Pakia Mektupları

7,6/10  (10 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
491 gösterim
Pakia Mektupları, Pakia'lı Tian'ın dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan arkadaşlarına yazdığı mektupları ihtiva etmektedir. Bunlar dikkatlice okunacak olursa, ne Batılılaşabilmiş, ne de Müslüman kalabilmiş fakat folklorik ve geleneksel olarak bile olsa, İslam'dan bazı değerleri muhafaza etmiş, halkının büyük çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin hal-i pür melali ortaya çıkar. Özelde Pakia müslümanları ile, ülkenin sosyal yapısın anlatan mektuplar, genelde tüm halkı müslüman ülkelerin durumuna da ışık tutmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9754730776
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Afra 
 07 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

136 sayfaya sahip incecik olan bu eser %90 nı Müslüman olan, Pakialı Tian’ın çeşitli İslam ülkelerinde yaşayan arkadaşlarına mektuplarından oluşuyor. İronili bir üslupla Müslümanların Kur’an’ı mahcur bırakmalarından, Batı özentilerinden, modernizme, kapitalizme ve daha bir çok İslam dışı ideolojilere doğru gitmelerini anlatıyor. İslam ülkelerinin genelde bulundukları durumları, Müslümanlara yapılan zulümleri dile getiriyor. Pakia’yı, Türkiye’ye uyarladığımızda kitabın bize tam şekil uyduğunu, orda yaşanan sorunların bu ülkede de yaşandığını göreceksiniz.

Kitabın bir bölümünde 3 perdeden oluşan bir piyes mevcut, İslam uğruna asılmak için hazırlanan bir gencin yanına imam kelimeyi şehadet telkin etmek için gidiyor, imam ve genç arasında ki konuşmalarda genç; kelimeyi şehadetin ehemmiyetine, gerçek manada ne demek olduğuna; Emri bil maruf’un ölüye telkin değil, dirilere olması gerektiğine; okunan ezanların ne manaya geldiğine; imamların, hocaların yani toplumların önde gelen din adamlarının görevlerini kavrayamamış olmalarına değiniyor.

Çok hoşuma gitmiş olması hasebi ile şu kısmı paylaşmak istiyorum, şöyle anlatıyor kelimeyi şehadeti, ‘’Düşündüm, anladım, kalbimle kabul ettim ve dilimle söylüyorum ki: La ilahe illallah! Allah’tan başka kainat nizamını elinde bulunduran bir başkası yani bir ilah yoktur! İçimde putlaştırdığım makam, ideoloji, ilke, parti, hizip, kadın, erkek, evlat, sanatkar, sporcu, kulüp, loca, önder, şef, s.x ilahlarının tamamına ‘’la’’ deyip inkar ederek kalbimi ve düşüncemi, ruhumu ve bedenimi, elimi ve dilimi, ‘’illallah’’deyip Rabbimin emrine veriyorum! O’ndan başkasını güç tanımaya vesile olacak her şeye ‘’la’’ deyip, kenara itiyor, O’nu yani Allah’ı tek ve biricik güç ve hakim tanıyarak, ‘’illallah’’ diyor bağlanıyorum, bağlandığıma dair söz ve biat ediyorum ki, bütün kainat zerrecikleri şahid olsun!...’’ Hangi Müslüman bu şekilde bilinçle İslam’a giriyor ki? Çokları geleneksel İslami yaşantı içerisinde, ne yaptığını bilmeden içselleştirmeden yaşıyor, yaşıyoruz... Bilmiyoruz, çünkü anlatılmıyor. Okullarda, camilerde, sohbet halkalarında bu şekilde anlatılmalı, kelime manası verilip ''bunu diyen cennete girer'' deyip kestirip atmamalı.

