Öncesi de Kalır

Edip Cansever

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
8/10 puan verdi
şiirin tanrısı
Şairlerin "en yenicisi"... Şiirin Allah'ı. Cansever'i bilen bilir; bilmeyen ise öğrenmeye çalışmasın. Cansever ismi de yozlaşmasın, sadece bize kalsın. Hiçbir şaire benzemez Cansever. Yeri gelir ismini inkar eder; yeri gelir şiirini. Onun şiiri kendi içinde dönemleri olan bir okuldur. Önce Ömer Edip Cansever adıyla yayınlar biraz Orhan Veli kokan şiirlerini. Sonra atar isminden Ömer'i ve "garip" kokan mısralarını... "Yeni"lenir. Yeni imgeler kullanır şiirinde. İnsanı ve insanın yalnızlığını... İnsanı ve insanın hiçliğini... İnsanı ve insanın yaşamamasını... Ve zaten yaşamayanın ölümünü. Sonra "yeni" kabuğunu da atar üstünden. Yalnızlığı kalır geriye ve kendisiyle konuşan mısraları. Gökyüzüne yükselir Tanrılaşır. Yeni bir din göndermez belki ama vahiy gibi kutsadığımız şiirlerini yollar artık bize. Her sözü, her mısrası insan kokan, anlaşılamayan, hiçleşen, kaybolan, bulunamayan kendisiyle başbaşa kalan, kimsenin dönüp bakmadığı, yalnız bile olamayan insanları anlatan şiirleri. O yalnızlığın Tanrısı... Hiçliğin, kimsesizliğin, aşksızlığın, bir de benim Tanrım. Bu kitap onun yıllar sonra bile Ömer Cansever ismini ve delikanlılığında yazdığı şiirlerini görmemek için karıştırmaktan bile korktuğu degilerde yer almış ancak kitaplarına almak istemediği şiirlerden oluşuyor. "Sonrası Kalır"ın ayak sesleri. Siz de okuyun demek isterim ama okumayın Cansever de sizlerle yozlaşmasın... Uydurma sözlerinizi onun ismiyle tamamlamayın. Bırakın o şiirin Allah'ı olarak kalsın. Bırakın o bizimle kalsın.
Öncesi de Kalır
Öncesi de KalırEdip Cansever · Yapı Kredi Yayınları · 2018182 okunma
Reklam
144 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
Edip abimizin kitaplarına girmeyen şiirlerinin derlendiği bir kitap :) Ben kitaplarına girmeyen şiirlerinden bahsedildiği için biraz daha sıra dışı, zayıf veya özensiz bir şiirler bütünü beklerken kitap beni bayağı bir şaşırttı. Öyle ki okuduğum çoğu kitabından daha çok sevdim. Bilemiyorum belki daha samimi gelmiştir. Kitabın son kısmında Edip Abimizin platoniği Tomris ablamıza yazdığı şiirler de var -bayağı belli oluyor ya- Genel anlamda hoş bir derleme olmuş, bu tip eserlerin yıllar sonra ortaya çıkması da ayrı bir mutluluk... Benim için 10/10 bir kitaptı sizin için de hatrı sayılır bir konumda olacağını garanti edebilirim. İyi okumalar... Değişir neye dokunsam Neye sürsem elimi Durmak yaşamak değil Ölümse daha yeni.
Öncesi de Kalır
Öncesi de KalırEdip Cansever · Yapı Kredi Yayınları · 2018182 okunma
144 syf.
3/10 puan verdi
Benim okurken neredeyse kendimi imha edeceğim bir kitap oldu. Böyle az kaldı pimimi çekiyordum. Herkes çok beğenmiş bilmiyorum belki de benim bu kadar üst üste Edip Cansever okuduğum için mi artık daral geldi. Bu kitap tamamı Edip Cansever'in kitaplarına girmeyen şiirlerinden oluşuyor. Birkaç tanesini Edip Bey yayınlamış ama şu şekilde işte
Öncesi de Kalır
Öncesi de KalırEdip Cansever · Yapı Kredi Yayınları · 2018182 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.