Adı:
Obsidiyen
Alt başlık:
Lux Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Obsidian
Çeviri:
Bilge N. Zileli Alkım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Her şeye yeniden başlamak çok berbat.

Annemle birlikte Batı Virginia'ya taşındığımızda, kendimi
sıkıcı işlere adamıştım, ta ki tüyler ürpertici yeşil gözleri ve
kaslı vücuduyla yan komşumuz karşımda dikilene kadar.
Ama işler tahmin ettiğiniz gibi gitmedi.

O, ağzını açtı.

Daemon hem kabaydı hem de kendini beğenmiş bir pislikti.
Birbirimizden hoşlanmamıştık. Tam hikâye burada bitiyordu
ki bir kazaya uğradım ve Daemon zamanı dondurarak beni
kurtardı.

Yakışıklı uzaylı komşum üzerimde bir iz bırakmıştı.

Yanlış okumadınız. O, bir uzaylı. Daemon ve kız kardeşinin
yeteneklerini çalmak isteyen düşmanları vardı ve Daemon'ın
bıraktığı iz bütün düşmanları başıma toplamıştı.

Bu korkunç durumdan canlı kurtulmak içinse tek yapmam
gereken üzerimdeki uzaylı izi etkisini yitirene kadar
Daemon'ın yanından ayrılmamaktı.

"Obsidiyen'e bayıldım. Romanı bir gecede bitirmeye, kendinizi
Daemon'a kaptırmaya ve serinin ikinci kitabı için sabırsızca
beklemeye hazır olun."
-Deborah Cooke, The Dragon Diaries-

"Daemon ve Katy, ateşle barut gibi. Her bölüm nefesinizi kesecek ve dahası için yalvaracaksınız."
-Jus Accardo, Touch-

"Armentrout'un yeni serisinin ilk kitabı başından sonuna hiç
azalmayan bir heyecanla akıp gidiyor."
-RT Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
Etrafımda olan bu lux serisi çılgınlığını hep görmezden gelip bu kitabı okuma hevesini bir türlü alamamıştım fakat en sonunda okuma fırsatım oldu. Açıkçası kitap beklediğimden daha iyi çıktı. Yazarın anlatım tarzını üslubunu çok beğendim. Öyle ki bazı kitaplardaki gibi saçma sapan konuları uzatarak anlatmamış olayları sıkıcı bir hale sokmamış ve gerçekten komik sahnelerle doluydu. Yuzumde hep bir gülümseme yada kalbimde bir heyecanla sayfaları okudum. Nasıl bittiğini anlayamadığım bir akıcılık vardı. Kitabı okurken aklıma smallville den superman sahneleri ve alacakaranlık sahneleri canlandı. Uzaylı tasviri bence çok başarılı değil komik gibi ama kitabın sempatikliğine eksi katmamış bana göre. Okurken güzel vakit geçirdiğim, heyecanı duşurmeden devam ettiren bu kitabı tavsiye ediyorum. Tatlı bir fantastik kitap hoşunuza gidebilir. İyi okumalar
Kitap bitti, fakat bende eriyip bittim :) Sürekli ertelediğim ve başka kitaplara yöneldiğim için kendime çok kızdım :D Katy'nin ve Daemon'ın atışmaları falan çok güzeldi gerçekten uzun zamandır böyle bir seri'ye hayran olmamıştım.
Bekle beni Oniks :))
 • Fısıltı
  8.2/10 (990 Oy)837 beğeni3.327 okunma92 alıntı25.807 gösterim
 • Çığlık
  8.2/10 (632 Oy)545 beğeni2.496 okunma28 alıntı12.367 gösterim
 • Sessizlik
  8.4/10 (532 Oy)462 beğeni2.097 okunma29 alıntı8.307 gösterim
 • Final
  8.7/10 (459 Oy)394 beğeni1.756 okunma52 alıntı8.214 gösterim
 • Alacakaranlık
  7.9/10 (1.322 Oy)1.058 beğeni7.003 okunma65 alıntı20.628 gösterim
 • Açlık Oyunları
  8.5/10 (2.005 Oy)1.723 beğeni8.161 okunma212 alıntı30.373 gösterim
 • Oniks
  8.4/10 (164 Oy)115 beğeni509 okunma13 alıntı2.465 gösterim
 • Yeniay
  7.7/10 (817 Oy)610 beğeni5.030 okunma57 alıntı9.222 gösterim
 • Şafak Vakti
  8.1/10 (836 Oy)613 beğeni4.922 okunma30 alıntı11.993 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.361 Oy)19.130 beğeni43.592 okunma3.028 alıntı183.827 gösterim
Fantastik, Bilim kurgu ve Romantik tarzda serinin ilk kitabı, Luxenler ve Arumlar ismin de iki uzaylı ırk dünyada yaşıyor. Daemon da Luxenler den biri, baş karakterimiz oluyor kendileri. İnsan olan Katy Deamon'lara komşu oluyor ve yolları kesişiyor. İkisi de birbirinden etkileniyor. Ve daha sonra olaylar başlıyor.
Büyük önyargıyla başladım. Kız yeni bir yere taşınıp yan komşusu olan kendini beğenmiş yakışıklı yeşil gözlü tam bir badboy çocukla hayatına bambaşşkaa şeyler sokuyor falan. Ama sıkmadı beni, yazar akıcı bir şekilde anlatmış ve sürekli olaylar geliştiği için bırakasım gelmedi, bir günde bitirdim diyebilirim. Kesinlikle okumalı mısınız? Hayır. Çok şey kaçıracağınızı sanmıyorum ama fantastik şeyler seviyorsanız uzaylılarla dolu bu seriyi seversiniz. İyi okumalar.
2018'in ilk kitabını noktaladım.Fantastik deyince aklıma ilk gelen yazar Jennifer L.Armentrout olur.Kendisini Karanlık Elementler serisi ile tanımıştım.Daha sonra Melez Sözleşmeleri serisine başlamış ve ilk iki kitabını okumuştum.Hepsini sevmiş ve büyük zevkle okumuştum.Yazarın fantastik yeteneğinin kuvvetli olduğu kanısına çoktan vardım bile.Yazarın Lux serisine de bir el atmaya karar verdim,başladım ve hoop bitirdim.Güzel olduğunu gerçekten söyleyebilirim. :)