Yine Ezan okunurken ne denilmek isteniyor onu anlatan kısımda çok güzel, küçük bir pasaj paylaşmak gerekirse diyor ki; ‘’Haydi secde etmeye. Şeytanın iğvasıyla gurur kaplamış olan beynimizi arındırıp, toprağa alnımızı koyarak secde etmeye!... Asırların cahili kültürleriyle yozlaşmış kafalarımızı secdeye koyarak tüm süperlerden, Batı’lardan, tabu’lardan, makam ve mevkilerden, kölelikten, uşaklıktan; Amerikancılık ve Rusyacılıktan; kapitalizmlerden, komünizmlerden, sosyalizm ve faşizimlerden; ezilmişlikten, hor görülmekten; piramitlere harç, put heykellerine araç olmaktan, bizi dünya için uyandıran çalar saatten, esiri olduğumuz fabrika bacalarından; Batının fuhuş kokan kavramlarından, toplumun kirli havasından... dan... dan bağımsızlaşarak şahsiyetimizi bulalım secdede!... ‘’ Suphanallah, anlatım o kadar güzel ki . Bizlere bu şekilde öğretmiyorlar İslam’ı, o yüzden secdelerimiz boş, kelimeyi tevhidlerimiz vird şeklini almış ama bizi sarıp sarmalamıyor.

mehmet rauf güler 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir Müslümana, Allah'ın emrettiği ve razı olduğu bir şekilde yaşayan ve inancından dolayı idam cezasına çarptırılan bir Müslüman gence, son sözlerinde Müslüman olarak ölmesi için kelimeyi şehadeti telkin etmeye çalışan bir imama, kelimeyi şehadetin gerçek manada ne demek olduğunu anlatmak.
Kelime-i şehadetin ve emri bil maruf’un ölmek üzere olanlara değil, dirilere anlatılması gerektiğini anlatmak. Sahi bu iş, kimin görevi?
Sadece maaş karşılığı çalışan imamların ve din görevlilerinin mi?

Ekrem Özkara 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazılan ve okunacak olan mektuplar,ikilem arasında kalmış müslümanları anlatıyor.İhsan Süreyya Sırma Hoca takip edilecek ve kitaplarından dersler çıkarılan bir yazarımız.

Kitaptan 6 Alıntı

Afra 
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Düşmanın zulmü, senin mücadele kaynağın olsun. Onun her darbesine karşılık, içinde bir devlet oluşsun!

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 39)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 39)
Betül yıldız 
17 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yorulmadan yokuş bitmez. Düşmanın zulmü,senin mücadele kaynağın olsun!

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 47 - Beyan yayınları)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 47 - Beyan yayınları)
Afra 
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Birlik olun, tefrikaya düşmeyin. Hatırlarsan, Paris'te takva örneği bir hocamız şöyle buyurmuştu: En kötü Müslüman kardeşimiz, kafirden daha yakındır bize!..

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 41)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 41)
Afra 
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Burada ramazan oldu mu, herkes bir Kur'an okuma, hatim indirme yarışına girer. Kim çok okursa, çok sevap alacağını sanır. Yarın bu Kur'an'ın Kıyamet'te, ''beni niçin anlamadınız, beni niçin hayatınıza tatbik etmediniz?'' diye Müslümanların ve özellikle onu okuyup öğrenmek istemeyenlerin hasmı olacağını hiç ama hiç düşünmezler.

(...) biz Pakialılar, Peygamberin ve ilk dört halifenin devlet yönetimlerine uyguladıkları Kur'an'ı, kızlarımızın çeyizlerinin ilk maddesi ve bir şairimizin de dediği gibi mezarlıklarda okunmaya mahkum ettik.İşte bu mahkumu, ramazanlarda anlamamak kaydı şartıyla okur dururuz.

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 27)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 27)
Ayfer 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek istedikleri,İslamın payidar olmaması.Yoksa dünyayı değil,fezayı bile işgal altına almış olan ABD ve RUSYA gibi süper kan emici emperyalist devletler,neden müslüman kadının baş örtüsü ile ilgileniyorlar; bunu kendine mesele olarak kabul ediyorlar?

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 42 - beyan)Pakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 42 - beyan)
Ayfer 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslami toplumlarda,toplumun değerini insan değil,vahiy tespit eder,global dahi olsa:bu böyle olmak zorundadır

Pakia Mektupları, İhsan Süreyya SırmaPakia Mektupları, İhsan Süreyya Sırma