Nasreddin Hoca Seçme Hikayeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.515
Gösterim
Adı:
Nasreddin Hoca Seçme Hikayeler
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960964
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Bir gün adamın biri, Nasreddin Hoca'ya bir mektup getirmiş. Ama bu mektup hocanın bildiği bir dilde değilmiş. Hoca mektup almış, evirmiş çevirmiş, bakmış. Sonra adama:
-Ben bunu okuyamam, demiş.
Adam bunu duyunca kaşlarını çatmış:
-Yahu bir de hoca olacaksın, benden utanmıyorsan başındaki kavuktan utan, demiş.
Hoca bunu duyunca, kavuğu başından çıkarmış, adamın başına geçirmiş:
-Marifet kavuktaysa, al sen oku, demiş.
(Tanıtım Yazısından)
112 syf.
·4 günde
Nasreddin Hoca’nın nasıl biri olduğunu anlatmaya gerek yok. Bilenler bilir, bilmeyenler de çok şey kaybetmişlerdir bir an önce bu muazzam zatı aliyi öğrensinler.

Bizim kültürümüzde çağları aşan böyle bir kişiliğe sahip bir büyüğümüzün olması bizim için gerçekten büyük bir şanstır, nimettir. Mizah anlayışı, hazır cevaplılığı üst seviyededir.


Şimdi kitaptaki hikayeler için söz söylemek gerekirse; hikayelerin ya da fıkraların geneli günlük hayatımızda bir şekilde anlatılmıştır, çoğuna aşinayız. Hikayelerde Hocanın güldürürken düşündüren bir özelliği vardır. Kitapta bu tarz hikaye bolca bulunmaktadır. Diğer taraftan dikkatli okununca bazı hikayeler ya hocanın yaşamadığı ve hocaya ithaf edilen hikayelerdir ya da aradan geçen yüzyıllar bazı hikayeleride sanki hocanın başından geçmiş gibi anlatılmıştır. Böyle olunca bu tarz derlemeleri yapan arkadaşlar artık bir şekilde bu malzemeleride kitapta yayınlıyorlar.

Yaptığım bir alıntının altına bir arkadaş mealen, hocam Nasreddin Hoca alim bir zattır bu alıntı ona iftira olabilir, demesiyle internetten araştırayım dedim ancak sözü geçen alıntı hakkında pek bir bilgiye rastlamadım, karşıma çıkan sayfalara baktığımda bu alıntının bahsettiği hikaye hep Nasreddin Hoca fıkraları adını taşıyan kitaplarda olduğunu gördüm. Hal böyle olunca da yaptığım alıntıyı kaldırmak durumunda kaldım. Alıntıyı kaldırmasaydım eğer Hoca hakkında insanları yanlış bir kanaate sevk edebilirdim. Yaptığım diğer alıntıları ise ya daha önce bildiğim hikayelerdi ya da Hocanın kıvrak zekası, günlük hayattaki olaylar karşısındaki pratik bakış açısını yansıttığı ve bizlere ders mahiyetinde olması sebebiyledir.

("Hoca camide vaaz vermektedir. Büyük bir kararlılıkla topluluğa haykırır:
“Kadınlarınızı, kızlarınızı açık elbiselerle sokağa çıkarmayın. Süslenip püslenmelerine izin vermeyin. Sakın ola, büyük günah.”
Toplulukta bir uğultu olmuş, biri çıkıp bağırmış:
“Hocam, senin kız bu dediklerinin hepsini yapıyor.”
Hoca sakalını sıvazlamış, gülümseyerek:
“Ama yakışıyor haspaya.”)
Bu alıntının ne Nasreddin Hoca hakkında ne de İslam alimleri hakkında olduğu düşünülemez. Böyle büyük zatları bu tür hikayelerle ancak küçültme amacı güdülebilir.Okuyanın hem güleceği hem düşüneceği hem de ufkunun açılacağı bir kitap diyebilirim. İyi okumalar dilerim. Selam ve dua ile...
112 syf.
Kitabı yıllar önce okumuştum o kadar eğlenceli gelmişti ki gülmekten okuyamadığım bir kitap olmuştu kesinlikle okuyun pişman olmayacaksınız :)

