·
Okunma
·
Beğeni
·
7,5bin
Gösterim
Adı:
Obsidiyen
Alt başlık:
Lux Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Obsidian
Çeviri:
Bilge N. Zileli Alkım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Her şeye yeniden başlamak çok berbat.

Annemle birlikte Batı Virginia'ya taşındığımızda, kendimi
sıkıcı işlere adamıştım, ta ki tüyler ürpertici yeşil gözleri ve
kaslı vücuduyla yan komşumuz karşımda dikilene kadar.
Ama işler tahmin ettiğiniz gibi gitmedi.

O, ağzını açtı.

Daemon hem kabaydı hem de kendini beğenmiş bir pislikti.
Birbirimizden hoşlanmamıştık. Tam hikâye burada bitiyordu
ki bir kazaya uğradım ve Daemon zamanı dondurarak beni
kurtardı.

Yakışıklı uzaylı komşum üzerimde bir iz bırakmıştı.

Yanlış okumadınız. O, bir uzaylı. Daemon ve kız kardeşinin
yeteneklerini çalmak isteyen düşmanları vardı ve Daemon'ın
bıraktığı iz bütün düşmanları başıma toplamıştı.

Bu korkunç durumdan canlı kurtulmak içinse tek yapmam
gereken üzerimdeki uzaylı izi etkisini yitirene kadar
Daemon'ın yanından ayrılmamaktı.

"Obsidiyen'e bayıldım. Romanı bir gecede bitirmeye, kendinizi
Daemon'a kaptırmaya ve serinin ikinci kitabı için sabırsızca
beklemeye hazır olun."
-Deborah Cooke, The Dragon Diaries-

"Daemon ve Katy, ateşle barut gibi. Her bölüm nefesinizi kesecek ve dahası için yalvaracaksınız."
-Jus Accardo, Touch-

"Armentrout'un yeni serisinin ilk kitabı başından sonuna hiç
azalmayan bir heyecanla akıp gidiyor."
-RT Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İlk okumaya başladığımda roman bana o kadar kötü gelmişti ki dilini beğenmedim diyaloglar basit nasıl desem bu nasıl bir roman demiştim, her seferinde biraz daha okuyayım düzelmezse bırakmayı düşünüyordum, tabi böyle diye diye bir bakmıştım ki beş kitap üç gün içerisinde bitivermiş .

Her ne kadar kitabın çevirisi güzel olmasa da seri o kadar sürükleyici ve o kadar güzeldi ki, bu türdeki başka bir kitaptan mümkün değil lux serisinden aldığım zevki alacağımı sanmıyorum, bu türden serileri seviyorsanız mutlaka okuyun emin olun pişman olmazsınız

Bu seriye benzer kitap önerilerine açığım, cidden bitince boşta hissettim kendimi ... Başka bir kitap okuyamıyorum şu an, o kadar alışmışım ki kitaba keşke hiç bitmeseydi hep devam etseydi bu seri ...
360 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kitap umduğumdan daha güzeldi.
Kitabın konusuna gelirsek, Katy'nin babası ölüyor annesiyle de yeni bir hayata başlamak için taşınıyorlar. Taşındıkları evin yanındaki evdr ikiz kardeşler var. Dee ile Katy yakın arkadaş oluyor ama Daemon ve arkadaşları sürekli Dee'ye Katy'nin onlar gibi olmadığını ve uzak durması gerektiğini söylüyor.
Birgün Katy'e kamyon çarpacağı zaman Daemon kamyonu durduruyor. O zaman anlıyoruz ki Daemon uzaylıymış...
Olaylar böyle devam ediyor, kapağı hariç hiçbir sorun yok gibiydi ajjaja.
 • Oniks
  8.2/10 (377 Oy)255 beğeni1.207 okunma86 alıntı3.870 gösterim
 • Opal
  8.4/10 (326 Oy)228 beğeni1.047 okunma75 alıntı3.452 gösterim
 • Köken
  8.6/10 (292 Oy)216 beğeni907 okunma129 alıntı3.285 gösterim
 • Tatlı Bela
  7.4/10 (333 Oy)219 beğeni1.061 okunma60 alıntı8bin gösterim
 • Siyah Buz
  8.1/10 (722 Oy)581 beğeni2.130 okunma548 alıntı15,6bin gösterim
 • Kemikler Şehri
  8.3/10 (728 Oy)600 beğeni2.110 okunma620 alıntı14,7bin gösterim
 • Uyanmış
  7.8/10 (263 Oy)224 beğeni1.895 okunma41 alıntı3.426 gösterim
 • Direniş
  8.7/10 (250 Oy)200 beğeni762 okunma102 alıntı3.962 gösterim
 • Final
  8.6/10 (1.110 Oy)962 beğeni4.565 okunma176 alıntı14,6bin gösterim
 • Vampir Akademisi
  8.0/10 (326 Oy)244 beğeni1.117 okunma28 alıntı5,3bin gösterim
360 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Modern edebiyatın bilim kurgu ve romantik karışımı bir çok kitabı gibi klasik bir konuya sahip bir kitap. Özel güçleri olan esas oğlanımız uzun zamandır insanların az oldu gözlerden uzak bir kasabada yaşar. Esas kızımızın kasabaya gelip yerleşmesiyle olaylar başlar. Uzak durma çabaları.Aşık değilim havaları ve birbirlerinde uzak duramamaları.

