İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi

·
Okunma
·
Beğeni
·
654
Gösterim
Adı:
İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730326
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Takdim ettiğimiz bu araştırmada sadece İslam Tarihinde Hulefay-i Raşidin diye adlandırılan Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hasan dönemleri ele alınmıştır. "İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi" adı altında sunduğumuz bu çalışmada mümkün olduğunca hadiselerin teferruatına girmeden, bu örnek halifelerin mücadeleleri, davaları için verdikleri uğraş ve bu arada meydana gelen hadiselerin siyasi tahlili yapılmaya çalışılmıştır.
262 syf.
·Beğendi·9/10
Peygamber efendimizin vefatından sonra müslümanlar artık bir kaynağa değil bu kaynakları uygulayacak idareciye ihtiyaç duyuyorlardı ve bunu Halife adı verdikleri idarecilerin başa geçip devleti Allah'ın hükmüyle yönetecek kişileri seçerek sağladılar İhsan Süreyya Sırma halifeler dönemini siyasi boyutuyla ve yaşanan olayların iç boyutunu göstermeye çalışarak,kaynak göstererek bize yansıtmaya çalışmış.Hadisler,rivayetler ve ayetlere de yer vermiş.Bunu gayet başarılı yaptığını düşünüyorum.Hadiselerin teferruatına girmeden halifelerin davaları için verdiği mücadeleleri ele almıştır.Ve olaylardan neden sonuç çıkarabileceğimiz ,neden böyle ki sorularını cevaplayacağımız bir şekilde karşımıza çıkıyor kitap. Ben kendi adıma bazı hisse ve sonuçlar çıkarttım.Müslümanların düştügü bazı hatalar yaşanan bazı olaylar da üzdü ve şaşırttı açıkçası.Biraz da olsa bunları paylaşacağım.Kesinlikle tafsiye edebileceğim bir kitaptır.
Peygamber efendimiz sarahaten de olsa devleti yönetecek kişileri seçmemiş bunu kendi vefatından sonra şura yoluyla aralarından seçmelerini istemiştir.Kendi seçseydi bu yıllar boyu yanlış anlaşılmalara sebebiyet verilebilir bir aile geleneği haline getirilebilirdi.İlk halife Hz. Ebubekir olarak karşımıza çıkıyor.Hz .Muhammet(s.a.s) hastayken müezinin namaz vakti geldiğini efendimize bildirdikten sonra peygamberimiz Hz.Ebubekir'i namaz kıldırması için görevlendirmiştir.Müslümanlar da Peygamberimizin din için görevlendirdiğini biz dünyamız için seçeriz" demişlerdir.Hz.Ebubekir'in başa geçmesiyle bazı gruplar Hz. Ali'nin ona biat etmesine rağmen Hz. Ali'yi ona karşı göstermek istemişler ve böylece başlayan ihtilaflar asırlarca sürmüş,binlerce müslumanın ölümüyle neticelen savaşlara sebebiyet vermiştir.Hz Osman dönemi bana en ilginç gelen dönemlerden biridir. büyük fitne olarak geçen bu dönemi basit bir "yahudi oyunu "olarak telakki etmemek gerekir. Sonuçta onlar da beşerlerdi elbette hata yapabilierdi.Hz .Osman'n yaşlı akrabalarına fazla düşkünlüğün neticesi onları devlet makamlarına getirişi ,kendi döneminde karışıklıklara sebebiyet vermiştir.Özellikle de Mervan'ı ısrarlara rağmen devletten uzaklaştırmaması onu bütün müslümanları üzen sonu hazırlamaştır.Ve bazı fitneye yer verecek farklı olaylar da yaşanmıştır tabi .Hz.Osman'ın mührü kullanılarak yapmadıgı şeyler yapmış gibi gösterilmiştir vs.Karışıklıklar çıktı ve daha sonra Hz.Osman şehit edildi.Hz. Ali bu anarşi ortamında hilafete getirildi .Hz Ali'nin hilafete getirildiği zaman ortamın en karışık dönemlerinden biriydi.Hz.Ali'ye fazlaca haksızlık yapıldıgını düsünüyorum.Ona bazı müslümanlar biat etmedi.Birçok fitneler sokuldu. Muaviye'nin daha sonra Hz Osmanın katillerini bulması şartıyla biat edeceğini dile getirmesi karışıklıkları daha da arttirmıs.Boş yere müslümanlar birbirlerini öldürmüş oldular Cemal hadisesi sonrasunda Hz.Aişe ,Talha Zübeyir hatalarını anlamış fakat is isten geçmis binlerce müslüman kılıçlarıyla öldürülmüştür.Hz.Ali'nin ölümünden sonra Kufede bulunan müslümanlar Hz.Hasan'a halife olarak biat