Keyifli Okumalar...
112 syf.
Nasreddin Hoca kim ?
Kimisine göre böyle bir zâtın olduğu meçhul, kimine göre isminin anlamından mütevvelit (Nasreddin : Dine hizmet eden insan) âlim, İran edebiyatına göre aptal bilge,bana göre ders çıkarılması gereken meselelerde insanların dikkatini çekmenin en iyi yollarından birisi olan mizahı benimsemiş âlim. Örnek vereyim bir fıkrasından ;
*Hoca merkebini kaybetmiş. Hem arar, hem şükredermiş. "Arıyorsun iyi, fakat neden şükrediyorsun? "demişler. "Nasıl şükretmeyeyim ya üstünde ben de olsaydım da beraber gitseydim." *
Hayatta kaybettiğimiz , elimizden gittiği için üzüldüğümüz çok şeyler var. Ya sağlığımızdan olsaydık, ya canımıza zevâl gelseydi diye düşünmemizi sağlar bu fıkrası gibi.
İş stresi, yaşama gayesi, insanlarla uğraşması, üçüncü sayfa haberleri, öleni, öldüreni , fanatizm kavgaları,başkalarının ideolojileri ve bunu kayıtsız şartsız kabul edenlerin hırlamaları, belden aşağı espri anlayışları sıktıysa okuyunuz keyfiniz yerine gelsin .
Dünyaya bir kere geldik be canım !
Hocanın dediği gibi :
".... hanım ölürse küçük kıyamet ,ben ölürsem büyük kıyamet kopacak "

Dip not :
1- Hocanın yaşadığından şüphe duyanlar ve yalnız kazan , maya fıkralarıyla bilenler , yolu Fransa'ya düşecekler için ;
Paris'teki Bibliotheque Nationale De France'ta Nasreddin Hoca'nın el yazma kitabı bulunmaktadır.
2- Coşkun Dokumacı Liya Yayınları'na ait kitap 210 sayfadır.( Burada 112 diye belirtilmiş.)
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Herkese merhaba,
Nasreddin hocayı hepimiz severiz çünkü hikayeleri komik ve eğlenceli. Ben Nasreddin hoca kitaplarını severek okuyorum. Birçok insanda eminim ki onlarda benim gibi sıkılmadan okuyordur...
128 syf.
·8/10 puan
Gerek mizah seviyesi olsun, gerek öğüt niteliğinde verdiği dersler olsun, gerekse hazır cevaplılığı ile Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir Nasreddin Hoca... Böyle önemli bir insanın geçmişte yaşamış olması, geleneksel Türk kültürü ve bu kültürün parçalarının oluşabilmesi için önemli bir gelişmedir. Nasreddin Hoca alim kişiliğinin altında, güldürürken de düşündürmeyi amaçlar. Evet, onun bu hikayelerini okurken hem güleceksiniz hem de yaşananlar sizi düşünmeye sevk edecek. Bunun yanında zekasını da takdir edeceksiniz.

Kitap, Nasreddin Hoca'nın yaşadığı veya başına gelen öykülerden, fıkralardan oluşuyor. Burada dikkat edilmesi gereken noktada, okuduğuma bazı öykülerin Nasreddin Hoca'nın bizzat yaşamadığını ve kendisine atfedildiğini düşünüyorum. Her hikayenin içinde kendince bir mesajı var ve bu kıssalardan ne alacağınız, tamamen algılarınıza bağlı...
128 syf.
Nasreddin Hoca Seçme Hikayeler
Hepimizin bildiği hikayeler. Çocukluğumuzun anıları. Bin kere okusam da yeri hiç değişmiyor bu kitabın.

