8,8/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
491 gösterim
17. yüzyılda yaşayan klasik Fransız yazarı La Rochefoucauld'nun özdeyişleri bugüne kadar birçok dile çevrildi ve pek çok kez basılarak haklı bir ün kazandı. ÖZDEYİŞLER, insanlarda ortak olan ve çoğu kez itiraf etmekten bile çekindiğimiz zaafları gün ışığına çıkarma konusunda oldukça başarılı. Aradan geçen üç yüzyıla karşın, La Rochefoucould'nun dile getirmiş olduğu gerçeklerin bugün için de gerçerli olduğunu görüyoruz. Özdeyişlerin, kişiyi güzelliklerle süslü bir hayal dünyası yerine, gerçek yaşamla yüz yüze getiren yapıcı bir özellik taşıdığı da kuşkusuz.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9789754340808
 • Orijinal Adı:
  Maximes
 • Çeviri:
  Yaşar Nabi Nayır
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
.. 
 19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rochefoucauld, bir yazarın yapabileceği en mantıklı şeylerden birini yapmıştır; başkalarının, sözlerini toparlayıp kitap haline getirmesine mahal vermemek için kendisi 'özdeyişler'i ortaya çıkarmıştır. ve tabii biz de okuduk.

zaten okuyabileceğimiz başka kitabı da yoktu zira kimse çevirmeye zahmet etmemiş.

nazey 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Bir kaç yerde La Rochefoucauld'un sözlerini okudum. Beni gerçekten etkileyecek sözlerdi. Biraz araştırınca Nietzsche gibi düşünürlerinde bu yazarı okuduğunu öğrendim. Bu yazar aslında yazdıklarını bastırmak istememiş ama kendisine ait olmayan ifadelerinde ona ithaf edilmesini engellemek için kitabı bastırmış. Yazarın iki kitabı var ancak Türkiye'de sadece birine ulaşılabiliyor. Yazar en başta kendini tanıtıyor , bu kısmını komik bulabilirsiniz. "Oldukça hareketliyimdir, hatta gereğinden biraz fazla, söz söylerken bana çok işaret yaptıracak kadar." şeklinde ifadesini biraz kendimle özdeştirip yazara aşırı sempati beslediğimi itiraf edebilirim. Özdeyişler, bana Freud'u anımsattı. Davranışların içsel kökeniyle ilgili çok özdeyiş var. Kadınlara karşı biraz taraf tutulduğunu üzülerek söylüyorum ancak 1613 te doğan biri için anlaşılabilecek bir durum. Siyasal, kadınsal, ahlaksal... özdeyişlerden oluşuyor. Altını çizdiğim, bunu kesinlikle kullanmalıyım dediğim çok özdeyiş var. Altını çizdiklerimin hepsini paylaşırsam görgüsüzlük olur ama yine de dayanamayıp yazacağım.

Yusuf Berkman 
14 Şub 09:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçenlerde ortaokul yıllarımda notlar aldığım defterimi buldum ve defterin yarısı bu adamın sözleriyle doluydu. Yıl 1997 ya da 98 olması lazım. O dönem beni epey etkilemiş sanırım. Şimdi tekrar okudukça o yılları hatırlıyorum.

Kitaptan 32 Alıntı

Hasan Suphi 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık birbirini sevmediklerini anladıkları zaman, vaktiyle birbirini sevmiş olmaktan utanmayan kimse yoktur.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 35 - Doğu Batı)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 35 - Doğu Batı)
Hasan Suphi 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer yarattığı etkilerin geneli itibariyle aşk hakkında hüküm verirsek, arkadaşlıktan ziyade nefret duygusuna benzediğini görürüz.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 35 - Doğu Batı)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 35 - Doğu Batı)
Hasan Suphi 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tutkuları olan en bayağı insan, hiçbir tutkusu olmayanlara kıyasla çok daha ikna edicidir.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 26 - Doğu Batı)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 26 - Doğu Batı)
.. 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatta bazan insanın başına öyle haller
gelir ki, içinden zararsızca yakayı sıyırmak için
adamın biraz deli olması gerektir.

Özdeyişler, François de La RochefoucauldÖzdeyişler, François de La Rochefoucauld
Kağan Bilge 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevildiğini sanmak kadar tabii ve aldatıcı şey olamaz.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 158 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 158 - VarlıkYay. 1969)
.. 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ne hadsizlik!
Sırrımızı kendimiz saklayamamışken, nasıl
isteriz ki bir başkası saklayabilsin?

Özdeyişler, François de La RochefoucauldÖzdeyişler, François de La Rochefoucauld
Hasan Suphi 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yeni tanışıklıkları sevmemizin nedeni eskilerden bıkmamız yahut yenilikler yapma arzumuz değildir; bundan ziyade, bizi iyi tanıyan kimselerce yeterince takdir görmememiz ve yeni tanıştığımız kişilerin bizi daha çok sevmesini ummamızdır.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 50 - Doğu Batı)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 50 - Doğu Batı)
Kağan Bilge 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Malı ve parayı hor gören çoktur ama, veren az.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 89 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 89 - VarlıkYay. 1969)
Kağan Bilge 
 23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzaklık, küçük aşkları azaltıp büyükleri arttırır, tıpkı rüzgârın mumları söndürüp ateşi tutuşturması gibi .

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 84 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 84 - VarlıkYay. 1969)
4 /