Bir blog yazarı olan Katy,annesiyle birlikte yeni başlangıçlarını yapacakları Batı Virginia'ya taşınır.Hayatı oldukça sıradan geçerken,evlerinin yanındaki yan komşusuyla tanışır.Daemon Black,yeşil gözlü ve sert bakışlı bir insandır.(!) Katy ile yolları kesiştiğinde birbirlerinden hiç hoşlanmazlar.Çünkü Daemon oldukça kaba bir kişiliktir.Fakat bir gün Katy kaza geçirir ve Daemon zamanı dondurarak onu kurtarır.Katy,bu gizemli komşusunun bir uzaylı olduğunu öğrenir ve olaylarımız başlar.

Bence güzel,bir oturuşta okumalık bir romandı.Kötü adam,mausm kız gibi klişeler barındırsa da kendisine özgü detayları vardı.Komikti,eğlenceliydi,romantikti,maceralıydı.Büyük okuma keyfi verdi bana.Jennifer'ın kitapları arasından daha iyilerini okumuştum.Fakat atışma sahneleri olsun,karakterleri olsun,olayları olsun bu kitap da beni sardı ve ilgimi çekti.5 kitaplık bir seri olan Lux'un ilk kitabını bitirmiş bulunmaktayım ve diğer kitapları da okumayı isterim.Herkese güzel günler dilerim.
Faztazya okumaya bayılan biri olarak nasıl çıkacağından emin olmadan açıkçası pek de beklentiye girmeden başladım seriye. Ama beklediğim gibi değildi cok daha iyiydi. Serinin ilk kitabı genellikle okuyucuyu olaylara ve konuya alıştırmasi beklenir ve bu kitap bunu fazlasıyla yaptı. Fantastik kitaplarda mantık hatasina cok rastlanir ama bu kitapta yok denecek kadar az. Yazarın anlatımı acik ve anlaşılır. Karakterleri ve olayları film izler gibi gözümüzde canlandırıyor. Serinin olk kitabını çok sevdim.
Fantastik tür kitaplara pek ilgim yoktur ama okurken kendimi bu kitabın içinde buldum. Kendimi olayların bir parçası gibi hissettim. Sayfaların nasıl geçtiğini anlamadım.
Aslında bakarsanız ilk basta bu kitabı okuyayım mı okumayayaımmı diye tereddüt etmistim. Sonra okumaya başladıkca icimi bi sıcaklık sardı. En nefret ettigim sey yazarın kitabı yarıda kesip devamını okumamız için bizi geriye kalan kitapları okumamız icin teşvik etmesi . yinede okumanızı tavsiye ederim . ilk başta sacma diyeceksiniz ama düşündugunuz gibi degil.
Armentrout'un Lux serisi fantastik romanlar arasında en beğendiklerimden birisidir. Kırk yıl düşünsem kalkıp da bir gün baş kahramanları uzaylı olan romanlar okuyacağım aklıma gelmezdi. Ama okudum işte. Yine olsa yine yaparım:)Evet gelelim serimize.Baş kahramanımız haliyle yine sıradan bir insan evladı olan Katy adında bir kız. Annesi ile başka bir yere taşınmalarının ardından kitaplarından, çiçeklerinden ve yorum portallarından örülü hayatı yan komşularıyla tanışması üzerine hızlıca değişir. Abi-kardeş yaşayan komşularının kapısını çalması ile karşısına çıkan mükemmellik abidesi abi (Daemon) Katy'nin hayatını hızlı bir şekilde asla aklına gelmeyecek olaylar örgüsünün içine çeker. Evet kısaca olayların temeli ve başı bu şekilde. Daemon'ımız anladığınız üzere uzaylı erkek kahramanımız ve bir süre sonra da Katy ile aralarında ciddi boyutta bir aşk başlayacak. Bu seride neyi sevdim derseniz... En başta Katy ve Daemon arasındaki ilişkinin işleniş sürecine bayıldım. Daemon türünü ve kardeşini korumak adına biraz da