etmişlerdir.Ordusunu hazırlayıp Hz Muaviye ile karşılaşmak üzere yola çıkmış .Bu konuda en büyük fedakarlıklardan birini Hz.Hasan sergilemiştir.Harekketten önceki düşüncesinin tam zıddını teklif etmiştir. "Daha fazla MÜSLÜMAN KANI AKMASIN!" Ve bazı şartlarla halifeliği Muaviye'ye terk ettiğini ilan etti.Muaviye bu şartlardan çoğunu yerine getirmemesi de ayrı bir olay tabi.Ama Peygamber efendimizim şu hadisi tebessüm ettiriyor yüzümüzü. Peygamberimiz(s.a.s) torunu Hasan'ın başını okşayarak şöyle der:"Benim oğlum seyittir.Umulur ki Allah onun vasıtasıyla ,Müslümanlardan iki büyük taifenin arasını bulacaktır!" Şuna da dikkat edilirse hadisi serifte de Hz Peygamber (s.a.s)iki taifeye de müslüman diyor .
İhsan Süreyya söyle diyor "Öyle görülüyor ki günümüz Müslümanın en çok muhtaç olduğu şeylerden bir tanesi karşılıklı saygı ve hoşgörü esasıdır .Malesef bu hoşgörüyü İslam düşmanlarına ve gayrimüslümlere gösterebiliyor ,kendi müslüman kardeşlerine gösteremiyorlar".
Halifeler dönemine baktığımızda biz müslümanlara da çok büyük dersler çıkıyor tabi ,birbirimizle uğraşmaktan vazgemeliyiz kenimizle değil de düşmanlarımızla uğraşmalıyız.Halifeler döneminde bunu görüyoruz kendi kendimizi yemişiz. Birbirimizle bu kadar uğraşmaysaydık dünya ve islam tarihi için daha iyi şeyler olabilirdi.Müslümanların şu anki konumu daha iyi olabilirdi.Yaşanan olaylar tecrübemiz olmalı bizim .Günümüzde yıkılan,çöken toplumlara baktığımızda bunun ana nedeninin iç sorunlar olduğunu görebiliyoruz.Fitneler her zaman olabilir hepimiz insanız kusurlarımız elbet olacaktır ,önemli olan bunlara karşı bilinçli olabilmek. Bu sorunlara karşı kendi nefsimizi değil de İslamın esaslarını üstün görüp hakkına göre yaşayıp ,esaslarını uygulayabilirsek daha iyi şeyler olabilir hepimiz için.Bu temenni ile..
262 syf.
·4 günde·6/10
4 halife zamanında olan olayları, İslam lehine anlatmak için çok büyük bir gayret sarfedilmiş. Örneğin Ömer'i öldüren Ebu Lülü'nün küçük kızının, Ömer'in çocukları tarafından öldürüldüğünden bahsetmemiş. 15000 bin Müslümanın birbirini öldürmesine neden olan Cemel savaşının çıkmasının baş sorumlusu Ayşe'yi aklamak için elinden gelen çabayı göstermiş. İslam ve İslam tarihini öğrenme adına kitabı okuyalım ancak yazarın tarafsız bir düşüncede olmadığını da bilelim.
Fahreddin Arı
Fahreddin Arı İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi'yi inceledi.
@Bursevi·12 Kas 2018·Kitabı okumadı
Hz. Peygamberin vefatıyla sonlanan siyer kitaplarında, sonraki Hulefa-i Raşidin dönemlerine yer verilmemesi sebebiyle içimdeki merak hissi bir türlü söndürülememişti. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve son olarak Hz. Hasan dönemini farklı rivayetleri bir araya vererek incelediği bu kitapta sadece kronolojik olarak tarih nakli yapmayıp olayların siyasi tahlillerini yaparak günümüzdeki olaylarla bağdaştırması ve okurlarına, olaylara farklı bakış açıları katması bakımından çok kaliteli bir kitap olduğu kanaatindeyim. Kitap, ayrıca sapkın fikirlere kapılmış olan grupların iddialarına cevaplar vermesi bakımından önemli bir yerde duruyor. Bu kitapla beraber İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İslami Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence , İslami Tebliğin Medine Dönemi ve Cihat kitapları da İhsan S. Sırma hocanın dilinden okumaya değer.
..Şunu bil ki ,biz onlarla savaşmayı tercih ederiz.Sizleri yenersek Allah'a hamdolsun;siz bizi yenecek olursanız ,biz Allah'a kavuşmayı ve cennete gitmeyi daha çok arzuluyoruz
İslâm tevazu kanunu onlardaki farkı,sosyal yönden sıfıra o kadar yaklaştırmıştı ki,hangisinin komutan ,hangisinin er olduğu anlaşılmıyor giysilerinden ...Onların komutan er ilişkileri, üniforma ve rutbeden değil ;takva ve samimiyetten kaynaklanıyordu