Yine de vampirler, kurt adamlar ya da şeytanlar-melekler den sonra farklı bir ırk ile karşılaşmak iyi oldu denebilir. Yeni bir tad almak gibi bir şey. Yeni bir bilgi, yeni heyecan.

Kitap başlarda diyalog bakımından zayıf kalsada olaylar ortaya çıkmaya başlayınca daha iyi bir hal alıyor ve akıcı dili hemen bitmesini sağlıyor...
360 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Obsidiyen'i ilk kez geçen senelerde okumuş, sevmeyince de seriye devam etmemiştim. Fakat o zamanlar kapağından ve yayınevinden dolayı kitaba fazla ön yargılı yaklaşmış olabileceğimi düşünerek seriye bir şans daha vermeyi düşündüm. İyi ki de şans vermişim zira okurken epey keyif aldım.

Aslında başlarda kitap bana fazla klişe geldi. Çok yakışıklı ve kibirli erkek karakter ile erkek karakteri görünce sanki hayatında ilk kez erkek görmüş gibi davranan alık kız karakter, bolca göz devirmeme sebep oldu. Fakat karakterler işlendikçe bu hâllerinden kurtuldular neyse ki.

Katy sevdiğim bir karakter oldu. Daemon'un tersliklerine aynı derecede karşılık vermesini okumak çok keyifliydi. Ayrıca bir kitap blogu olmasını da çok sevimliydo. Daemon ise bilindik kötü çocuk tavırlarında bir karakterdi. Katy'e ters davranmasının mantıklı sebepleri de vardı ama bir iyi bir kötü olması, bir noktada bıkkınlık verici olmaya başladı.

Kitap ise genel anlamda sakindi. Sanırım serinin ilk kitabı olmasından dolayı pek olay olmadı. Fakat kitabın sonunda yaşananlar ile birlikte benim ikinci kitaba olan bekletim arttı.
360 syf.
·Puan vermedi
Etrafımda olan bu lux serisi çılgınlığını hep görmezden gelip bu kitabı okuma hevesini bir türlü alamamıştım fakat en sonunda okuma fırsatım oldu. Açıkçası kitap beklediğimden daha iyi çıktı. Yazarın anlatım tarzını üslubunu çok beğendim. Öyle ki bazı kitaplardaki gibi saçma sapan konuları uzatarak anlatmamış olayları sıkıcı bir hale sokmamış ve gerçekten komik sahnelerle doluydu. Yuzumde hep bir gülümseme yada kalbimde bir heyecanla sayfaları okudum. Nasıl bittiğini anlayamadığım bir akıcılık vardı. Kitabı okurken aklıma smallville den superman sahneleri ve alacakaranlık sahneleri canlandı. Uzaylı tasviri bence çok başarılı değil komik gibi ama kitabın sempatikliğine eksi katmamış bana göre. Okurken güzel vakit geçirdiğim, heyecanı duşurmeden devam ettiren bu kitabı tavsiye ediyorum. Tatlı bir fantastik kitap hoşunuza gidebilir. İyi okumalar
360 syf.
İlk öncelikle belirtmeliyim ki çevirisi gerçekten çok kötü. Bir kez daha çevirinin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Çünkü bir kitabı çevirmek, o kitabı yeniden yazmaktır aslında. Ve bunun için daha önce çok kitap okumuş biri olmak gerekir. Bu kitabı ise sanki daha önce hiç roman okumamış, sadece İngilizce bildiği için çevirmenlik yapan biri çevirmiş gibi duruyor. Bazı şakalar, imalar vesaire o dili konuşanların kültürüne özeldir. Türkçeye çevirirken ise o sözcük gruplarını anlayıp Türkçedeki karşılığını anlam bakımından bulmak gerekir, her kelimeyi birebir çeviremezsiniz. Bir sözcüğün 10-15 karşılığı olabilir bazen Türkçe olarak. Hangisini seçeneğine çevirmen, o anki olayı, daha önceki konuşmaları, daha sonraki konuşmaları, karakterlerin kendi kişiliklerini dikkate alarak karar verir. Burada ise ne olay ne de karakterler çevirmenin umurunda. Ben de gelecekte bir çevirmen olmak istiyorum ve umarım böyle bir iş çıkarmam.

