Pekinde Sonbahar

8,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
585 gösterim
Pekin'de Sonbahar adlı bu romanını yirmi altı yaşındayken ve üç ay içinde yazmıştı. Bu roman, önceden belirlenmiş bir çizgiyi izlemeyen, hızlı, özgür ve çok ustaca yazılmış bir anlatıdır. Boris Vian, bu romanında, sözcüklere gerçek anlamlarını yüklemiş, sözcükler beklediğimizin ötesinde, pek çok durumu da tanımlar bir nitelik kazanmıştır. Romandaki anlam belirsizlikleri, yazarın isteyerek yarattığı bir durumdur. Boris Vian'ın daha önce ve sonra yazdığı romanların ortasında yer alan bir mola, patlayan bir kahkaha gibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1994
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9755102051
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 27 Şub 13:13 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Boris'in sondan bir önceki romanı. Gerçeküstü anlatımın kara mizahla harmanı. İlk kez eline alanın bile sıkılmadan okuyabileceği, okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bolca gülümseyebileceği bir klasik.

missprufrock 
15 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Vian'ın gerçeküstücü tarzını bilenlerin okurken eğleneceği ve seveceği bir kitap. Ama ilk kez Vian okumak için iyi bir tercih olmayacaktır. Karmaşık olayları ve dağınık anlatımıyla zor okunan ve dikkat isteyen bir kitap olmasına rağmen okuduğunuza değecektir.

Kitaptan 11 Alıntı

Mehmet Kesdal 
 06 Mar 23:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Telefon acı acı çalınca
Dansın vazgeçilmez figürlerinden biri olan tehlikeli bir sıçrayışın en keyifli noktasındayken duydukları bir sesle irkildiler.Telefonun zili, bir medüzün kulak zarı patlatan ıslığını çağrıştırabilmek için ne yapmak gerekiyorsa hepsini yaparak, acı acı çaldı. Havada yakalanan Mangemanche sırtüstü yere yayıldı.Cruc da o sırada tepeüstü yere çakılıyordu. İçinde çalımlı, büyük bir hurma ağacı bulunan yeşil bir saksıya gömülüverdi sonunda.
İlk ayağa kalkan Mangemanche oldu ve telefonu yanıtlamak için atıldı. Cruc ise topraktan kendini kurtarabilmek için manevra yapıp duruyordu. Sonunda saksıyla birlikte ayağa kalktı, çünkü kafasını kurtarabilmek için çekiştirdiği şey boynu değil ağacın gövdesiydi. Yaptığı yanlışı ancak bütün toprak sırtından aşağı boşaldıktan sonra farketti.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 53 - Can Yayınları 1986 baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 53 - Can Yayınları 1986 baskısı.)
Mehmet Kesdal 
12 Mar 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gemi zorda.
Kocaman, köpüklü dalgalar peşpeşe geliyor, gemi de bütün bunlara karşın az çok yol alıyordu. Ama ileriye değil geriye doğru. Durum böyle olunca da, onu hızlandırmak söz konusu olamazdı. İyot ve firavunsıçanı kokusuyla yüklü serin bir rüzgar dümencinin kulaklarına doluyordu. Re diyezden şakıyan tatlı bir çulluğun sesini andırıyordu rüzgarın ıslığı.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 96 - Can yayınları 1986 baskısı)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 96 - Can yayınları 1986 baskısı)
Mehmet Kesdal 
11 Mar 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aslan toplamak.
Arthur Eddington çöldeki aslanları toplamanın kolay bir yolu olduğunu söyler; bu iş için kumu elemek yeterlidir, böylece aslanlar eleğin üstünde kalacaktır. Bu işlemin aşamalarından biri -belki de en ilginci- eleği sallama aşamasıdır. Sonuçta bütün aslanların eleğin üstünde biriktirdiği görülür. Ama Eddington bir şeyi unutmuştur; kumun elenmesi sırasında yalnızca aslanlar değil, çakıl taşları da eleğe takılır.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 66 - Can Yayınları 1986 baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 66 - Can Yayınları 1986 baskısı.)
Mehmet Kesdal 
 12 Mar 00:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Konserve.
Zenci uşak Dupont akşam yemeği için mutfakta başka bir konserve kutusu hazırlamakla uğraşıyordu. Önce yemeği bol baharatla ve harlı bir ateşin üstünde pişirmek gerekiyordu. Sonra lehim hazırlanacak, bol suyla pişirilmiş yiyecek kalaylı saç kutuya doldurulacak, ama önce yemeğin suyu dökülecekti. Sonra kutunun kapağı sımsıkı lehimlenecek ve akşam yemeğinin konserve kutusu böylece hazırlanmış olacaktı.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 70 - Can yayınları 1986 Baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 70 - Can yayınları 1986 Baskısı.)
Mehmet Kesdal 
06 Mar 22:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Pervaneyi izlemek.
Cruc, büyülenmiş gibi bakıyor, gözleriyle pervanenin dönüşünü izlemeye çalışıyordu.Gözyuvarlarını çukurlarının içinde döndürüp duruyordu bu amaçla ama, merkezkaç kuvvetinin etkisiyle göz billurları dışarı uğruyordu. Bu nedenle ancak kirpiklerinin iç kısmını görebiliyordu. Sonunda bu izlemeden vazgeçti.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 53 - Can Yayınları 1986 baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 53 - Can Yayınları 1986 baskısı.)
Mehmet Kesdal 
23 Şub 14:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Claude Léon aynaya bakar.
Tek bir hareketle ışığı yaktı. Dünkü suratı hâlâ oradaydı.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 21 - Can yayınları.1986 Baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 21 - Can yayınları.1986 Baskısı.)
Mehmet Kesdal 
23 Şub 16:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erken gelmek.
"Ve işinize zamanında gelin," diye bağırdı amiri. "Dün altı dakika geç kaldınız." " Ama nasıl olur, dokuz dakika erken geldim," diye itiraz edecek oldu Claude. "Evet , tamam da, her zaman on beş dakika erken gelirsiniz," dedi Saknussem(amiri). "Azıcık gayret edin, gözünüzü seveyim."

