Nasıl Öldürüldüler?

6,6/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
4 beğeni  · 
574 gösterim
Öldürülenlerin tarihi ile ilgili bu çalışmada yeryüzünde kanı dökülen ilk insan olarak bilinen Habil'den başlayarak yaşadığımız günlere kadar geçen sürede içinde öldürmek suretiyle hayatına son verilmiş 156 şahsın kısa biyografileri ve son ablarının ibretamiz hikayeleri anlatılmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2000
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789757016625
 • Yayınevi:
  Alperen Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Aldemir 
20 Eyl 02:37 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Tarihi belgeler genellikle şahsiyetlerin yaşantılarına dair bilgi ve belgeler sunarken Nasıl Öldürüldüler sadece ölümlerine dair bilgiler sunan farklı bakış açısıyla uzak ve yakın tarihe ışık tutan, bazıları bildiğimiz hikayeler olmasına rağmen bazı çok yakından tanığıdımız şahsiyetlerin ölüm sebepleri ve şekilleri hakkında hiç bilinmeyen gerçekleri de öğreneceğiniz farklı bir çalışma..

Tuğba Gülbaş 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bazı karakterlerin sonu hakikaten ilgi çekici. Okunabilir bir kitap.

ALEYNA YILMAZ 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitap ellbette ki ilginçti.Fakat yazar tarih sırasıyla gittiği için başlardaki şahsiyetleri okurken biraz sıkıldım.Ama kesinlikle size bir şey katabilecek kitaplardan...

Kitaptan 1 Alıntı

İsmail Aldemir 
 19 Eyl 19:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Anadolu Selçukluları'nın 1176 yılında, Bizans ordusuna karşı kazandığı ve II. Malazgirt Zaferi olarak bilinen savaştan sonra, Bizans iyice karışmış, siyasî istikrarsızlık başgöstermiş ve gücü ele geçiren imparatorluk tahtına oturmuştur. 12 yaşındaki veliahd Aleksius'u öldürüp imparatorluk tacını giyen I. Andrinikos, iki yıl kadar saltanat sürdükten sonra, 1185 Eylül'ünde, İstanbul'da çıkan bir halk ayaklanması sebebiyle tahtından indirilmiş ve tarihte eşine az rasdanır bir vahşetle katledilmiştir.

İmparator, yakalandıktan sonra boynuna ve ayaklarına zincir takılarak Anemos Kalesi'nde hapsedilmiş ve isyanın elebaşlarından Isokios'a gösterildikten sonra, binbir türlü hakaretle yumruklanıp tekmelenmeye başlanmıştır. Dişleri kırılıp, saçları yolunan eski imparator daha sonra dışarı çıkarılınca, kocalarını öldürdüğü yahut kör ettirdiği kadınlar ona tokat atmak için yarışmışlar; bundan sonra bir eli ve cinsel organı kesilmiş, ekmeksiz ve susuz bırakılarak daha önce kaldığı zindana atılmıştır.
Bir kaç gün sonra bir gözü çıkarılarak, başı açık olduğu ve sırtında sadece bir iç gömleği olduğu halde bir deveye bindirilip İstanbul sokaklarında dolaştırılmıştır. Halk içinden en aşağılık ve reziller, ne onun işgal etmiş olduğu mevkiye, ne de vaktiyle ona karşı vermiş oldukları bağlılık yeminine hiç bir saygı göstermeksizin, kızgınlığın son haddinde küfürler savurmak için birikmişlerdir. Bazıları kafasına sopalarla vurmuş; başkaları suratına pislik atmış, daha başkaları taşlar savurup vücuduna şiş saplamışlardır. İyice sapıtmış bir kadın başından aşağı bir kazan dolusu kaynar su boşaltmıştır.Nihayet onu ayaklarından asmışlar, bütün buazaplara inanılmaz bir dayanıldık gösterdiğine şahit olmuşlardır. Bir ara ağzını açarak bu kudurmuş barbar kalabalığa:
"-Artık kırılmış bir fidanın üstüne niçin yürüyorsunuz?" dediği duyulmuştur.
Halkın canavarlığına nihayet yoktur. Daha fazla tatmin olmak için gömleğini yırtıp paramparça etmişler ; adamın biri kılıcını ağzından bağırsaklarına kadar sokmuştur. Her biri kılıcını iki eliyle tutan iki İtalyan, hangi kılıcın daha iyi ve hangisinin daha usta olduğunu denemek için bunları, bütün güçleriyle imparatorun vücuduna sallamış ve onu neredeyse ikiye bölmüşlerdir. Bu sırada sağlam elini ağzına götürerek can verdiği görülmüştür . Bu hareketi yaralarından akan kanı içerek susuzluğunu gidermek için yaptığını sanmışlardır.

Nasıl Öldürüldüler?, Ahmet Efe (Sayfa 92)Nasıl Öldürüldüler?, Ahmet Efe (Sayfa 92)