kasıtlı bir şekilde uzun bir süre karşımıza odunun dik alası bir imaj çizerek çıkıyor. Ama geri planda yüreğinde ağır ağır ve istemeye istemeye Katy'e karşı duygular gelişiyor. Bu süreç çok güzel anlatılmıştı. Ardından uzaylı gibi zor bir doğaüstü kahraman anlatımı için hiç yadırgama yaşamayacağınız güzel bir kurgu yapılmış seride. Hadi canım sende dedirtmemiş yazar serinin hiçbir kitabında. Mantık hatası yapmamış. Şimdi serinin son kitabı yayınlandı. Elimdekiler biter bitmez onu okuyacağım. Ama her kitabın sonunda hemen diğerini okumak isteyeceğinize garanti veriyorum. Bir de yazarın seriyi uzatmak adına lüzumsuzluk yapmamasını da çok takdir ettiğimi belirtmek isterim.Malumunuz piyasa kısa yoldan tutturmuşken devam edeyimci bir sürü yazarın lüzumsuz kitabıyla dolu. Son bir şey; Dex'i kapak tasarımı konusunda kınıyorum. Tasarımcısına kapağı hazırlamadan önce hiç olmazsa kahramanlara ilişkin bir kaç tasvire göz atmasını tembihleyebilir mi acaba? Bu kitap da Katy'nin hiç olmazsa yüzü gözükmüyor da insanın tadını kaçırmıyor. Diğer serilerin kapaklarında Katy sanki 35-40 yaşında bir kadınmış gibi çizilmiş ve kızın ne yaşını ne de kişiliğini ifade eden en ufak bir hava katılmamış. Seriyi kapaklarına bakmadan okumanız tavsiye edilir.
daha önce uzaylılarla ilgili bir kitap okumadığım için ilk başta biraz tereddütte kalarak okuduğum bir kitaptı ama daha sonra ne kadar yanıldığımı anladım.bu kitap bir harika.
Lux serisi okumayı düşünmediğim ama farklı bir fantastik dünya aradığım için yöneldiğim seri oldu. İlk kitabı gayet iyidi. Uzaylılar dünyamızda...
kitabın konusu güzeldi ama yazarın dili gerçekten berbattı keşke okumasaydım dediğim kitaplardan biri oldu yazar okura duyguları geçiremiyor ve anlatımı sıradandı
Oldum olası kendimi kitapların arasında kaybederdim. Kitaplar her zaman memnuniyetle balıklama atladığım, bir kaçış yolu olmuştu.
"Neden bu kadar dangalaksın?" Sözcükler, iyice düşünmeden ağzımdan dökülüvermişti.
"Herkes bir konuda uzmanlaşmalı, değil mi?"
"Şey, harika bir iş çıkarıyorsun."
"Oldum olası kendimi kitapların arasında kaybedebilirdim. Kitaplar her zaman memnuniyetle balıklama atladığım, bir kaçış yolu olmuştu."
Dudakları bir gülümsemeyle aralandı. "Meydan okumaları severim,biliyorsun değil mi?"
Belli belirsiz güldüm, sonra ona hareket çekerek veda ettim,kapıya yürüdüm.
"Ben de severim Daemon. Ben de."
"Benden hoşlanmıyorsun, değil mi?"
Tereddüt ettim. "Öyle bir şey yok Daemon. Seni... sevmek zor. Seni anlamak zor."
"Seni de." dedi, gözleri kapalıydı, yüzünde rahat bir ifade vardı. "İmkânsızı kabul ettin. Kız kardeşime ve bana karşı iyisin, hem de itiraf ediyorum, sana hıyarlık etmeme rağmen. Dün hemen evden dışarı koşup bütün dünyaya bizi anlatabilirdin ama yapmadın. Bir de benim saçmalıklarıma katlanmıyorsun," diye ekledi, hafif bir kahkahayla. "Bu huyuna bayılıyorum."
Vay canına. Bir dakika. "Benden hoşlanıyor musun?"
"Sonraki soru?" dedi.
Katy: "O halde neden dışarı çıkmak istedin?" Taşı silkeledim ve sandaletimi geri giydim. "Cevap vermekten kaçmak çok eğlenceli olduğu için mi?"