Teknik sorunlardan devam edecek olursak kitap resmen hiç editöryel çalışmadan ve düzeltiden geçmemiş gibi duruyor. Bütün noktalama ve yanlış yazılan kelimeleri kenara atarsak o kadar çok anlam bozukluğu var ki kitapta, ben üzerini çizip düzeltme isteği duydum. Dediğim gibi, çevirmen hiç kitap okumamış hayatında sanırım. Bu şekilde basılmasına nasıl izin verildi anlamıyorum. Yanlış anlamayın, Wattpad kitaplarıyla bir sorunum yok fakat doğal olarak platformda yazanlar editör elinden geçmemiş olduğu için bu örneği veriyorum. Kötü bir Wattpad kitabı oluyor gibiydim. Hatta emin olun o platformda bu kitaptan kat kat daha iyi, basılmayı bekleyen fantastik-bilimkurgu eser var. Gerçektenn hiç editör çalışması yapılmamış üzerinde. Çevrilmiş ve hemen basılmış. Cümleler fazla devrik ( anlamı bozacak kadar). Bir paragrafta İngilizce olarak beş cümle vardır mesela ve bu cümleler bazen Türkçe çevrilirken birbirine geçer veya daha fazla parçaya ayrılır. Hatta bazen paragrafın Türkçe olarak anlamlı ve okunabilir olması için tamamen bütün cümlelerin yerleri değiştirilir.

Neyse, bu konudan daha fazla bahsetmek istemiyorum ama teknik hatalar bunlar ve tamamen yayınevinin suçu.

Yazarın yazımına gelecek olursak, fazla basitti. Kızın duygularını daha iyi betimleyebilirdi. Kitapta hiç ağlamadım veya gülmedim, bu da gerçekten bir sorun olduğu anlamına geliyor benim için. Keşke şu kitabı başka bir yazar yeniden yazsa. Konusu farklı olduğu için ilgimi çekmişti fakat ne konunun işleniş şekli, ne kurgusu ne de karakterleri beni tatmin etti. Bir kez daha genç yetişkin türüne olan ilgimi kaybediyor gibi hissediyorum. Şu "lise" draması canımı sıkıyor. Ve gençlerin ilgisini çekmek için sadece cinselliği kullanmış yazar. Gerçekten normal ve tutarlı bir durumu yok karakterlerin. O kadar yüzeysel ve ucuz bir ilişkileri var ki, arkadaşlık ilişkileri bile normal değil. Hiçbir duygu tam olarak verilememişti. Lisede geçiyor ve 16-17 yaş karakterleri var diye bir kitaptaki tüm mantığı çöpe atmak akıl işi değil. Gençlerin dikkatini sadece cinsellik ile çekmeye çalışması beni salak yerine koyması anlamına geliyor. 300 küsur sayfalık kitabın, abartmıyorum, nerdeyse yarısından fazlası erkek karakterimizin dış görünüşünü betimleyerek geçirmiş yazar. Öyle ki Daemon'un belli bir kişiliği yok benim için. Gerçekten salak yerine koyulmuş gibi hissediyorum, benim dikkatimi güzel bir konu, sağlam bir kurgu ve güçlü karakterler ile çekmeye çalışmasını isterdim.

Ayrıca kendine öz saygısı olmayan kadın karakterleri okurken ben yoruluyorum. Erkek karakterlerin de bir kadına saygısızlık yapmasını kabullenemiyorum. Bir kadın karakterin güçlü olmasıyla aptal olması arasında çok ince bir çizgi vardır. Ve Kat kesinlikle ikincisiydi.

