Popular Science Türkiye - Sayı 88 (Ağustos 2019)

·
Okunma
·
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 88
Alt başlık:
Ağustos 2019
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
2147-0960 
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Yayıncılık
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Bilim insanları ormanlardaki ağaç köklerinin toprak altında birleserek besin ve su paylasımı yaptıklarını ortaya cıkardı. Bir baska deyisle, ormandaki agacIar aslında tek bir süper organizmanın üyeleri.Yeni Zelanda’daki bir ormanda çalışan araştırmacılar, normalde çoktan kuruyup gitmesi gereken, gövdesinin büyük kısmını yitirmiş bir kouri ağacının, ormandaki diger agaclar tarafından beslenerek canlı tutulduğunu buldular.
Veillonella'nın egzersiz sırasında üretilen laktik asidi metabolize ettiği ve kısa zincirli bir yağ asidi olan propionat haline gelmesini sağladığını farkettiler. İnsan vücudu bu asidi egzersiz kapasitesini arttırmak için kullanıyor.
Hindistan, Ay'a inip arastırma yapacak olan Chandrayaan 2 uzay aracını 22 Temmuz'da fırlattı. Yörünge aracı,inis modulu ve tekerIekli kesif aracından olusan Chandrayaan'ın Ay'ın güney kısmına 7 EylüI'de iniş yapması bekleniyor.
Avustralya'nın batısında yer alan ASKAB radyo teleskobunun çanak antenleri gökyüzünde 30 derece genişliğinde bir alanı tarayabiliyor.
Tüm dünya Jessica Rose Biesiekierski ve Peter Gibson'dan duyduğu çölyak dışı gluten hassasiyeti ile çalkalanırken bu iki bilim insanı araştırmalarına devam ettiler. Peki ne buldular?

Sorunun glutenden kaynaklanmadığını. Ve 2013'te bu araştırmayı yayınladılar. Bu araştırmanın büyük bir ses getirdiğini düşündünüz değil mi? Hayır!
2000 kilometreden daha uzun olan ve 350 bin kilometrekare alana yayılan Büyük Bariyer Resifi, dünyanın en büyük yasayan yapısıdır. Avustralya'nın Queensland eyaletindeki Mercan Denizi'nde bulunan Büyük Bariyer Resifi, 900 mercan adasından ve 3000 resiften olusmustur. 1500 balık türüne ve Dugon da dahil olmak üzere 30'dan fazla deniz memelisine ev sahipliği yapan bölge, son derece hassas olan dengesi nedeniyle son yıllarda büyük bir kısmını kaybetmistir ve tehlike altındadır.
İspanya’nın Salamanca Üniversitesi Lazer Uygulamaları ve Fotonil Araştırmaları Grubu,ışıgın kendi etrafında dönerek momentum oluşturma özelliğini keşfetti. Öz-tork adını verdikleri bu özellik, armonik olmayan jenerasyon süreci ile dogal olarak olusabiliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 88
Alt başlık:
Ağustos 2019
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
2147-0960 
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 13 okur

  • A.
  • Mert Uğurlu
  • BestReader
  • Gülay Işık
  • Murat İslam
  • Eyüp Akça
  • Fatmanur
  • Mevlüt Soluk
  • Burak Tetik
  • muhammed koçer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (2)
8
%50 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0