Sehre yaklastiklarinda deveye binme işi hizmetciye gelmişti.Hz.Ömer deveden inerek,hizmetcisini bindirdi.Böylece şehre girdiler.Yanında ne bir emir subayı ,ne de koruyucu polisi vardı!

Toplanan kalabalık,farkedemiyordu Devlet Baskan'ını askerinden..
Yapılması gereken mücadelenin bir tek gayesi olmalı: gerçek ne ise onun söylenmesi, ve ne suretle olursa olsun, bunun gizlenmemesi; bu mücadele yapılırken de duygusallığa kapılıp, bu davayı sahiplenen kardeşlerimize, bazı kusurlarından dolayı -çünkü hepimizin sayısız kusurları vardır- ''şu kafir'', ''şu müşrik'' şeklinde saldırıda bulunmayarak, karşılıklı olarak, birbirimizi düzeltmeye ve doğru yola sevk etmeye çalışmalı, birbirimize ''hakkı'' anlatmalıyız. Tabi bunu yaparken de sadece Allah adına hareket etmemiz, hissiyat ve menfaatlerimizi bir kenara bırakmamız gerekir. Ve en mühimi, Allah için bize yapılan bir uyarıya mütehammil olmamız gerektiğidir.
Mevlânâ Celâleddin ne güzel demiş!:
"Kâr-ı pâkânra kıyas ez hod megir!
Gerçi mâned der nevişten şir şir!"
Yâni,
"İyilerin işini kendi değersiz işinle kıyaslama?
Yazılışta şir(süt) ve şîr(aslan) birbirine benzerse de."
''Hikmetin başı, Allah'tan korkmaktır.'' Başka deyişle, insanlığın ölçüsü, Allah'a ve O'nun kanunlarına olan bağlılıktadır.
Bir müslüman'ın diğer bir müslümanla savaşması konusunda,Hz.Peygamber (aleyhisellam) çok kesin ve net tavır takınarak şöyle diyor:

"İki Müslüman birbirine kılıç çekerlerse,katil de maktul de Cehennemdedir. " Yâ Resûlallahn kâtili anladık da, maktulun günâhı ne?" diye sorulduğunde şu cevabı vei: Çünkü maktul de arkadaşını öldürmek istiyordu."

(Buhari,Sahih,Bâb,20-21, Had, no:31)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730326
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Takdim ettiğimiz bu araştırmada sadece İslam Tarihinde Hulefay-i Raşidin diye adlandırılan Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hasan dönemleri ele alınmıştır. "İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dönemi" adı altında sunduğumuz bu çalışmada mümkün olduğunca hadiselerin teferruatına girmeden, bu örnek halifelerin mücadeleleri, davaları için verdikleri uğraş ve bu arada meydana gelen hadiselerin siyasi tahlili yapılmaya çalışılmıştır.

Kitabı okuyanlar 111 okur

  • Bünyamin Önal
  • Amar Ademi
  • Harun ceylan
  • TAHİR EGERCİ
  • Güneş Durgun
  • OkurYazarBEY
  • Habibe Çimen
  • caner akcan
  • Himlen
  • F✿

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%59.3 (16)
9
%7.4 (2)
8
%14.8 (4)
7
%11.1 (3)
6
%3.7 (1)
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0