iken Atatürk'ün evli olduğunu bilmeden yıllarca tarih dersi almış biri olarak merakla okumuştum. Türkiye sözün bittiği ülke...