Genç yetişkin başlığı altında salak yerine konulmak canımı fazla sıkmaya başladı. Bu konu fikri güzeldi fakat işin içinde uzaylılar olduğu için farklı şeklinde işlenmesini isterdim, ne bileyim belki başka bir evrende geçmeli bundan sonraki kitapta. Daha ilk kitabi sevmemişken kalan dört kitabı nasıl okuyacağım, bilmiyorum..
360 syf.
·2 günde·8/10 puan
Fantastik türde yeni bir kitap almak istiyordum. LUX serisini gördüm. Daha önce uzaylı temalı bir kitap okumadığım için biraz önyargılı yaklaştım. Düşünsenize nerede o vampirler, kurt adamlar, melekler ve cadılar...
Öncelikle kitabı alırken kapağını görmezden gelin :)
Konuya gelecek olursak, her şey baş karakterimiz olan Katy ve annesinin küçük bir kasabaya taşınmasıyla başlıyor.
Ve tabii ki yakışıklı uzaylı komşumuzu da unutmamak gerek (Daemon)
Kitaptaki çoğu karakteri sevebileceğinize inanıyorum, tabii istisnalar olabilir. Kitabın sade anlatımından dolayı sıkılacağınızı pek düşünmüyorum. Sadece betimlemeler çok yavandı ve yok denecek kadar azdı. Yine de ‘Okunmaya değer mi?’ Diye sorarsanız bir şans vermenizi öneririm.
Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Bir dahaki yorumda görüşmek üzere
360 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Çevirisi berbat olsa da her seye rağmen güzel bir konusu , akıcı bir anlatımı ve de sade bir dili vardı. Karakterler arasındaki çekim beni bile etkiledi ki o kadar güzel yazılmış eh en sevdiğim kısmı da Daemon ile Katy'nin, mic mic birbirlerine yapışmamış olmaları oldu. Bu da karakterleri ayrı bir sevmeme neden oldu. Şimdi gönül rahatlığıyla ikinci kitabı okuyabilirim
360 syf.
·1 günde·9/10 puan
Fantastik, Bilim kurgu ve Romantik tarzda serinin ilk kitabı, Luxenler ve Arumlar ismin de iki uzaylı ırk dünyada yaşıyor. Daemon da Luxenler den biri, baş karakterimiz oluyor kendileri. İnsan olan Katy Deamon'lara komşu oluyor ve yolları kesişiyor. İkisi de birbirinden etkileniyor. Ve daha sonra olaylar başlıyor.
360 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Jennifer L. Armentrout’un kaleminden çıkan uzaylı fantastiğidir kendisi. Çoğu genç yetişkin kitabındaki klişeleri içermesine rağmen yazı dilinin hafif olmasından dolayı rahatça okunan bir serinin ilk kitabıdır. Bazı okuyucular Stephanie Meyer’in Alacakaranlık romanına benzetir. Bu türdeki çoğu kitap zaten birbirine benziyor, buradaki olay yazarda bitiyor.

Daemon ve kız kardeşinin yaşadığı yere yeni bir kız taşınıyor, Katy. Daemon ve Katy birbirinden neredeyse nefret eden, aşırı gıcık olan iki karakter. Sürekli atışıyorlar. Bir gün Katy’e tam kamyon çarpacakken Daemon onu kurtarıyor ve istemsizce Katy’de bir iz bırakıyor. Bu iz manevi bir iz değil elbette. Daemon bir uzaylı ve inanır mısınız ama adam ışık. Resmen bir ışık hüzmesi yani. Bundan dolayı Katy’de bir ışık bırakıyor. Bu ışık insanlar tarafından algılanmıyor ama Daemon ve türünün en azılı düşmanları olan Arumlar tarafından görünüyor. Bu olay, Daemon ve kardeşinin güçlerini çalmaya çalışan Arumlar için ekmeklerine yağ sürmek oluyor diyebiliriz. İşler elbette kızışıyor, aksiyon zaten olmazsa olmazımız fantastik kurgularda. Spoiler vermemek adına daha fazla uzatmıyorum.