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 23 - Can yayınları 1986 Baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 23 - Can yayınları 1986 Baskısı.)
Mehmet Kesdal 
23 Şub 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sakin ol.
Odadan dışarı çıkıp kapıyı kapattı. Claude kalemi yeniden eline aldı, çok heyecanlıydı. Ve elleri öyle titriyordu ki, bir yeri daha lekeledi. Üstelik bu kocaman bir lekeydi. Sırıtan bir insan suratını andırıyor ve fışkıran petrol gibi kokuyordu.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 24 - Can yayınları 1986 Baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 24 - Can yayınları 1986 Baskısı.)
Mehmet Kesdal 
 23 Şub 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Amadis Dudu cam kenarından dışarıya bakar.
... ve otobüsün içine yayılan tekdüze ezgi Amadis'i sallayıp duruyordu. Arka taraf çukurlara dalıp çıktıkça otobüsün omurgası iniltiler çıkarıyor, kıvılcımların çatırtısı o tekdüze müziğe eşlik ediyordu. Birbirini izleyerek geçip giden dükkânlar rengarenk parıltılar saçıyorlardı. Bir vitrinden ötekine atlayan görüntüsünü görmek onu eğlendiriyordu. Ama görüntüsünün o elverişli pozisyondan yararlanarak öteberi aşırmaya kalktığını anlayınca kıpkırmızı kesildi ve yüzünü öteki tarafa döndü.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 13 - Can yayınları.1986 Baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 13 - Can yayınları.1986 Baskısı.)
Mehmet Kesdal 
12 Mar 18:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tasarruf.
Ulusal Demiryolu İdaresi tasarruf olsun diye ıslak, artık barutları kullanıyordu ve tabancaların zamanında patlamasını sağlamak için tetiğe yarım saat önceden basılıyordu.

Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 87 - Can yayınları 1986 baskısı.)Pekinde Sonbahar, Boris Vian (Sayfa 87 - Can yayınları 1986 baskısı.)
2 /