Alıntı
Hoca'ya "tıp bilir misin?" diye sormuşlar.
"Bilirim" demiş,
"Hem de şöyle ifade ederim ;
Ayağını sıcak tut,
Başını serin,
Kendine bir iş bul,
Düşünme derin."
191 syf.
Milyonkere okudum ve her defasindada ilk kez okuyoromuscasina güldüm tavsiye etmeme gerek yok nasreddin hocanın fıkralarını bilmeyen yoktur diye umuyorum .
112 syf.
·8 günde·8/10 puan
Nasreddin Hoca'nın zekâsı, hazır cevaplılığı beni her zaman etkilemiştir. Bu kitapta da birbirinden güzel fıkralara yer verilmiş. Hatta bu kitapta bazı atasözlerimizin Nasreddin Hoca'nın fıkralarından geldiğini öğrenmiş oldum. Ancak bu kitapta yer alan bazı fıkraların Nasreddin Hoca'ya ait olmadığını düşünüyorum. Diğer taraftan bazı fıkraların da Nasreddin Hoca'nın marifetli, zeki ve adaletli bir âlim olduğunu yansıtmaktadır.
Keyifle okunabilir...
128 syf.
·9/10 puan
Tipki masallar gibi, cocuklar Nasreddin hocanin fikralariyla buyur. Hem ogretici hem eglenceli bu fikralar yediden yetmise herkesi guldurur ve kissadan hisse olarak anlatilir. Bazen eglendirmek amaciyla bazen anlatima renk katmak amaciyla Nasrettin hoca hikayeleri duyariz.
Kulturumuzu gelecek nesillere aktarmak adina bu tur kitaplar cocuklarimiza okutulmalidir.
268 syf.
·11 günde·8/10 puan
Aslında çok güzel hikayeleri var nasreddin hoca nin... eğlendirici Bir kitap mizah üst seviyede .. tavsiye ederim duymadığımız hikayeleri vardı icin de...
112 syf.
·5 günde
Sevgili Dost,
Günümüzün en önemli anlatım tekniklerinden biri olan “hikayeleştirerek anlatım” duygu ve düşüncelerin karşı tarafa daha etkili ve daha kalıcı anlatımını sağlamaktadır. Bence hikayeleştirerek anlatımın duayeni Nasrettin Hoca dır.
Nasrettin Hoca’nın kısa bir hikayesi sayfalar dolu bir kitaptan veya dakikalarca anlatımdan daha etkili olmaktadır. Bu kapsam Nasrettin Hoca’nın hikayeleri okumak ve hayatımıza katmak lazımdır.
Nasrettin Hoca'nın fıkraları kitabını okurken eğlenecek, anlamlı kıssalar kazanmış olacaksınız. Nasrettin Hoca’nın hikayeler kitabında, farklı konularda, değişik değişik fıkraları var.
İyi okumalar.
Adamın Biri, Hoca ya sorar:
“Nuh un gemisine zeytin dalını ağzında getiren güvercin erkek miydi, dişi miydi?”
Hoca cevap verir:
“Tabii ki erkekti. Eğer dişi olsaydı, ağzını o kadar kapalı tutamazdı!”
Nasreddin Hoca ölüm döşeğindeymiş.
Karısını çağırmış.
“Hanım en güzel elbiselerini giy, iyice kokular sürün, tak takıştır yanıma gel otur.”
“Ayol Hoca delirdin mi sen? Bu durumdayken ben nasıl süslenirim?”
“İyi ya Azrail gelince belki beğenip benim yerime seni götürür.”
Hoca bir gün anahtarını kaybetmiş. Bahçede döne döne anahtarını arıyormuş. Hanımı sormuş:
“Hocam, anahtarı nerede düşürdün?”, “Be kadın,” demiş Hoca, “nerede düşürdüğümü bilsem, hiç arar mıyım?
Bir gün Hoca nın bulunduğu bir sohbette sormuşlar:
“Hocam, adam olmanın yolu nedir?”
Hoca düşünceli düşünceli, başını bir o yana bir bu yana sallayarak

“Söyleyen olursa dinlemeli, dinleyen olursa söylemeli” demiş.
Nasreddin Hoca dan, fıkralarından, ona maledilen nüktelerden günümüze pek çok deyim, telmih ulaşmıştır. Öyle ki bunların birçoğu halkımız tarafından atasözlerinden sayılır.
Hocaya :
- Efendi, demişler, evlilik ne demektir?
Sakalını sıvazladıktan sonra cevap vermiş:
- Gündüzleri çifte hırlama, geceleri çifte horlama!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nasreddin Hoca Seçme Hikayeler
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960964
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
Bir gün adamın biri, Nasreddin Hoca'ya bir mektup getirmiş. Ama bu mektup hocanın bildiği bir dilde değilmiş. Hoca mektup almış, evirmiş çevirmiş, bakmış. Sonra adama:
-Ben bunu okuyamam, demiş.
Adam bunu duyunca kaşlarını çatmış:
-Yahu bir de hoca olacaksın, benden utanmıyorsan başındaki kavuktan utan, demiş.
Hoca bunu duyunca, kavuğu başından çıkarmış, adamın başına geçirmiş:
-Marifet kavuktaysa, al sen oku, demiş.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 557 okur

  • Sümeyye G.
  • Sena
  • Oğuzhan Güneş
  • Taner Tıraş
  • Rukiye Gül Bakırhan
  • Gamze
  • İlknur DİLMAÇ
  • Hanesüs
  • Zozan Teke
  • Elif Kaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%15.2
18-24 Yaş
%34.8
25-34 Yaş
%23.9
35-44 Yaş
%17.4
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.7
Erkek
%23.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.5 (13)
9
%7.3 (9)
8
%8.9 (11)
7
%0.8 (1)
6
%0.8 (1)
5
%4 (5)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)