8,8/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
433 gösterim
17. yüzyılda yaşayan klasik Fransız yazarı La Rochefoucauld'nun özdeyişleri bugüne kadar birçok dile çevrildi ve pek çok kez basılarak haklı bir ün kazandı. ÖZDEYİŞLER, insanlarda ortak olan ve çoğu kez itiraf etmekten bile çekindiğimiz zaafları gün ışığına çıkarma konusunda oldukça başarılı. Aradan geçen üç yüzyıla karşın, La Rochefoucould'nun dile getirmiş olduğu gerçeklerin bugün için de gerçerli olduğunu görüyoruz. Özdeyişlerin, kişiyi güzelliklerle süslü bir hayal dünyası yerine, gerçek yaşamla yüz yüze getiren yapıcı bir özellik taşıdığı da kuşkusuz.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9789754340808
 • Orijinal Adı:
  Maximes
 • Çeviri:
  Yaşar Nabi Nayır
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
.. 
 19 Kas 19:33 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Rochefoucauld, bir yazarın yapabileceği en mantıklı şeylerden birini yapmıştır; başkalarının, sözlerini toparlayıp kitap haline getirmesine mahal vermemek için kendisi 'özdeyişler'i ortaya çıkarmıştır. ve tabii biz de okuduk.

zaten okuyabileceğimiz başka kitabı da yoktu zira kimse çevirmeye zahmet etmemiş.

nazey 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Bir kaç yerde La Rochefoucauld'un sözlerini okudum. Beni gerçekten etkileyecek sözlerdi. Biraz araştırınca Nietzsche gibi düşünürlerinde bu yazarı okuduğunu öğrendim. Bu yazar aslında yazdıklarını bastırmak istememiş ama kendisine ait olmayan ifadelerinde ona ithaf edilmesini engellemek için kitabı bastırmış. Yazarın iki kitabı var ancak Türkiye'de sadece birine ulaşılabiliyor. Yazar en başta kendini tanıtıyor , bu kısmını komik bulabilirsiniz. "Oldukça hareketliyimdir, hatta gereğinden biraz fazla, söz söylerken bana çok işaret yaptıracak kadar." şeklinde ifadesini biraz kendimle özdeştirip yazara aşırı sempati beslediğimi itiraf edebilirim. Özdeyişler, bana Freud'u anımsattı. Davranışların içsel kökeniyle ilgili çok özdeyiş var. Kadınlara karşı biraz taraf tutulduğunu üzülerek söylüyorum ancak 1613 te doğan biri için anlaşılabilecek bir durum. Siyasal, kadınsal, ahlaksal... özdeyişlerden oluşuyor. Altını çizdiğim, bunu kesinlikle kullanmalıyım dediğim çok özdeyiş var. Altını çizdiklerimin hepsini paylaşırsam görgüsüzlük olur ama yine de dayanamayıp yazacağım.

Kitaptan 23 Alıntı

Kağan Bilge 
23 Eyl 18:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevildiğini sanmak kadar tabii ve aldatıcı şey olamaz.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 158 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 158 - VarlıkYay. 1969)

Hayatta bazan insanın başına öyle haller
gelir ki, içinden zararsızca yakayı sıyırmak için
adamın biraz deli olması gerektir.

Özdeyişler, François de La RochefoucauldÖzdeyişler, François de La Rochefoucauld
Kağan Bilge 
 23 Eyl 16:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uzaklık, küçük aşkları azaltıp büyükleri arttırır, tıpkı rüzgârın mumları söndürüp ateşi tutuşturması gibi .

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 84 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 84 - VarlıkYay. 1969)

Aşk, ne kadar hoş bir şey olsa da , kendinden çok büründüğü şekillerle hoşa gider.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 127)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 127)

Yaptığımız işlerin övülmesi ya da yerilmesi, galiba daha çok talihle rastlantılara bağlıdır.

Özdeyişler, François de La RochefoucauldÖzdeyişler, François de La Rochefoucauld
Kağan Bilge 
23 Eyl 15:49 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zeki bir adam, ahmaklar meclisinde çok kere ne söyleyeceğini şaşırır.

Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 52 - VarlıkYay. 1969)Özdeyişler, François de La Rochefoucauld (Sayfa 52 - VarlıkYay. 1969)
3 /