Yerçekimli Karanfil

9,0/10  (29 Oy) · 
129 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.910 gösterim
Yapı Kredi Yayınları toplu şiirlerini yayımladığı şairlerin kitaplarının tekil baskılarını yapmaya devam ediyor. Ben Ruhi Bey Nasılım’ın ardından Edip Cansever’in 1958 Yeditepe Şiir Armağanı’na layık görülen kitabı Yerçekimli Karanfil 1957 yılında yapılan ilk baskısındaki Orhan Peker’e ait özgün kapak tasarımıyla okurla yeniden buluşuyor.
Sen o karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel O başkası yok mu? bir yanındakine veriyor Derken karanfil elden ele...
Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değil Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk Birleşiyoruz sessizce.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789750839634
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
06 Haz 17:29 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Sanırım Edip Cansever'e pek ısınamıyorum. Yada şu serbest şiiri bu kadar da serbest olmasını anlamıyorum. Gelmiş Bulundum gibi seçme eserlere nazaran bir tık daha altta bulduğum bir şiir kitabı. Çok çok kısa. Hatta bazı yerleri 3 satır için bir sayfa ayrılması çok sinir bozucu. Sanat, aşk, yalnızlık gibi farklı konularda serbest şiirlerden oluşmakta olan bir eser. 72 sayfa ama 50 sayfa belki vardır. Çok beğendiğimi söyleyemem başka şiir kitaplarını tavsiye edebilirim bu türde. İyi okumalar.

Çelimsiz Fiil 
05 May 20:56 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Edebiyat topluluklarının en çok ses getireni ve kalıcı olanı galiba Ikinci Yeniciler. Şiire bambaşka bir pencere açarak pencere önüne karanfiller döşemişlerdir. Daha önce kullanılmamış birçok imge bu toplulukla hayat bulmuştur. Herbiri birbirinden iyi şairler topluluğu: Cemal, Turgut, Ece, İlhan, Edip... Kuşkusuz en naif olanı Edip Cansever. Herhangi bir nesneyi alır koyar önünüze. Onun üzerinden binbir türlü duyguyu üstü kapalı şekilde anlatır durur. (Masada masaymış ha bunun en iyi örneği).
İkinci Yeni 'yi seveceksiniz. Ikinci Yeni'yi seviniz!

fulden ufacık 
 03 Eyl 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Edip Cansever ile tanışma kitabım ile karşınızdayım. Lisedeyken İkinci Yeniciler den biri olarak adını ezberlediğim bu şairin "Masa da Masaymış Ha" şiirini okuyunca merak ettim diğer şiirleri de nasıl diye.

Okuyacağım ilk kitabın Yerçekimli Karanfil olmasını istedim. Çünkü şiirlerinin temelini bu kitapta atıyor. Yeni şiire başlayacaklar için dili kapalı olabilir. Ama çok fazla şiir kitabı okuyorsanız ya da şiir kitaplarıyla şairlerle içli dışlıysanız bu kitabı size önerebilirim.

Gelin şimdi onu ve şiirlerini biraz anlamaya çalışalım.

"Yeşil ipek gömleğinin yakası
Büyük zamana düşer
Her şeyin fazlası zararlıdır ya
Fazla şiirden öldü Edip Cansever" demiş Cemal Süreya onun için.

57 yıllık yaşamına 17 şiir kitabı sığdırdığı için fazla şiirden ölmüş. Şiirle yaşamış. Duygudan çok düşünce ile ilgilenmiş Edip Cansever. Bunu da şiirlerine yansıtmış. Dili kapalı ve ağır. Onun amacı mısralar değil şiirin bir bütün oluşturması. Hatta "dize işlevini yitirdi." diyerek bir çok tartışmanın kapısını açmıştır.

Varoluşçuluk akımının etkisinde kalan sanatçı; kişinin dünya karşısındaki yerini araştıran, düşünce yönü ağır basan şiirler yazmıştır. Edip Cansever, şiirlerinde orijinal olmayı, tuhaf görünmeyi ve insanları şaşırtmayı seven bir şairdir. Bu yüzden şiirlerin isimleri okuyucuya farklı gelebilir.

Yerçekimli Karanfil adlı eserinde Varoluşçuluk düşüncesi ile yazılan şiirler vardır. Bireyin yalnızlığını ve yabancılığının sonsuz arayış ve düşüncesi ile yazmıştır şiirlerini bu kitapta.

Kitaptan 76 Alıntı

Mâsiva 
08 Mar 02:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben her şeyin bir bir yok olmasına o kadar alıştım ki
Ve her şeyin bir bir var olmasına o kadar alışacağım ki
Bilirsin neler için çarpmıyor bir yürek.

Yerçekimli Karanfil, Edip CanseverYerçekimli Karanfil, Edip Cansever
Mâsiva 
02 Mar 02:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoruldum, bunaldım, canım sıkılıyor
Eve dönmeliyim, iyi bir yemek, uyumak istiyorum sonra

Yerçekimli Karanfil, Edip CanseverYerçekimli Karanfil, Edip Cansever
Mâsiva 
04 Mar 17:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kopunca kendimizden. Ve her şeyden biraz kopunca
Bir güç olduğunu sanırız yalnızlığın
Hatta bir bakıma övünürüz de onunla.

Yerçekimli Karanfil, Edip CanseverYerçekimli Karanfil, Edip Cansever
Mâsiva 
04 Mar 17:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Duymuyorum ben acılarımı. Ve yitirdim çoktan
Yitirdim bütün karşıtlıkları. Ne umut
Ne umutsuzluk, ne hiçbir şey
Kurtaramaz varlığımı benim.

Yerçekimli Karanfil, Edip CanseverYerçekimli Karanfil, Edip Cansever