Eğer toksik ilişkiler, kaba tabiriyle “ergen” kurgulardan hoşlanıyorsanız bu kitabı muhakkak edinmeniz gerekiyor. Yazarın kalemi de dediğim gibi hafif olduğu için çerezlik kitaplar kategorinize bu seriyi ekleyebilirsiniz. Hem yormuyor hem de kafa boşaltmak için birebir. Jennifer L. Armentrout
360 syf.
·6 günde·8/10 puan
Eğer sahafta görmeseydim alıp okumayı düşünmüyordum.Çünkü kapak berbat,arka kapak yazısı ergence ve klişe,ön kapakta "Hey yakışıklı,hangi gezegendensin sen?" yazıyor.Kitaptan pek umudum yoktu ama sandığımdan iyi çıktı.Akıcı ve sürükleyici.Karakterler bana kitabı daha çok sevdirdi.Bazı saçma ve mantıksız yerleri vardı bence ama yine de okuduğum için pişman değilim.
"Ah, şimdi de deliler konusunda uzman mı oldun?"
"Seninle bir ay geçirdim ve bu konuda yüksek lisans derecem varmış gibi hissediyorum."
“Sahip oldukları güzelliği savuranlar ellerindekilerini boşa harcamıyorlar mı? Güzellikleri sadece gelip geçici. Sadece gölgeleri ve hiçliği saklayan bir kabuktan başka bir şey değil.”
Tek kaşını kaldırdı.
- Bu yüzden benden aniden hoşlanmaya başladın.
- Senden daha önce de hoşlandığımdan adım gibi eminim, Kedicik.
- Göstermesini iyi biliyorsun o zaman.
- Doğru. (diye itiraf etti.) - Sana davranışlarımdan ötürü üzgün olduğumu da söylemiştim. (Derin bir nefes aldı.) - Senden hep hoşlandım. Bana orta parmağınla ilk kez hareket çektiğin andan beri.
Katy: O halde neden dışarı çıkmak istedin? Taşı silkeledim ve sandaletimi geri giydim. Cevap vermekten kaçmak çok eğlenceli olduğu için mi?

Daemon: Şey, kızdığında yanaklarının pempeleştiğini izlemek keyifli de ondan.
Ona dik dik baktım.

Daemon: Hastalıklı olsa da sinirlenmeni izlemeyi seviyorum ama bunun yanı sıra başka soruların olacağını da tahmin ettim.
Öne eğilip dudaklarını hafifçe aralarken gözlerinde şaşkınlık belirdi. Galiba şimdi anlıyorum.
Neyi anlıyorsun? diye fısıldadım.
Kızarmanı izlemek hoşuma gidiyor. Başparmağıyla yanağımda daireler çizerken fısıldayarak konuşuyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Obsidiyen
Alt başlık:
Lux Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Obsidian
Çeviri:
Bilge N. Zileli Alkım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Her şeye yeniden başlamak çok berbat.

Annemle birlikte Batı Virginia'ya taşındığımızda, kendimi
sıkıcı işlere adamıştım, ta ki tüyler ürpertici yeşil gözleri ve
kaslı vücuduyla yan komşumuz karşımda dikilene kadar.
Ama işler tahmin ettiğiniz gibi gitmedi.

O, ağzını açtı.

Daemon hem kabaydı hem de kendini beğenmiş bir pislikti.
Birbirimizden hoşlanmamıştık. Tam hikâye burada bitiyordu
ki bir kazaya uğradım ve Daemon zamanı dondurarak beni
kurtardı.

Yakışıklı uzaylı komşum üzerimde bir iz bırakmıştı.

Yanlış okumadınız. O, bir uzaylı. Daemon ve kız kardeşinin
yeteneklerini çalmak isteyen düşmanları vardı ve Daemon'ın
bıraktığı iz bütün düşmanları başıma toplamıştı.

Bu korkunç durumdan canlı kurtulmak içinse tek yapmam
gereken üzerimdeki uzaylı izi etkisini yitirene kadar
Daemon'ın yanından ayrılmamaktı.

"Obsidiyen'e bayıldım. Romanı bir gecede bitirmeye, kendinizi
Daemon'a kaptırmaya ve serinin ikinci kitabı için sabırsızca
beklemeye hazır olun."
-Deborah Cooke, The Dragon Diaries-

"Daemon ve Katy, ateşle barut gibi. Her bölüm nefesinizi kesecek ve dahası için yalvaracaksınız."
-Jus Accardo, Touch-

"Armentrout'un yeni serisinin ilk kitabı başından sonuna hiç
azalmayan bir heyecanla akıp gidiyor."
-RT Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.452 okur

 • asude nisa
 • Büşra Tonbul
 • Havanur Aykul
 • Bengisu Altınkök
 • LeviAck
 • Elif Nur
 • Buse Hazal İhtiyar
 • İnferno
 • Maral kızılkaya
 • Ceren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%13.1
18-24 Yaş
%49.4
25-34 Yaş
%21.2
35-44 Yaş
%9
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.7
Erkek
%5.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.7 (183)
9
%15.8 (81)
8
%20.7 (106)
7
%11.1 (57)
6
%7.4 (38)
5
%3.7 (19)
4
%1.9 (10)
3
%1.8 (9)
2
%0.8 (4)
1
%1.2 (6)

Kitabın sıralamaları