Pazar Güneşi

0,0/10  (0 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
416 gösterim
Pazar Güneşi'nde, Cemil Kavukçu'nun ilk öyküleri var. Buradaki öykülerin büyük bölümü, 1983 yılında, yine bu ad altında yayınlanmıştı. O baskının dışında kalan üç öyküyü de bu kitaba eklerken, yazar, öykülerin tümünü yeniden gözden geçirdi. Kitaba adını veren Pazar Güneşi adlı öykünün Cemil Kavukçu için ayrı bir anlamı var: Yazdığı ilk öykü. Ancak, gelecekte Cemil Kavukçu'nun öyküye getireceği özelliklerin ipuçlarını taşıyan bir öykü. Aynı yalın anlatım, aynı titiz dil yapısı, aynı sağlam kurgu: Bunlar, bu usta öykücümüzün daha yolun başındayken bile öykülerine yerleştirdiği nitelikler. Küçük dünyalar, kıstırılmış yaşamlar, toplumun kıyısında yaşayan insanlar: bütün bunlar Cemil Kavukçu'nun ince bir duyarlılık, keskin bir gözlem gücüyle sunduğu kesitler; daha sonra başka yollara açılıp genişleyen öykücülüğünün ana izlekleri. Cemil Kavukçu, bildiği, tanıdığı dünyaları, insanları yazıyor; bilmeyenlere, tanımayanlara okutup sevdiriyor, benimsetiyor. Değerli eleştirmenimiz Fethi Naci'nin deyişiyle: "Cemil Kavukçu elini neye değdirse öykü oluyor." Son yılların en başarılı öykücülerinden birini tüm yapıtlarıyla tanımak isteyenler için iyi bir başlangıç Pazar Güneşi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789758440771
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Cemil Kavukçu'nun ilk öyküleri ki yazarın iyi öykücü olacağının net bir şekilde belirtisiymiş bu kitap. (miş) diyorum çünkü yazar iyi öykücü oldu, ben ilk öykülerinin olduğu kitabı yeni okudum. Sıcak bir anlatım, öykülerinin yazıldığı tarihlere gittim, çocukluğum ve zamanın Türkiye'si gözümün önünde canlandı. Bazı öykülerinde hayatın kendisini o kadar güzel veriyor ki, üç sayfadan, beş sayfadan oluşan öykü bana sorarsanız belki de 50 bölümlük bir diziye bedel... Yazarla, yayınlanan bir deneme kitabı "Örümcek Kapanı" sayesinde tanıştım ki o kitabı aldığımda son kitabıydı, Pazar Güneşi 'de ilk kitabı...Arada okunacak daha bir sürü öykü kitabı var.

Kitaptan 1 Alıntı

ihtiyar 
 15 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zavallı sinek, başına geleceklerden habersiz camın üzerinde güneşlenirken, kocaman bir parmak gördü tül perdenin arkasında. Köşeye kaçtı hemen, oradan da üst köşeye. Kocaman parmak, köşeden köşeye izliyordu onu, uçamıyordu şaşkın sinek. Oysa dünya bütün şaşırtıcılığıyla bir türlü aşamadığı camın ardındaydı. Ama sinek ne bilsindi ölüm ile yaşamı ayıran o saydam nesneyi...

Pazar Güneşi, Cemil Kavukçu (Sayfa 13)Pazar Güneşi, Cemil Kavukçu (Sayfa 13)