Daemon: "Şey, kızdığında yanaklarının pempeleştiğini izlemek keyifli de ondan."
Ona dik dik baktım.

Daemon: "Hastalıklı olsa da sinirlenmeni izlemeyi seviyorum ama bunun yanı sıra başka soruların olacağını da tahmin ettim."
Ellerini duvardan aşağıya kaydırıp kalçalarımın yanında durdurdu.
Daemon: "Bence hiç aklından çıkmıyorum. Bir an bile."
Katy: "Aklını kaçırmışsın sen" Nefes nefese iyice duvara yaslandım.
Daemon: "Hatta muhtemelen benimle ilgili hayaller kuruyorsun." Bakışlarını dudaklarıma indirdi. Dudaklarımın aralandığını hissediyordum. "Bahse varım, ismimi defalarca defterlerine yazıyorsun, etrafına da küçük bir kalp çiziyorsun."
Güldüm.
Katy: "Ancak rüyanda Daemon. Düşüneceğim en son kişisin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Obsidiyen
Alt başlık:
Lux Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Obsidian
Çeviri:
Bilge N. Zileli Alkım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Her şeye yeniden başlamak çok berbat.

Annemle birlikte Batı Virginia'ya taşındığımızda, kendimi
sıkıcı işlere adamıştım, ta ki tüyler ürpertici yeşil gözleri ve
kaslı vücuduyla yan komşumuz karşımda dikilene kadar.
Ama işler tahmin ettiğiniz gibi gitmedi.

O, ağzını açtı.

Daemon hem kabaydı hem de kendini beğenmiş bir pislikti.
Birbirimizden hoşlanmamıştık. Tam hikâye burada bitiyordu
ki bir kazaya uğradım ve Daemon zamanı dondurarak beni
kurtardı.

Yakışıklı uzaylı komşum üzerimde bir iz bırakmıştı.

Yanlış okumadınız. O, bir uzaylı. Daemon ve kız kardeşinin
yeteneklerini çalmak isteyen düşmanları vardı ve Daemon'ın
bıraktığı iz bütün düşmanları başıma toplamıştı.

Bu korkunç durumdan canlı kurtulmak içinse tek yapmam
gereken üzerimdeki uzaylı izi etkisini yitirene kadar
Daemon'ın yanından ayrılmamaktı.

"Obsidiyen'e bayıldım. Romanı bir gecede bitirmeye, kendinizi
Daemon'a kaptırmaya ve serinin ikinci kitabı için sabırsızca
beklemeye hazır olun."
-Deborah Cooke, The Dragon Diaries-

"Daemon ve Katy, ateşle barut gibi. Her bölüm nefesinizi kesecek ve dahası için yalvaracaksınız."
-Jus Accardo, Touch-

"Armentrout'un yeni serisinin ilk kitabı başından sonuna hiç
azalmayan bir heyecanla akıp gidiyor."
-RT Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 621 okur

 • Aslı Uysal
 • Huriye Koç Çolak
 • Betül yıldırım
 • Hypnos
 • Eylül Karahan
 • Selda Özkaya
 • cansu çiftçi
 • mrs_shadow
 • Seda Kaytanoğlu
 • gggfrp

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%13.1
18-24 Yaş
%49.4
25-34 Yaş
%21.2
35-44 Yaş
%9
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.7
Erkek
%5.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.2 (92)
9
%14.8 (34)
8
%19.7 (45)
7
%10 (23)
6
%6.1 (14)
5
%3.5 (8)
4
%2.6 (6)
3
%2.2 (5)
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları