Nasıl Öldürüldüler?

·
Okunma
·
Beğeni
·
745
Gösterim
Adı:
Nasıl Öldürüldüler?
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2000
Sayfa sayısı:
206
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757016625
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alperen Yayınları
Öldürülenlerin tarihi ile ilgili bu çalışmada yeryüzünde kanı dökülen ilk insan olarak bilinen Habil'den başlayarak yaşadığımız günlere kadar geçen sürede içinde öldürmek suretiyle hayatına son verilmiş 156 şahsın kısa biyografileri ve son ablarının ibretamiz hikayeleri anlatılmıştır.
(Arka Kapak)
'Öldürülenlerin Tarihi' Kabil ile Habil'den yakın tarihimize kadar bilinen 139 kişinin hayatından kısa bir kesit sunan ve uğradıkları entrikalı cinayetleri kronolojik sırayla anlatan bir biyografi kitabı.
Kitabın içeriği bilgilerle dolu. Sizi şaşırtacak ve aydınlatacak birçok bilgi edinebilirsiniz. Sade ve basit yazıldığı için yorucu ve sıkıcı olmuyor. Yalnız biyografi kitabi olması ve adı itibariyle değerlendirildiginde, meselelerin çok yüzeysel geçilmesi kitabı oldukça basit kılmış. Bir de yazar bazı yerlerde objektif olamamış.
Kesinlikle okumaya değer, zaman kaybı denilmeyecek bir kitap.
Kitabın içerisinde 156 şahsın hikayesi anlatılmıştır.Dünyada,kendi ülkemizde dikkat çeken ,farklı izler bırakan bu insanların öldürülüşlerini anlatmakta.Tarih türünden eserler okumayı sevenler tavsiye ederim .
Tarihi belgeler genellikle şahsiyetlerin yaşantılarına dair bilgi ve belgeler sunarken Nasıl Öldürüldüler sadece ölümlerine dair bilgiler sunan farklı bakış açısıyla uzak ve yakın tarihe ışık tutan, bazıları bildiğimiz hikayeler olmasına rağmen bazı çok yakından tanığıdımız şahsiyetlerin ölüm sebepleri ve şekilleri hakkında hiç bilinmeyen gerçekleri de öğreneceğiniz farklı bir çalışma..
Kitap ellbette ki ilginçti.Fakat yazar tarih sırasıyla gittiği için başlardaki şahsiyetleri okurken biraz sıkıldım.Ama kesinlikle size bir şey katabilecek kitaplardan...
Kur'an-ı Kerim'de ismi açıkça zikredilen tek sahabe O(Hz.Zeyd b.Harise)'dur.
Ahmet Efe
Alperen Yayınları (1.baskı)
''Ben'' demek yeryüzünü kaplayan bütün kötülüklerin sebebidir.
Ahmet Efe
Sayfa 12 - Alperen Yayınları(1.Baskı)
Hz.Asiye'nin Musa aleyhisselâma iman ettiğini gören Firavun, önce onu bu imanından vazgeçirmeye çalışmışsa da muvaffak olamamış, bunun üzerine kendisine işkence etmeye başlamıştır. Sonunda hanımı için yere dört kazık çaktırmış, elleri ve ayaklarını o kazıklara bağlatarak, yukardan attırdığı büyük bir kaya parçası ile vahşice katletmiştir. Bu esnada Hz.Asiye'nin güldüğünü ve sevinç içinde can vermekte olduğunu gören Firavun: "Şunu tutan deliliğe bakınız ki, işkenceler içinde gülüyor!" demiştir.
Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "Allah iman edenlere de Firavun'un zevcesini bir misal olarak irad etti. O vakit O: "Ey Rabbim! Bana, katında, Cennet'in içinde bir ev yap. Beni Firavun'dan ve onun kötü amel ve hareketlerinden kurtar. Beni o zalimler güruhundan selâmete çıkar." demişti. (Tahrim Sûresi: 1 I)
Ahmet Efe
Sayfa 19 - Alperen Yayınları
Bir ilim olarak, insanı en yakından ilgilendiren tarihin, dürüstçe nakli, yalan imparatorluklarına vurulmuş en büyük darbe olacaktır.
Ahmet Efe
Alperen Yayınları (1.baskı)
Hz.İsa'nın doğumundan 470 sene önce Atina'da doğan Sokrat, aradan geçen 25 asra rağmen ısmı unutulmayan, deha sahibi bir insandı. Gençlik yılları içinde babasının mesleği olan heykeltraşlıkla uğraşmış, fakat bunu bırakarak kendisini "Hikmet" dediği büyük fikir ve düşüncelere adamıştı. Başına topladığı insanlara tapmakta oldukları putları kötülüyor, tek olan hakikati bulmalarını öğütlüyordu.
Özellikle gençlerle ilgilenmekte, sorulu cevaplı diyaloglarla onları doğru çizgiye çekmekteydi. Meşhur talebelerinden Eflatun, onunla ilgili pek çok hatırayı daha sonra yazarak, ismini ölümsüzler arasına katmayı başarmıştır. Sokrat'ın uyarılarıyla, devam edip giden putperest düzenlerinin sarsılmaya başladığını gören Atina hakimleri, onu susturmak istediler. 501 kişilik büyük bir mahkeme kurarak kendisini sorguladılar. O, tarihe mal olan meşhur müdafasını yaparak savunmasını bitirdiğinde 220 berat oyuna karşılık, 281 oyla ölüm cezasına çarptırıldı. Hapse girdiğinde talebelerinin ve ailesinin kendisiyle görüşmesine izin verildi.
Ahmet Efe
Sayfa 21 - Alperen Yayınları
Hz.Zekeriyya'nın hem küçük yaşta kendisine ilim ve hikmet bağışlanan sevgili oğlu Yahya aleyhisselâmın, hem de hanımının kızkardeşi olan Hanne'nin kızı Meryem'in yetişmesinde büyük emeği geçmiştir. Hz.Meryem'inn bakım ve terbiyesini üstlenmiş, onun için Beyti Makdis içinde bir hücre yaptırıp orada dua ve niyaz içinde, tertemiz bir hayat sürmesini sağlamıştır. Sonunda kavmi olan nankör ve hain Yahudiler; Hz.Meryem'in babasız olarak Hz.İsa aleyhisselamı doğurması üzerine Zekeriyya aleyhisselâma ağır iftiralar atmaya başlamışlar, gözleriyle gördükleri mucizelere rağmen onu öldürmeye kalkışmışlardır. Tehlikenin büyüdüğünü farkeden Zekeriyya aleyhisselâm bulunduğu yerden kaçmaya çalışmışsa da, gizlendiği ağacın içinde yakalanarak, bir testere ile başı hizasından kesilip hunharca şehid edilmiştir. Kur'an âyetlerine ve Hadis-i Şeriflere göre Yahudiler, kendilerine gönderilen pek çok peygamberi şehid ettikleri gibi, vefatı sırasında hayli yaşlı olduğu bilinen Zekeriyya aleyhisselamı da böylece şehid etmiş, büyük zulümlerden birine daha imza atmışlardır.
Ahmet Efe
Sayfa 23 - Alperen Yayınları
Müşrik Arapların bir kız çocukları doğduğunda suratlarının kapkara kesildiğini ve bu masumları yürüyecek çağa geldiklerinde, bayramlık elbiselerini giydirerek uzakta deşilmiş bir çukura diri diri gömdüklerini biliyoruz. Onlar, yavrularının çığlıklarını duymamak için parmaklarıyla kulaklarını tıkıyorlardı.
Ahmet Efe
Sayfa 8 - Alperen Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nasıl Öldürüldüler?
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2000
Sayfa sayısı:
206
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757016625
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alperen Yayınları
Öldürülenlerin tarihi ile ilgili bu çalışmada yeryüzünde kanı dökülen ilk insan olarak bilinen Habil'den başlayarak yaşadığımız günlere kadar geçen sürede içinde öldürmek suretiyle hayatına son verilmiş 156 şahsın kısa biyografileri ve son ablarının ibretamiz hikayeleri anlatılmıştır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 44 okur

  • Verda
  • Eren
  • ⓔⓜⓡⓤⓛⓛⓐⓗ ⓤⓛⓤⓢ
  • İbrahim Okumuş
  • sabit
  • Kubra
  • Ahmet Asaf
  • Mizgine_İslâm … ﷽…
  • Bartu Yakut
  • Fox Mulder

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%17.6 (3)
8
%23.5 (4)
7
%23.5 (4)
6
%23.5 (4)
5
%11.8 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0